fb pixel 10 nejepičtějších fotek pořádné buřiny – G.cz
Vyhledávání

10 nejepičtějších fotek pořádné buřiny

Je to jen "obyčejná" bouře, nebo se k tomu připojila i písečná? Dostala Svoboda co proto? Úžasný, ale také děsivý okamžik, záblesky nad vodou Ne každá poušť bývala vždy vyprahlou pustinou + DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Horko je poslední dny k nevydržení a jinak než pořádnou show na obloze to vyvrcholit snad ani nemůže. Také se ohlížíte k nebi, kde jsou ta spásná naducaná mračna plná zloby a šlehajících blesků?

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 30.7.2018, 08:00

Už by to vážně chtělo pročistit (nejen) městský vzduch od potu a horka až k zalknutí. K tomu se samozřejmě pojí nebezpečná krása šlehajících blesků, doprovázená ohlušujícím hromobitím. Je to přehlídka, je to orchestr - největší přírodní divadlo.

Viděli jste už někdy takovéto šlehy? Tak třeba se brzo zadaří!

1. Bouřky nás už odedávna fascinují. Jsou tací lidé, kteří zalézají do peřin a přejí si její brzký konec, druzí zase nadšeně popadají fotoaparáty a i přes zjevnou hrozbu vyráží lovit.

2. Podle odhadů vědců v jeden okamžik na celé Zemi probíhá téměř 1800 bouřek, takže to není úkaz nijak neobvyklý. Zachytit blesk je ale celkem umění. Jak vůbec vzniká?

3. Staří Římané si mysleli, že blesky proti nim metá Jupiter a každou ránu mu ková Vulkán. Bouřkové mraky ve skutečnosti vznikají stoupajícím teplým vzduchem s vodní parou, které ve vysokých výškách kondenzují. Tahle změna skupenství produkuje další teplo, které posouvá stále výš vzdušný proud.

4. Během chvíle takto dokáže vzniknout jeden kilometr nad zemí pravý obr. Snadněji se pochopí vznik blesku, když si takový mrak představíte jako velký kotel, ve kterém se hromadí elektrický náboj. U základu mraku je záporný náboj, u jeho vrcholu naopak kladný.

5. Ze základů fyziky si každý může pamatovat, že Země je nabitá kladně. A protože se protiklady přitahují - nebo to tak aspoň stoprocentně platí ve fyzice - musí dojít ke střetu. Napětí vzrůstá a dochází k výboji. Rozdíly jsou vyrovnány, tedy aspoň na chvíli.

6. To ale ještě není celé. Blesk jen tak nevyrazí z oblaků - podílí se na tom i země. Z mraku se ze začátku pustí navádějící, křivolaké blesky, na které země odpoví trsovitým výbojem. Je to tak rychlé, že jsou tyhle fotky každého blesku opravdu unikátní.

7. Je tu ale ještě jeden nevysvětlený jev, který se doposud nepodařilo rozlousknout. Bouřkový mrak vysílá výboje i do vesmíru. Děje se tak v 80 až 90 kilometrech, tedy na samotné hranici kosmu - záblesky jsou velmi krátké, barvy modré až červené.

8. Lidské oko nás velmi mate - když totiž vidíme jen jeden blesk, je jich ve skutečnosti mnohem víc a nezasahují pokaždé do jednoho místa. Dokážete si představit, že bychom dokázali blesk dokonce chytit? Má obrovskou energii, i když tak záhy a rychle mizí.

9. Jeden výboj blesku má klidně až sto miliónů voltů, což je úžasné, když si jen pomyslíme, že necelý jeden ampér může rozsvítit žárovku. Chytat blesky ale asi jen tak někdo nedokáže - bylo by to totiž především zatraceně nákladné.

10. Víte, že není nic nebezpečnějšího, než přestřihnutý drát hromosvodu? Proto často podléhají kontrole a pro jejich instalaci existují přísná pravidla.

A tady máte další nádhernou přírodní podívanou - 18 nekrásnějším míst na Zemi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články