fb pixel Bujaré oslavy ve Francii: rabující zapalují auta, což dráždí ekology. "To nemůžete pálit biovozy z tofu?" ptají se s pláčem – G.cz
Vyhledávání

Bujaré oslavy ve Francii: rabující zapalují auta, což dráždí ekology. "To nemůžete pálit biovozy z tofu?" ptají se s pláčem

Rabování ve Francii, které spontánně propuklo po výhře Francie na mistrovství světa ve fotbale, dráždí ekology po celém světě. Během pokojného plenění totiž dav hromadně pálí auta, přičemž vznikají zplodiny.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 17.7.2018, 09:49

Hořící auta překračují emisní limity mnohdy i trojnásobně, což nejen že škodí ovzduší, ale má to i negativní dopad na některé živočichy. Ekologové dokonce přímo ve Francii pořádají protesty proti pálení aut a mnozí se demonstrativně přivazují k autům řetězy.

„Je to nepřijatelné. Jedno zapálené auto má na životní prostředí velmi negativní dopad. Přirovnal bych to k havárii ropného tankeru. Nechali jsme si vyhotovit studii a zjistili, že jedno zapálené auto může mít za následek zvýšení popílku ve vzduchu až o tři promile. Možná to na první pohled nevypadá tak zle, ale vysoká koncentrace popílku může mít negativní vliv na rozmnožování celé řady druhů ptáků,“ brečel Anton Snow, aktivista a ekolog, toho času přivázaný řetězem k automobilu městské policie v Paříži.

Zatímco ekologové ve Francii drží hladovky, řežou si žíly a nebo se pokoušejí vést dialogy, aby zabránili dalšímu pálení aut, rabující dav pokračuje v zapalování.

„My se nenecháme zastrašit ekology. Tady nejde o životní prostředí. My máme vyšší poslání. Naše poselství je jasné. My musíme rabovat, abychom vyjádřili svůj postoj. Zapalování aut k tomu patří. To je tradice. S tím se nedá nic dělat. Samozřejmě, že s ekology jednáme, ale nedomnívám se, že bychom dospěli ke konsensu. Ekologové nabízejí variantu pálení bioaut. Tedy automobilů sestavených z tofu. To je k smíchu. Zapálením auta z tofu ničeho nedosáhneme. Tyhle jejich náhražky jsou cestou do záhuby. Při rabování se odjakživa pálila pravá auta. Pokud žijeme v době, která směřuje k zapalování aut z tofu, je to cesta do pekel. Vypadá to, že kvůli uřvané menšině ta krásná tradice rabování tak, jak ji známe, časem úplně zmizí,“ posmutněl Francois Hammal, jeden z velitelů rabujícího davu.

Zapalování aut ve Francii aktuálně rovněž prošetřuje komise EU pro životní prostředí. „Lokálně jsme naměřili opravdu překročení emisních limitů, které způsobilo zapalování aut. Situaci monitorujeme. Zatím jsme udělili rabujícímu davu napomenutí,“ prozradil Hans Klein, tajemník evropské komise pro životní prostředí.

Anebo že bychom si to celé vymysleli?

A tady se můžete podívat na 10 bizarních suvenýrů z fotbalového mistrovství světa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články