fb pixel 10 zajímavostí o místě, kde leží padlí američtí vojáci – G.cz
Vyhledávání

10 zajímavostí o místě, kde leží padlí američtí vojáci

Národní hřbitov v Arlingtonu leží jen pár kilometrů od Bílého domu a neustále se zvětšuje. Leží tu nejen válečné oběti, ale i několik prezidentů.

Václav Rybář
Václav Rybář 8.4.2018, 14:12

Možná jste ho viděli v některém z amerických akčních filmů. Šik vojáků pohřbívá jednoho ze svých vlastních. Tklivá hudba, déšť bičující rakev a v pozadí dlouhé řady stejných bílých hrobů. To je armádní hřbitov v Arlingtonu, Virginii. Ačkoliv je v sousedícím státě, od Bílého domu ve Washingtonu D.C. na něj dojdete během čtvrt hodinky.

1. Od občanské války dodnes

Arlingtonský hřbitov funguje od roku 1864. Ostatní washingtonské hřbitovy se totiž během občanské války natolik zaplnily, že arlingtonské panství, toho času patřící konfederačnímu generálovi Robertu E. Leeovi , vítězná protistrana díky narychlo spíchnuté legislativě odkoupila za směšnou částku a využila několik desítek hektarů pro urychlenou výstavbu hřbitova.

2. Pohnutá historie

Tahle klička v zákonech se ovšem vládě nevyplatila. O deset let později ji totiž o vlastnictví pozemků zažaloval Custis Lee a u Nejvyššího soudu to těsně vyhrál. V té době však už šest stop pod zemí ležely desítky tisíc vojáků. Lee proto o pár let později vládě hřbitov prodal, tentokrát už ovšem za tržní, zhruba desetinásobnou sumu.

3. Vojáci, sestry, manželky, vdovy a prezidenti

Na hřbitově jsou pohřbeni primárně vojáci a jejich manželky či děti, pokud si to výslovně přejí (jakmile má nárok manžel či manželka, viz bod č. 5, má nárok i zbytek rodiny). Do této sekce ovšem spadají i prezidenti, kteří nikdy v aktivní službě nebyli. Z moci prezidentského úřadu totiž zastávají zároveň post nejvyššího velitele, což je vojenská hodnost. Svým způsobem tedy šéfují armádě a to z nich dělá vojáky. Proto je na arlingtonském hřbitově pohřbeno celkem pět prezidentů, včetně Johna F. Kennedyho, jeho manželky, dětí a bratra Roberta. Jejich hrobka je symbolizována věčným plamenem.

4. Orientační plánek

Na hřbitově je celkem sedmdesát oddílů. Jsou řazeny podle válečných období, včetně toho posledního - globální války proti teroru - ale také podle jednotlivých profesí. Je tu kopec vyhrazený armádním kaplanům, je tu louka armádních zdravotních sester a doktorů, je tu oddíl určený otrokům, kteří bojovali v občanské válce (jejich jména jsou uvedena bez hodnosti, ovšem s hlavičkou, na které stojí "občan"). Mapu si lze samozřejmě zdarma vyzvednout v informačním stánku. Ohromná rozloha Arlingtonu vás rozhodně překvapí.

5. Kdo má vlastně nárok?

V podstatě každý, kdo kdy sloužil v americké armádě, s výjimkou těch, kteří se během služby provinili hrdelním zločinem nebo jiným závažným trestným činem (to platí i mimo službu). Aktivní službou se rozumí nasazení v akci, nikoliv pouze trénink. A pro uložení do země musíte mít odsloužen minimální počet let, být držitelem vyznamenání nebo být zabit v boji. Jsou tu ovšem také obrovské urnové háje, pro které platí podstatně mírnější kritéria. V podstatě každý aktivní voják, který se během služby či mimo ni nějak zásadně neprovinil, má v Arlingtonu místo předplacené.

6. Slavnostní pohřeb

Pohřeb s plnými vojenskými poctami má své náležitosti. Rakev je zabalena do americké vlajky, která je poté složena a předána pozůstalým. Velitel zesnulého pronáší projev a členové jeho jednotky nesou rakev ve smutečním průvodu. Na závěr zazní salva a tklivé sólo trubky. Přesně jako jste to určitě už někdy viděli ve filmu. Zdaleka ne všechny pohřby v Arlingtonu však vypadají takhle.

7. Druhý nejvytíženější hřbitov ve Státech

Každoročně se tu pohřbí 6900 lidí. To je víc než dvacet pohřbů denně! Jedná se samozřejmě nejen o vojáky zabité v akci (těch je velmi málo), ale především o zesnulé válečné veterány. Ti mají často pouze civilní pohřeb, při němž je ale vlajka tradičně spuštěná na půl žerdi.

8. Neustálé rozšiřování

Arlingtonský hřbitov leží na strategicky výhodném místě - relativně vysoko nad řekou, tak aby byl odolný povodním, a hlavně na stabilním podloží. Problém je v tom, že hrobů neustále přibývá a vláda už vykoupila všechny myslitelné pozemky. Nedávno se odhodlala k vysoce kontroverznímu kroku a vybagrovala několik hektarů lesního staletého porostu. Co bude dál? Možnosti prý jsou, ale bude to hodně drahé.

9. Hrobka neznámého vojína

Jeden ze zmíněných oddílů arlingtonského hřbitova je plný neoznačených bílých hrobů. Neznámí vojíni ovšem mají i svou vlastní velkou hrobku - sedmdesátitunový monument z coloradského mramoru byl slavnostně odhalen ve třicátých letech minulého století. Od té doby ho také střeží třetí pěchotní regiment - ve dne v noci se tu jeho vojáci střídají a pochodují v pečlivě nacvičeném vzorci. 21 kroků podél hrobky, prudká otočka směrem na východ a jedenadvacetisekundová pauza, totéž s otočkou na sever, a následuje mašírování 21 kroků zpátky na výchozí bod.

10. Nekonečné mramorové moře

Když se po arlingtonském hřbitově procházíte, nemůže na vás nepadnout zvláštní směs smutku a obdivu. Především ale očima bloudíte po nekonečných bílých lánech stejných mramorových náhrobků. Na hřbitově najdete i bohatě zdobené a podstatně větší náhrobky, ale oproti mramorovým deskám o rozměru 13 x 42 palců jsou v drtivé minoritě. Bílý mramor o standardizovaném rozměru je totiž, stejně jako celý armádní pohřeb, poskytován zdarma. Cokoliv jiného je za příplatek. Celkem je těchto bílých válečných vykřičníků v Arlingtonu na 400 tisíc. A další přibývají každým dnem.

Zajímá vás, kde se všechen ten mramor vzal? Natěžili ho ve Vermontu, v obřím dole Rock of Ages, kde byl autor pro změnu loni na podzim.

Podobné články

Doporučujeme

Další články