fb pixel FOTOGRAFIE: Fukušima 5 let od katastrofy – G.cz
Vyhledávání

FOTOGRAFIE: Fukušima 5 let od katastrofy

11. března roku 2011 došlo v Japonsku k silnému zemětřesení, které vyvolalo vlny tsunami. Došlo k destrukci pobřežních oblastí a k následné havárii jaderné elektrárny Fukušimy I. Polský fotograf Arkadiusz Podniesinski se do Fukušimy vydal a vytvořil jedinečné fotografie tohoto místa, jež navždy změnilo svou tvář.

Petra Švejstilová
Petra Švejstilová 10.3.2016, 18:43

11. března 2011 zasáhlo Japonsko velice silné zemětřesení, které následně vyvolalo vlny tsunami o výškách až 39 m. Následkem této pohromy došlo k ohromné devastaci rozsáhlých pobřežních oblastí. Katastrofa byla tak zhoubná, že došlo k destrukci celých měst, k poničení infrastruktury a ke ztrátě veškerého kontaktu zasažených oblastí se zbylým světem. Zasaženy byly také 4 jaderné elektrárny, celkově dohromady 11 reaktorů, z nichž nejhorší následky nesla jaderná elektrárna Fukušima I vlastněná společností TEPCO. Havárie na jaderné elektrárně Fukušima I byla na Mezinárodní stupnici jaderných událostí ohodnocena stupněm 7, což je po Černobylu nejvyšší číslo v historii.

Přes 150 000 obyvatel muselo být evakuováno z potenciálně nebezpečného okolí elektrárny z důvodu šíření štěpných produktů.

Katastrofa si vyžádala na 100 tisíc obětí. Zmizela města, rodiny přišly o své blízké, oblast je dodnes kontaminována.

V dubnu a říjnu 2014 a v září 2015 byla rozloha uzavřené zóny mírně omezena a vláda dovolila obyvatelům vrátit se zpátky do svých domovů. Vrátit se však hodlá méně než polovina evakuovaných.

Fotograf polského původu Arkadiusz Podniesinski se do Fukušimy vydal v roce 2015, konkrétně do oblasti blízko zničené elektrárny Fukušima I. Fotograf získal povolení do přibližně 20 km ohrožené zóny a nafotil zde jedinečné snímky.

Jak fotograf říká: „Když jsem před několika lety navštívil Černobyl, nemyslel jsem si, že může podobná katastrofa vzniknout znovu, natož v Japonsku. Jenže ono k ní doopravdy došlo.“

Nyní se pojďme podívat na fotografie, jež navozují smutnou atmosféru zdejšího místa.

1. Pytle s kontaminovanou půdou

2. Opuštěné automobily I.

3. Opuštěné automobily II.

4. Zarostlý motocykl

5. Smutná krajina

6. Školní tělocvična bez dětí

7. Bývalý obchod

8. Obchodní dům bez návštěvníků

9. IT učebna

10. Nikde nikdo, město je mrtvé

ZDE si můžete připomenout havárii v Černobylu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články