fb pixel Bělobrádek je připraven v případě neúspěchu odstoupit. Chlapská slova, nebo zbytečné gesto? – G.cz
Vyhledávání

Bělobrádek je připraven v případě neúspěchu odstoupit. Chlapská slova, nebo zbytečné gesto?

Pavel Bělobrádek to vymyslel lišácky. Udělal silácké gesto a moc ho to nestálo.
Zdroj: Profimedia.cz

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek prohlásil, že pokud jeho strana v říjnových volbách skončí hůře než ve volbách před čtyřmi lety, odstoupí z čela Lidovců. Svůj krok považuje za samozřejmý a i mnohými příznivci Lidovců je jeho slib vnímán jako slovo chlapa, který si věří. Nejedná se ale ve skutečnosti jen o laciné a úplně zbytečné gesto?

Jan Palička
Jan Palička 4.8.2017, 08:10

Do voleb do Poslanecké sněmovny zbývají už jen necelé 3 měsíce. Politické strany proto začínají naplno řešit předvolební kampaně. Lidovci mají za sebou složité období. Po rozpadu plánované koalice se Starosty musí ukázat, že jsou pevní v kramflecích a pro voliče je hlas pro KDU-ČSL tou nejlepší možnou volbou. Za stranu se rozhodl dát všanc svou hlavu předseda Pavel Bělobrádek.

Osamocení Starostové představili nového bohatého spojence - miliardáře Dalibora Dědka. Lidovci svých miliardářů mají dostatek, například developera Luďka Sekyru, takže nedostatek finanční podpory jim asi nehrozí, přesto ale museli též odkrýt nějaký trumf a ukázat, že po koaličním rozvodu s hnutím STAN jsou to pořád oni, kdo z rozpadlé koalice vyšel jako ten silnější.

V kampani se KDU-ČSL vrátila k původnímu žlutému vizuálu a předseda Bělobrádek se rozhodl jednoznačně ukázat, že za stranou stojí a do voleb ji vede k vítězství. To zpečetil proklamací, že pokud Lidovci skončí na podzim s horším výsledkem než v roce 2013, bere odpovědnost na sebe a z čela strany odstoupí. Příznivci strany si jeho kroku cení jakožto chlapského jednání člověka, který za stranu obrazně položí i svůj život. Tak idylické to nicméně není.

V politice je běžné, že za neúspěch padají hlavy a většinou je to hlava předsedy. Z úst Bělobrádka se nicméně jedná spíše o gesto poněkud bezobsažné a zbytečné a snahu před volbami získat alespoň body za odvahu. Je nutné si uvědomit, že Lidovci ve volbách nehrajou žádnou velkou hru. Bělobrádek se chová jako hráč pokeru na začátku turnaje, který dorovná padesátikorunovou sázku a přihodí dvacku, jen tak aby se neřeklo.

KDU-ČSL je sice vládní stranou, nicméně objektivně je vedle ČSSD a hnutí ANO spíše tím třetím do počtu. V předchozích volbách obdrželi Lidovci 6,78 % hlasů, což rozhodně není žádný slavný výsledek. Je naprosto logické, že v těchto volbách chtějí Lidovci hrát o lepší výsledek. V případě výsledku horšího je pak svým způsobem zbytečné odvolávat Bělobrádka, protože u čísel nižších než 5 % to rozhodně není jen chyba předsedy, že strana nedokáže oslovit voliče.

Bělobrádkovo počínání považuje za bezvýznamné i ústavní právník Jan Kudrna. "Jednak si myslím, že méně než těch 6,78 % by to bylo docela umění, ale kdyby na to došlo, tak mi přijde vcelku jedno, jestli to je 6,78 % nebo 6 %. Vyhodnotit by se to dalo jako maximálně na úrovni statistické chyby a kvůli statistické chybě odstupovat?" píše Kudrna na svém facebookovém profilu. Závěrem nicméně dodává, že nabídka symbolického sebeobětování ze strany předsedy KDU-ČSL má, když už nic jiného, alespoň potenciál udělat volby o něco zajímavějšími.

O miliardářské posile Starostů Daliboru Dědkovi se více dočtete zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články