fb pixel 9 zdí, plotů a proluk, které půlí svět – G.cz
Vyhledávání

9 zdí, plotů a proluk, které půlí svět

Pohleďte na velkolepé stavby, které brání závadovým lidem v pohybu dovnitř nebo ven!

Petr Bílek
Petr Bílek 10.3.2017, 16:50

1. Zeď mezi Saúdskou Arábií a Jemenem

Asi 75 km dlouhá zeď na hranici mezi Saúdskou Arábií a Jemenem je vybavená elektronickým sledovacím zařízením. Saúdové ji začali stavět v roce 2003, na silné protesty Jemenu stavbu o rok později práce zastavili. Hranice mezi oběma zeměmi měří celkem1800 km.

2. Marocká zeď

Marocká zápodasaharská zeď je zhruba 2700 km dlouhá stavba, která z většiny není zeď, ale písčitý val. Odděluje Západní Saharu od jihovýchodní části Maroka, tedy oblasti pod kontrolou Maroka od Saharské arabské demokratické republiky (území kontrolované Lidovou frontou osvobození Sakía al Hamra a Ria de Oro – Polisario).

3. Velká čínská zeď

Zeď budovaná za dynastie Ming v době od konce 14. do začátku 17. století za účelem ochrany Číny proti mongolským nájezdům. V některých úsecích probíhá ve více liniích a vytváří odbočky, někde je naopak přerušena. Celková délka zdi dnes tedy činí 8851 km.

4. Zeď mezi Mexikem a Spojenými státy

Není to souvislá stavba, ale řada různých samostatných a poměrně krátkých zdí a plotů. Prostor mezi nimi je chráněný virtuální zábranou, tvořenou čidly a kamerami. Zdi mají dohromady v současnosti kolem 1000 km, přičemž celá hranice mezi Mexikem a Spojenými státy měří 3201 km. Jak je známo, Američané se nyní chystají se stavbou masivně pokračovat. Problém je, že zeď se dá podlézt (vykopanými tunely), přelézt, na poničených místech prolézt a také objet (po moři).

5. Zeď mezi Severní a Jižní Koreou

Korejské demilitarizované pásmo je asi 4 km široký pruh země mezi Severní a Jižní Koreou. Pásmo vzniklo 27. července 1953 tak, že znepřátelené armády ustoupily zhruba 2 km od frontové linie. Pásmo je sice demilitarizované, ale při jeho okrajích se výrazně koncentrují ozbrojené síly.

6. Izraelská zeď

Slavná izraelská zeď mezi Izraelem a Západním břehem je zeď jenom z 5 % délky, zbytek tvoří plot. Po dokončení by celková délka bezpečnostní bariéry měla dosáhnout asi 760 km.

7. Hadriánova zeď

Zeď, kterou začali stavět Římané roku 120 n. l. za císaře Hadriána. Sloužila jako obrana římské provincie Britannia proti Piktům a dalším starobritům. Ukazuje, že zdi mají smysl, neboť dnes představuje celkem slušný zdroj příjmů z turistického ruchu.

8. Plot mezi Indií a Pákistánem

V letech 1988 až 1993 Indie vystavěla plot mezi Pákistánem a indickým státem Pandžáb v délce 461 km. Na hranici mezi Pákistánem a indickým Rádžastánem pak v roce 1999 vyrostl plot v délce 1048 km, který je navíc v noci osvětlený! Indie je rozhodnutá oplotit celou hranici s Pákistánem o délce 3323 km, včetně využití laserových čidel.

9. Maďarský plot

Maďarsko je zadrátováno na hranici se Srbskem v délce 175 kilometrů. Po vybudování poklesl počet přecházejících migrantů z tisíců na několik stovek denně. Ploty tudíž fungují, ne že ne. Hraniční bariéra se nachází celá na území Maďarska a tvoří ji první linie žiletkového drátu a tři až čtyři metry vysoký pevně ukotvený plot.

Vedle jakých devíti sousedů nikdo nechce bydlet? Dozvíte se ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články