fb pixel 8 vynálezů inspirovaných videohrami – G.cz
Vyhledávání

8 vynálezů inspirovaných videohrami

Že jsou videohry k ničemu? Nesmíte svojí babičce věřit všechno. Bez pařanů by se dnešní vojáci jen těžko dočkali granátů s videokamerami, zázračných medikitů nebo automatického zaměřování.

Václav Rybář
Václav Rybář 12.2.2014, 23:53

1. Medikit

medikit Lékárničky určitě znáte už z Wolfensteina, ale ty vojenské se dlouho podobaly těm, co máte v autě. V posledních letech se ovšem možnosti p(r)ostřeleného vojáka značně zlepšují. Ve vývoji je speciální gel, který si nastříkáte na ránu. Krvácení ustane během několika desítek vteřin. DARPA dokonce vyvinula speciální pěnu, která výrazně zpomaluje i vnitřní krvácení. S její aplikací to ovšem při některých zranění tak snadné není.  

2. Automatické zaměřování

autoaim Především konzolové střílečky vás ke střílení vlastně ani nepustí. Nedivíme se jim, zaměřování joypadem je otrava. Jestli jste si někdy chtěli pořídit opravdovou zbraň, ale netrefíte se ani do dveří od stodoly, možná vám pomůže puška XS1. Má zaměřovač, ve kterém si označíte bod (stodolu, srnku nebo člověka) a chytrý zaměřovací software běžící na Linuxu, je schopen cíl automaticky následovat. Vy jen mačkáte spoušť a v případě průšvihu se vždycky můžete vymluvit na software. Snad.  

3. HUD

hud Ukazatel zdraví, střeliva, polohy a dalších úžasných hodnot, které vás na moderním bojišti rozptylují. Ve videohře se bez něj neobejdete, resp. jste při jeho vypnutí značně nervózní. Vojáci ho ovšem také nemají, pokud pomineme piloty stíhacích letounů nebo některé experimentální bojovníky s legračními helmami. Jihokorejci (to jsou ti hodní) ovšem vyvinuli speciální kontaktní čočku, na jejíž plochu jsou schopni bezdrátově promítat informace. Už brzy byste tak mohli mít čísel plnou hlavu. Rozlišení je zatím mizivé, takže je to opravdu jen na infografiku a nikoliv na diskrétní sledování porna.  

4. Kamery ve střelivu

bulletcam Vychytávka řady videoher (Sniper Elite, Max Payne) je v reálu prakticky nerealizovatelná. Ale když už nedáte kameru na standardní kulku, proč ji nezabudovat alespoň do granátu? DARPA se tím zabývala, ale spotřeba videokamer umístěných přímo na granát je poněkud... značná. Mnohem lepší je kameru umístit na projektil tak, že se během letu odpoutá a na vlastním padáčku se snáší na bojiště. Během klesání je schopna bezdrátově přenášet informace z bojiště. Minimálně vám potvrdí, že nestřílíte do vlastních. Po přímém zásahu granátem totiž budete jen horko těžko zkoumat, co jste vlastně trefili.  

5. Inteligentní granáty

grenade Tzv. kempování je opruz ve hře i v reálu. Nepřítel vyčkává v dobře krytém koutě bojiště a doufá, že budete dost blbí na to, abyste mu šli naproti. Jednoho inženýra kempování v Gears of War dožralo natolik, že v reálu vymyslel chytrý granát, který má vlastní GPS senzor a gyroskop, tedy technologii nejlevnějších smartphonů. Stačí ho naprogramovat, aby vybuchnul ve výšce jednoho metru, jen pár centimetrů za tou zdí, kde kempuje nepřítel. A granát to zvládne s šokující přesností. Až vám podobná věc přistane na hlavě, poděkujte Microsoftu.  

6. Dálkově ovládané krysy

ratty Proč byste do lví klece chodili, když tam můžete poslat někoho jiného? Takhle neuvažují jen generálové, ale i běžní pěšáci. A protože i vědci rádi hrají videohry, napadlo je, že by mohli vojáci v zákopech taky do akce poslat nějakou tu náhradu. V tomhle případě ovšem nikoliv virtuálního avatara, ale naprostou hmatatelnou krysu s granátem na zádech. Stačí jí přidělat na hlavičku vysílač, naučit ji způsobně reagovat na elektrickou stimulaci jejího mozku a voilá, máte tu rozvážku granátů, která si poradí s jakýmkoliv terénem a reaguje na povely ovladače od Playstationu. Proč zrovna krysy? Sehnat a naprogramovat krysu prý stojí cca 40 dolarů. Srovnatelné mobilní vozítko by vyšlo minimálně na dvacetinásobek a stejně by hrozilo, že v terénu uvázne.  

7. Počítadlo střeliva

counter Příliš jsme si zvykli, že nás hry o všem informují. V reálu by nám pravděpodobně došly náboje v tu nejméně vhodnou chvíli, takže bychom vyběhli zpoza rohu a místo olova bychom rozdávali jen bezradné cvakání naprázdno. Profesionální voják samozřejmě zvládá násobilku a ti nejlepší odhadnou i podle váhy, že se blíží přebíjení, ale v zápalu boje? To by se nějaké počítadlo hodilo. Naštěstí už existuje. LCD displej, jednoduchý čip s gyroskopem, co odčítá podle pohybu závěru, a je to... teď jen počkat, až se tyhle kosmopušky trochu rozšíří.  

8. Energie navíc

plazmid Pamatujete plazmidy z Bioshocku? Tak na ně zase zapomeňte. Telekineze se ještě nekoná, ale povzbuzující drogy jako ritalin nebo adderall jsou v oběhu už dlouho. Nejnovějším hitem je modafinil, který vás udrží na nohou dva dny v kuse, aniž byste pocítili jakoukoliv známku únavy. Co se v tu chvíli děje ve vašem těle? To radši nechtějte vědět. Důležité je přežít.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články