8 důvodů, proč nevěřit horoskopům – G.cz
Vyhledávání

8 důvodů, proč nevěřit horoskopům

Zdroj: TV Barrandov

Bahní se vaše přítelkyně ve znameních zvěrokruhu? Zjišťuje, jste-li Štír nebo Býk, a radí se s astrologem, zda se k sobě hodíte? Nehodíte – a vy ji vyhoďte z bytu, než se stane neštěstí!

Ivan Brezina
Ivan Brezina 12.9.2017, 09:56

Blbnutí kolem horoskopů propadají i inteligentní lidé. Třeba naše kolegyně Radka nebo bývalý český ministr obrany Antonín Baudyš, který tvrdil, že astrologie „funguje jako hodinky“. Nefunguje - jde o pozůstatek magického myšlení, podobný zaříkávání nebo přivolávání deště. Nebeská tělesa na nás bezesporu působí. Když v poledne usnete na pláži, slunce vám sežehne kůži. Příboj vyvolaný slapovou silou Měsíce navíc zaplaví vaši deku a rozmočí vám knížku. Že by nás ale hvězdy ovlivňovaly ještě nějak jinak, je nesmysl, a to z následujících důvodů:

1126551-img-horoskop-astrologie Vidíte ty nehty? Astrologům za nimi uvízne spousta peněz, a "vo to de".

1.

Astrologie vznikla ve starověkém Sumeru a Babylonu. Z toho plyne hned první problém – její zakladatelé nemohli postavení hvězd měřit moc přesně. Od těch dob astrologové pracují se sedmi ,hvězdami‘ – Sluncem, Měsícem (Lunou), Venuší, Marsem, Jupiterem, Merkurem a Saturnem. Prý podle nich poznají vaše osobní vlastnosti a osud. Otázka je, jak budou jednou dělat horoskopy lidem, kteří se narodí na Měsíci či na Marsu. Na jejich osudy snad nebeská tělesa působit nebudou? Pokud to funguje jen na lidi narozené na Zemi, je prostě něco špatně.

2.

Poloha dvanácti znamení zvěrokruhu byla vypočtena před několika tisíci lety. Zakladatelé astrologie ale netušili, že zemská osa nestojí na místě. Krouží jako káča s periodou asi 26 000 let, což způsobuje, že se poloha znamení vůči zemské ose pomalu mění. Jen za poslední zhruba dva tisíce let se posunula zhruba o dvě znamení. Řekl vám astrolog, že jste Střelec? Ne, jste Štír, atd.

3.

Pokud na nás planety opravdu působí, proč astrologové ignorují vliv Uranu, Neptunu a Pluta, objevených až v moderní době? Proč ignorují 63 Jupiterových měsíců, z nichž tři jsou větší než naše Luna? Existují dvě vysvětlení: buď na nás tato kosmické tělesa žádný vliv nemají (což odporuje základní myšlence, na které astrologie stojí), nebo astrologie prostě nefunguje. A to už vůbec nemluvíme o tzv. exoplanetách, obíhajících kolem jiných hvězd.

Snímek obrazovky 2014-11-06 v 12.53.03 Vaše láska záleží na úplně jiných věcech, než jsou „nebeská znamení“.

4.

Dávní zakladatelé astrologie vycházeli z předpokladu, že Země je středem vesmíru a planety kolem ní obíhají po kruhových drahách. Dnes víme, že obíhají po eliptických drahách kolem Slunce, takže se jejich vzdálenost od Země mění. Třeba Mars se od nás pohybuje v rozmezí od 56 do 400 milionů kilometrů. Jeho vliv na naše osudy by se tedy měl měnit v poměru více než jedna ku sedmi podle toho, jak je právě daleko. Nesmysl, že?

5.

Aby astrolog určil postavení hvězd pro váš horoskop, musí znát vaše zrození na minutu přesně. Pamatuje si to vaše matka? A proč by měla být tak důležitá chvíle, kdy jste se prodral na svět? Proč naše životy neovlivňuje okamžik početí? Otázky tím ale nekončí. Proč na nás hvězdy nepůsobí už během devíti měsíců v děloze? Lékaři umějí termín porodu posunout až o pár týdnů. Pokud tedy chcete potomka narozeného ve znamení Lva, načasujte datum oplodnění. Pak kupte porodníkovi flašku, aby dítě vytáhl v den, který si vyberete. Blbost, co?

horoscope_adoptables____closed__by_nekoadopts-d5j0q13 Infantilní a trapné!

6.

Pravdivost horoskopů se vědci pokoušeli ověřit řadou pokusů. Srovnávali třeba data narození tisíců lidí s jejich povahou, vůdčími schopnostmi, inteligencí, nadáním, povoláním, sebedůvěrou… Nenašli absolutně žádnou závislost na znameních zvěrokruhu. Že jsou Lvi bojovní a Panny ustrašené? Některé jistě ano. Jiní Lvi jsou ale zase ustrašení a jiné Panny bojovné. Neexistuje žádné vysvětlení, proč by se vlastnosti a osudy lidí narozených v určitém znamení měly podobat. Vzájemné postavení planet se totiž stále mění. Je tak složité, že se zopakuje jen jednou za deset tisíc trilionů let.

7.

Podstatou horoskopů ve skutečnosti není působení hvězd na lidi, ale působení lidí na lidi. Jde o psychologický trik, založený na tzv. cikánském efektu. Kartářky a věštkyně si kdysi všimly, že člověk má tendenci přijímat obecné popisy osobnosti jako ušité na míru přímo jemu. Pokud vám astrolog vypracuje ,osobní‘ horoskop, vaše podvědomí si ze záplavy neurčitých řečí vybere jen to, co na vás sedí. Informací, které se na vás nehodí, si prostě nevšimnete. Právě proto je taky v každém horoskopu spousta canců, které pasují na každého. ,Cikánský efekt‘ je založen na sebeklamu. Lžeme sami sobě, abychom se zbavili vnitřní nejistoty. K horoskopům se nejčastěji utíkají lidé, kteří nevěří ve vlastní schopnosti. Pokud je život předurčen hvězdami, nemá smysl se o nic snažit, protože stejně nelze nic změnit. Toho můžete využít. Bahní se vyhlédnutá slečna v horoskopech? Namluvte jí, že hvězdy rozhodly, aby se s vámi vyspala na prvním rande. Případně jí řekněte, že konjunkce Saturnu a Marsu je velmi příznivým časem k upevnění vztahu kuřbou v kině. ,Cikánský efekt‘ vysvětluje, proč účastníci vědeckých pokusů s horoskopy neprokoukli, že si z nich jejich organizátoři udělali v zájmu vědy legraci. Jeden pokus třeba ukázal, že člověk označí horoskop za zcela přesný i případě, že jsou v něm všechny jeho vlastnosti změněny na svůj opak.

ZODIAC-C-14DEC99-SC-HO Zodiac („Zvěrokruh“) byla přezdívka sériového vraha, který v 60. a 70. letech v severní Kalifornii zabil pět lidi. Jeho identita nebyla nikdy odhalena. Tohle je Zodiacův identikit.

8.

V dalším pokusu zase vědci důkladně promíchali horoskopy velké skupiny lidí. Přesto se ale nakonec všichni shodli, že na ně ,sedí‘ i zcela náhodně vytažené horoskopy. V roce 1979 jeden pařížský deník svým čtenářům nabídl bezplatný horoskop za informaci, jak dalece se na ně hodí. Čtyřiadevadesát procent čtenářů potvrdilo, že je zcela pravdivý. Všichni přitom dostali jeden jediný horoskop, který byl původně sestaven pro jakéhosi francouzského sériového vraha.

cancer-horoscope-2014 Nejhorší věc, která se může stát člověku narozenému ve znamení Raka? Když zemře na rakovinu.

A TADY máte 6 tipů, když se chcete živit psaním.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu