fb pixel 7 věcí, o kterých se mluví v amerických seriálech a my nevíme, co znamenají – G.cz
Vyhledávání

7 věcí, o kterých se mluví v amerických seriálech a my nevíme, co znamenají

Protože si v Česku neumíme točit vlastní seriály, rádi koukáme na ty americké. Zejména na ty o něco starší a sitcomy se hemží různými odkazy a referencemi na něco, co vlastně moc neznáme a úplně tomu nerozumíme.

Markéta Lukášková
Markéta Lukášková 15.2.2014, 16:11

1. Doktor Phil

d4 Seriálové postavy se posílají pro radu k doktoru Philovi. Kdo to sakra je? Je to doktor Philip Calwin McGraw, který má na televizní stanici CBS svůj pořad s názvem, jak jinak, než Dr.Phil. „Udělala" ho jiná americká televizní hvězda, Oprah Winfrey (o té později), která si ho pravidelně zvala do své show. Jeho pravidelné okénko s psychologickými radami ohledně vztahů a prožívání každodenních věcí mělo u diváků takový úspěch, že Dr.Phil brzy získal svůj vlastní pořad. Doktora Phila jeho odpůrci kritizují hlavně za zjednodušování a tím pádem i udílení neefektivních rad.  

2. Oprah

d5 Kdo je vlastně ta slavná Oprah, o které se tak často mluví? Vídáme ji v žebříčku nejúspěšnějších a nejbohatších žen světa, ale víme maximálně tak to, že je moderátorka. Oprah začínala v televizi v roce 1984 v ranní show AM Chicago, která trvala půl hodiny a měla nízkou sledovanost. Během pár měsíců se vyšvihla na první místo, následně byla prodloužena na hodinu a přejmenována na Show Oprah Winfrey. Oprah se pro Američany stala symbolem filantropie, protože ve svých pořadech se snaží především rozklíčovávat složité životní příběhy svých hostů a z vlastních finančních prostředků jim kupuje dary. Je považována za jedinou miliardářku afroamerického původu a svým angažmá ve volební kampani Baracka Obamy mu v roce 2008 přinesla až milion hlasů.  

3. Martha

d3 Řeč je o Martě Stewart, televizní ikoně, která je vlastně takový americký Přemek Podlaha, akorát s miliony na kontě. Začínala s cateringovou službou u sebe doma ve sklepě a postupně se dostala až k vlastnímu televiznímu pořadu Martha Stewart Living. Nápady, jak dekorovat byt se staly její poznávací značkou. Časem vydala i kuchařskou knihu. Následovalo její angažmá v různě zaměřených pořadech, kde radila se vším od svateb po vyrábění dortů. Založila také vlastní magazín Martha Stewart Living a následně i vlastní produkční společnost. Ta se dostala i na akciový trh a v roce 2004 byla Martha obviněna z finančních machinací. Následně se vrátila ke svému byznysu, pod značkou Martha Stewart Create se prodávají sety na výrobu domácích dekorací ve Wall Martu.  

4. I Love Lucy

d2 Legendární americký černobílý sitcom, který vznikl v roce 1951 a běžel do roku 1957. Jeho hlavní aktérkou je Lucy Ricardo, kterou hrála skvělá americká komediální herečka Lucille Ball. Zápletka se točí kolem toho, že Lucy se chce stát slavnou, což trápí jejího manžela Rickyho Ricarda. Mezi hlavní postavy patří ještě jejich sousedi Fred a Ethel a později i jejich syn Ricky jr. Tento seriál je v Americe velice oblíbený a je reprízován s úspěchem už padesát let. Pomáhá mu k tomu hlavně klaunské improvizační herectví Lucille Ball.  

5. TiVo

tivo V seriálech a filmech často slyšíme, že se někdo jde koukat na TiVo. Jde o speciální rekordér, který umožňuje přednastavit si, které pořady a v který čas majiteli nahraje a vyhledávač, který doporučuje uživateli to, co by ho mohlo zajímat podle již nahraných pořadů. Na trh byl uveden v roce 1999 a s větším rozšířením internetu a nelegálního stahování samozřejmě jeho popularita spíše klesá. Dříve byl rozšířen i v jiných zemích kromě USA, třeba v Austrálii nebo ve Švédsku, ale od zavedení nového kabelového standardu už je dostupný jen v Americe.  

6. Netflix

netflix Služba, přes kterou se online streamují pořady. Od roku 2009 poskytuje přes sto tisíc filmů pro své předplatitele a nabízí také službu Watch instantly, která stojí v přepočtu asi dolar za jednu hodinu. Netflix se dá propojit se všemi operačními systémy i s chytrými telefony a protože má smlouvy s největšími produkčními společnostmi ve filmovém průmyslu, všechny seriály si na něm lze legálně pustit jako první. Navíc v posledních letech přichází i s vlastními pořady,  jako je třeba seriál House of Cards nebo Arrested Development. Na konci roku 2013 se Netflix spojil s komiksovým gigantem Marvelem a ohlásili pětiletou spolupráci na zpracování marvelovských komiksů.  

7. Sesame Street

d1 U nás se tento pořad občas objeví v televizi s překladem Sezame, otevři se, ale kvůli nekvalitnímu a přihlouplému dabingu mu děti nikdy tak nepropadly jako v USA. V Americe běží už od roku 1969 a je to zábavně-naučný pořad, kde se děti dozvídají o světě od plyšových loutek, z nichž každá má své jméno a typický charakter. V Sesame street se často objevují hvězdní hosté, kteří s loutkami sehrávají scénky, zpívají nebo si povídají o základech fyziky nebo matematiky. Posledním takovým hostem byl herec Benedict Cumberbatch, představitel seriálového Sherlocka. Samozřejmě, že nechybí ani rozsáhlá výroba suvenýrů a prakticky všeho s postavičkami ze Sesame street.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články