fb pixel 7 + 1 věc, kterou jste o nejdůležitější části oblečení, o ponožkách, určitě nevěděli – G.cz
Vyhledávání

7 + 1 věc, kterou jste o nejdůležitější části oblečení, o ponožkách, určitě nevěděli

Řada z vás je určitě zase najde pod stromečkem. Ale až budete zase děkovat s falešným úsměvem na tváři, uvědomte si, že tenhle banální vynález vám pomáhá doslova na každém kroku.

Václav Rybář
Václav Rybář 4.12.2016, 10:12

1. Dědictví starých Egypťanů

Úplně první dochované ponožky pocházejí z období 300 až 500 let po Kristu. Egyptské ponožky z delty Nilu jsou pouze dvouprsté, rozdělení na dva a tři prsty je tu kvůli tomu, aby ponožka zapadla do boty, konkrétně tedy... tramtadádá... do sandálu. Tehdy a tam se totiž nic jiného nenosilo. No copak na to řeknete, zastánci té pravé a jediné módy?

2. Symbol moci

Do Evropy se ponožky dostaly zhruba v pátém století po Kristu a nosili je výhradně duchovní jako symbol mravní čistoty. Pár století po nich začala ponožky nosit šlechta a šlo o symbol moci a majetku. Myslete na to, až dostanete ponožky darem. Stáváte se tím členem civilizované smetánky.

3. Ponožky v sandálech

Ponožky v sandálech, dnes módní přešlap, se totiž nosily dlouhá staletí. Našli byste je u římských vojáků nebo herců, tradičně se nosily v teplejších oblastech, protože tam ani po uvedení zavřených bot neztratily sandály na popularitě. A proč vlastně nosit sandály s ponožkou? Je to jednoduché...

4. Záchrana před potem

Ponožka totiž mj. chrání před potem. Zní to nelogicky, ale zamyslete se. Nohy vyprodukují skoro nejvíc potu z celého těla. Každá je zodpovědná za víc než deci potu denně. Ponožky pomáhají tento pot pohltit a rovnoměrně rozložit, aby se mohl snáze odpařovat. Čím špinavější jsou ponožky samotné nebo nohy, na kterých se nacházejí, tím více samozřejmě během tohoto procesu „dávají“.

5. Kolik se vyrobí ponožek ročně

Zhruba 25 miliard párů ponožek se vyrobí ročně, což znamená, že si celá planeta stihne vyměnit ponožky alespoň třikrát ročně. V důsledku samozřejmě častěji (alespoň doufáme). Čínské městečko Datang v provincii Zhuji má 60 tisíc obyvatel, je to ponožkové impérium, protože tu každoročně vyrobí osm miliard ponožek. Jeden pár od nich se vám určitě válí někde doma.

6. Konec černobílého světa

Módní norma, že bílé ponožky patří do bot sportovních a černé do společenských, je už dávno překonaná, takže dnes můžete vesele kombinovat. Odstínů a odrůd ponožek vzniklo za všechna ta století tolik, že si vlastně nikdo už ani nevšimne, že jste si vzali každou ponožku od jiného páru (pozn. všimne, ale není si jistý, zda to náhodou není nová móda, a proto zbaběle mlčí).

7. Do armády ponožky dorazily pozdě

Předchůdcem dnešních ponožek byly tzv. onuce - kusy látky, kterými se noha omotávala. Používaly se opakovaně a přes noc se sušily, což nám přineslo krásná přísloví, v nichž onuce vystupuje jako cosi otravného, ošklivého a zapáchajícího. Zkrátka něco, bez čeho bychom se rádi obešli. Ruská armáda používala onuce jako součást zimní výbavy ještě předloni. Jestli od té doby přešla už výhradně na ponožky, se neví, ale vy byste rozhodně měli jít s dobou a přát si pod stromeček vlněnou klasiku.

8. Ponožky v reklamě na Jameson

Všimli jste si reklamy na Jameson Ginger, na jemnou sladovou irskou whiskey spojenou se štiplavým aromatickým zázvorem, kde hlavní roli hraje barevná crazy ponožka? Tato reklama nás inspirovala k napsání článku na téma Co o vaší skvělé osobnosti řeknou obyčejné ponožky?

Ponožky zahřejí a kvalitní alkohol taky, třeba whiskey se zázvorem. Doufejme, že na Štědrý den dostanete jak whiskey, tak ponožky.

A TADY se dozvíte, proč mají animované postavičky jen čtyři prsty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články