fb pixel 7 skutků, které z Reinholda Messnera dělají nadčlověka – G.cz
Vyhledávání

7 skutků, které z Reinholda Messnera dělají nadčlověka

Tyrolský horolezec platí za vysokohorskou ikonu. Píše knížky, otvírá jedno muzeum za druhým a určitě děkuje tomu nahoře, že všechny svoje výpravy přežil. Jeho kariéra je totiž plná absurdních rekordů. Pojďme si některé z nich zopakovat.

Václav Rybář
Václav Rybář 25.9.2015, 12:00

1. Jako první vylezl na Everest bez kyslíku

V roce 1978 se rozhodl vylézt na nejvyšší horu světa bez kyslíku. Prý to buď zvládne bez něj, nebo vůbec. Messner byl velkým vyznavačem alpského stylu - lezení nalehko a bez asistence šerpů. Po několika tragických zkušenostech, včetně smrti jeho bratra v roce 1970 na Nanga Parbat, se rozhodl lézt vždycky jen s jedním či dvěma zkušenými horolezci. Na Everest s ním vylezl Peter Habeler.

2. Úplně novou trasou vylezl na Annapurnu

Nejsmrtonosnější velehoru vůbec, Annapurnu, slezl Messner až v roce 1985. Výstup probíhal bez komplikací, ale pak hora úkazala zuby. Přihnala se těžká sněhová bouře a Messnerovi museli pomoct se sestupem další horolezci, kteří už se na vrchol dostat nedokázali.

3. Jako první slezl všech Sedm vrcholů světa bez kyslíku

V roce 1986 si Messner dokončil postupku, když slezl všechny nejvyšší hory na všech kontinentech, jako vůbec první bez použití kyslíku. Na úplný závěr si nechal Mount Vinson (4892 metrů) na Antarktidě. Další vrcholy jsou Mount Everest (8848 metrů), Denali (dříve Mount McKinley, 6194 metrů), Elbrus (5642 metrů), Aconcagua (6961 metrů), Puncak Jaya (4884 metrů) a Kilimandžáro (5895 metrů).

4. Jako první slezl všechny existující osmitisícovky

V roce 1986 Messner konečně vylezl i na Lhotse (8516 metrů) a tím jako první člověk v historii zkompletoval všechny existující osmitisícovky. Od tohoto roku už nepokoušel osud a na žádnou osmitisícovku už se nevypravil, i když asistoval mnoha výpravám.

5. Jako první vylezl na dvě osmitisícovky bez návratu do základního tábora

Messner na Gasherbrum I (8080 metrů) vylezl už v roce 1975, jako první čistě alpským stylem - tj. bez předpřipravených zásob, lan a pouze ve dvoučlenné skupině namísto velké expedice. V roce 1984 se na vrchol vrátil a povedlo se mu vylézt i na sousedící Gasherbrum II (8035 metrů), aniž by se vrátil do základního tábora. Další premiéra v horolezeckém světě, která Messnerovi a jeho partnerovi Hansi Kammerlandovi přinesla obdiv celé komunity.

6. Jako první vylezl na Everest sólo

V roce 1978 vylezl Messner jako vůbec první sólo na Nanga Parbat a o dva roky později totéž zopakoval na Everestu. Jako vůbec první podnikl sólový rychlovýstup bez předpřipravených zásob a poměrně nalehko. V jedné ze svých knih se zmínil o tom, že to byl jeden z nejnáročnějších výstupů vůbec a nepřinesl mu očekávanou euforii. Byl na absolutním dně svých sil, nezbylo v něm vůbec nic.

7. Přešel celou Antarktidu na lyžích

Po zdolání všech osmitisícovek se Messner rozhodně nenudil. V roce 1989 přešel celou Antarktidu (2800 kilometrů) na lyžích - bez psů nebo jakýchkoli jiných podpůrných prostředků. A před deseti lety pěšky přešel poušť Gobi (2000 kilometrů).

A teď považte, že to všechno zvládnul bez šesti prstů na nohou, o které přišel hned při prvním výstupu na Nanga Parbat, kde zahynul jeho bratr. Pokud se do Messnerovy kůže chcete vžít alespoň na chvilku, zajděte si do kina na Everest.

Podobné články

Doporučujeme

Další články