fb pixel 7 nejkrásnějších arabských hudebních nástrojů – G.cz
Vyhledávání

7 nejkrásnějších arabských hudebních nástrojů

Zajímalo vás, odkud se ozývá to rytmické bouchání, drnkání a pískání v písničkách arabského světa? Z těchto nádherných a občas geniálně jednoduchých nástrojů...

1. Sintir

sintir http://clubdelf.wordpress.com Marocká třístrunná loutna, ekvivalent basového banja. Struny bývají z ovčích střev a membrána většinou z velbloudí kůže. Nejčastěji ji najdete v rukou etnika Gnawa, jejichž hudba je v této oblasti velmi populární. Ukázka:
 

2. Oud

oud2 http://duduk.ca Loutna, jejíž první stopy byly nalezeny na více než pět tisíc let starých artefaktech. Na hmatníku nemá žádné pražce, většinou má jedenáct strun a jeden až tři zdobené otvory v ozvučné desce. Ukázka:
 

3. Tabla

tabla fixmytabla.blogspot.com Dva různě znějící bubny, které se krásně doplňují. Menší s označením daján je většinou z teaku nebo růžového dřeva a dá se ladit pomocí válečků, kterými je možné různě napnout blánu. Větší baján je z kovu, ideálně mosazi nebo mědi. Nejčastěji je potkáte v Indii, ale hraje se na ně v mnoha jihoasijských zemích. Ukázka:
 

4. Kanun

kanun http://ismek.ibb.gov.tr Představte si ho jako cimbál, na který se drnká prsty. A který se někdy dolaďuje během hry kolíčky, které napínají jeho (většinou) 26 strun. Vznikl zhruba před tisíci lety na území dnešní Sýrie, platí za jeden z nejobtížněji zvládnutelných nástrojů arabské hudby. Ukázka:
 

5. Simsimiyya

sem01 http://ancientlyre.com Tato menší či větší lyra má 12 až 14 strun, její kořeny sahají až do starověkého Egypta. Prastaří hráči se svým uměním sekli, protože jim tento zvuk přišel nemoderní, dech znovu nabrala až ve třicátých letech minulého století v přístavním městě Búr Saíd. Ukázka:
 

6. Mijwiz

mijwiz http://field-of-reeds.net Dvojitá flétna z bambusu s jednoduchými jazýčky vyžaduje speciální techniku dýchání pro hru, při které nejsou slyšet žádné pauzy na nádechy. Má rozsah necelé oktávy, podobné konstrukce si všimnete i ve spodní části tuniských dud mezoued. Ukázka:
 

7. Daf

REMO+DAF woodbrass.com Velká tamburína, která pravděpodobně vznikla na území novoperské říše. Její rám je většinou ze dřeva a membrána z kozí nebo jehněčí kůže, může být doplněna kovovými cingrlaty pro ještě lepší zvuk. Ten umí navozovat extatické stavy a proto je často spojována s náboženstvím. Takže pokud se chcete hezky sjet, stačí nechat si zabubnovat. Ukázka:
 
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články