fb pixel 6 pokladů ze světa outdooru (44.). Pořiďte si je a pak už fofrem padejte ven! – G.cz
Vyhledávání

6 pokladů ze světa outdooru (44.). Pořiďte si je a pak už fofrem padejte ven!

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

​...protože boj s živly, bloudění, hlad a mráz za nehty je zábavnější než sezení s lahváčem u televize.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 30.5.2018, 09:09

1. “Počítač na zápěstí”

U hodinek Suunto Spartan Ultra je výraz “hodinky” asi stejně zavádějící, jako když svému smartphonu řeknete “telefon”. Máte pravdu, dá se s ním i telefonovat – kromě asi tak 999 dalších věcí. Už dávno to není telefon, ale plnohodnotný počítač. Naviguje, přehrává hudbu, natáčí video, připojuje se na web, fotí… A můžete si do něj stáhnout tisíce aplikací, které z něj dělají spoustu dalších užitečných nástrojů, než je jen telefon.

To samé platí i pro outdoorové hodinky Suunto Spartan. Je to počítač na zápěstí, který vám kromě jiného i ukáže, kolik je právě hodin. Jakmile si ale hodinky připojíte do webové aplikace Movesount, můžete si do nich stahovat nové aplikace a updaty. K dnešnímu dni hodinky podporují více než 100 sportů, samozřejmě i outdoorových. A taky mají GPS, snímač tepové frekvence, barometr, kompas, funkcionalitu fitness náramku se záznamem ujitých kroků za den, možnost nahrání předem vytvořených map… Znamená nejen možnost precizní navigace na treku, ale i varování před deštěm, záznam ujité trasy a nastoupaných metrů (třeba pro detailní analýzu později doma) a spoustu dalších možností.

Hodinky Suunto Spartan Ultra mají barevný dotykový displej s tak vysokým kontrastem a jasem, že se dá přečíst i na přímém slunci. A taky se do nich dají uložit body zájmu (POI). Možnosti jsou nejméně dvě: buď se v neznámém chcete dostat na nějaké předem zvolené konkrétní místo, nebo si naopak chcete na trase nějaké konkrétní místo “zapamatovat”. V prvním případě si POI do hodinek jednoduše předem nahrajete v aplikaci Movescont. Pak na to místo trefíte i v noci nebo “i kdyby trakaře padaly”. Ve druhém případě si na treku do hodinek ukládáte přesné GPS souřadnice nejrůznějších POI. Místa, kde jste tábořili, salaše s možností úkrytu před deštěm, místa s dalekými výhledy, prameny… Prostě takový záznam vzpomínek.

Více: www.suuntocz.cz

2. Kavárna pod hvězdami

Horkou vodu na kávu si v horách nejrychleji připravíte s plynovým vařičem JetBoil (viz náš test). Tahle „rychlovarná konvice“ na cesty je vybavena tepelným výměníkem, který velmi šetří palivo. Navíc mu nevadí případný vítr a díky efektivnějšímu přenosu tepla se v něm litr vody vaří velmi rychle (už za 2,2 minuty).

Instantní káva ale nebude nikdy chutnat tak skvěle jeho zrnková filtrovaná. Grower's cup, „čajová konvice zítřka“, je geniální patentovaný nápad z Dánska. Nepotřebujete žádný přístroj. Lehoučký papírový sáček s voděodolnou vrstvou má uvnitř zabudován nejen správnou dávku kvalitní mleté kávy, ale i filtr (sítko).

Do otvoru nalijete horkou vodu, 5 až 8 minut počkáte a pak už si jen z hubičky naléváte 300 nebo 400 ml čisté kávy bez jakékoli sedliny. Chuť si vyberete sami z řady druhů s konkrétním „rodokmenem“ (organická a fair trade). Co třeba 100% arabica z Etiopie (Gerdeja Forest), Hondurasu (Cocafcal) nebo Guatemaly (La Esperancita)?

Více: www.norskamoda.cz

3. Revoluční zateplovací vrstva

Vojáci jsou vždycky napřed a v libereckém Direct Alpine vědí, že co je dobré pro armádu, je dobré i pro trekery, horolezce, lyžaře, VHT turisty a další outdooráky. Když se proto nedávno objevil nový izolační materiál Polartec Alpha, hned po něm sáhli a ušili novou zateplovačku. V outdooru je to bez přehánění revoluce. Slabinou většiny předchozích zateplovacích materiálů totiž dosud byla špatná prodyšnost. Hřály, ale při intenzivnějším pohybu jste se v nich brzy začali potit. Polartec Alpha připomínající umělou kožešinu ale spojuje zdánlivé protiklady: hřeje a je lehoučký, ale zároveň i skvěle dýchá a propouští přebytečnou vlhkost od těla.

Bunda ALPHA od Direct Alpinu je lehká a skvěle sbalitelná. Vnější, extrémně lehký materiál Pertex Microlight je na límci a ramenou vyztužen odolným Pertex Endurance. Kapuce, boky a předloktí jsou z prodyšného, odolného materiálu Swing Cool. Izolace Polartec Alpha je bez podšívky pro snížení váhy.

Anatomický střih v kombinaci s funkčním materiálem tvoří skvělou záložní izolační bundu vhodnou zejména pro aerobní aktivity. Díky vynikající větruodolnosti zajistí ochranu v nepříznivých klimatických podmínkách a minimalizuje ztrátu tělesné teploty. Perfektně prodyšná, komfortní bunda je jasnou volbou pro horolezectví, skialpinismus, ale i pohodové výlety a jakékoli běžné outdoorové aktivity.

Více: www.directalpine.cz

4. Triko podle ovcí

Kvalitní základní vrstva (termoprádlo) je při všech venkovních sportech absolutní základ. Na bavlnu rovnou zapomeňte – trendem je už dlouho merino vlna. Přírodu prostě nepřekonáme a novozélandské ovce, které jsou venku celý rok, to za tisíce let vymyslely nejlíp.

V českém Sensoru k 90 % merino vlny přidali 10 % polyamidového hedvábí, který zlepšuje termoregulaci úpletu, zvyšuje elastičnost a tvarovou stálost a prodlužuje životnost. Ze vzniklého velmi lehkého úpletu pak ušili tričko s plochými švy. Vzniklo termoprádlo Merino Air, které se díky rychleschnoucímu materiálu skvěle hodí pro sporty s vysokou pohybovou zátěží, sálové sporty i outdoorové aktivity.

Výhodou je, že merino vlna hřeje i vlhká. Je proto jedno, jestli tričko propotíte durch nebo zmoknete. Vlna obsahuje lanolin, který brání růstu bakterií a tím i rozkladu potu a tvorbě tělesného zápachu. Tričko na sobě můžete mít i několik dnů bez nutnosti praní, což se v horách více než hodí. A pokud myslíte zeleně, jistě oceníte, že na sobě máte většinu materiálu z obnovitelných zdrojů.

Více: www.sensor.cz

5. Bunda nad hranici lesa

Švédský Fjallraven loni přišel s novou kolekcí Bergtagen. Tohle staré, téměř zapomenuté švédské slovo vyjadřuje způsob, jak vás mohou hory změnit. Nahoře, nad hranicí lesa, se totiž dějí věci mezi nebem a zemí a spojení s přírodou, které tam jednou navážete, už nikdy nemůžete přerušit. Na vývoji kolekce se podílela Asociace švédských horských průvodců, kteří ho testovali přímo v terénu.

Systém vrstveného oblečení Bergtagen určený pro vysokohorské túry se mezi sebou dá různě kombinovat. Všechny jeho vrstvy jsou navrženy tak, aby bez kompromisů splňovaly vysoké požadavky na funkčnost, trvanlivost, kvalitu a udržitelnost.

Základem je shellová vrstva, tedy bunda Bergtagen Eco-Shell Jacket. Je velmi
prodyšná a nepromokavá
a díky zesíleným částem z Corylonu (textilie na bázi aramidu) na loktech a ve spodní části zad zároveň velmi odolná. Má dostatečně volný střih na to, aby se pod ni vešly izolační vrstvy. Kapuci, ve které je dostatek prostoru i pro helmu, lze pro lepší ochranu upravit tak, aby neomezovala výhled a nebránila v pohybu. Vodoodpudivost vnějšího materiálu zajišťuje impregnace bez obsahu škodlivých fluorokarbonů. Švy jsou umístěny tak, aby se neodíraly a samozřejmostí jsou větrací zipy na bocích.

Více: www.fjallraven-shop.cz

6. Poctivé jídlo do hor

Proč byste měli na cestách jíst méně kvalitně než doma? Těšíme se na dovolenou, na expedici nebo jenom na víkend v přírodě strávený s rodinou nebo přáteli. Těšíme se na to celý týden, měsíc, rok. Proč si tedy tento výjimečný okamžik neužít naplno? Tady je videorecenze na jednu z možností:

Sušené jídlo nebude nikdy chutnat tak jako skutečné. Česká firma Adventure Menu na to proto šla jinou cestou, než je u outdoor jídel zvykem. Místo dehydratace zvolila sterilaci, při které jídlo zůstává v tzv. „tekutém stavu“. Následná příprava je tedy nejen velmi jednoduchá a rychlá (na rozdíl od zalévání horkou vodou jen ohřejete), ale sterilované jídlo si navíc i uchovává svou přirozenou chuť, vůni a vzhled.

Zkuste třeba jelení ragú s bramborovými špalíčky - jedinečnou chuť jeleního masa ve spojení s omáčkou z kořenové zeleniny s rybízovou marmeládou, červeným vínem a divokým kořením. A nebo raději kuře korma? V nabídce je třináct hlavních jídel, tři druhy 100 % mas, dvě snídaně a čtyři trailmixy. A pokud s sebou nechcete tahat ešus a vařič, dá se použít i samoohřev. Sáček s vybraným jídlem jednoduše vložíte do většího sáčku, přidáte speciální pytlík s nehašeným vápnem, přilijete trochu vody a o všechno ostatní se už postará chemie a fyzika. Za chvíli můžete servírovat.

Více: www.hanibal.cz

A tady si přečtěte tři důvody, proč zkusit bushcraft.

Podobné články

Doporučujeme

Další články