fb pixel 6 pokladů ze světa outdooru (37.). Pořiďte si je a pak už fofrem padejte ven! – G.cz
Vyhledávání

6 pokladů ze světa outdooru (37.). Pořiďte si je a pak už fofrem padejte ven!

... protože boj s živly, bloudění, hlad a mráz za nehty je zábavnější než sezení s lahváčem u televize.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 10.9.2017, 09:55

Rumunsko je trekový ráj, kam jezdím už třicet let. Letos jsme tam na přechodu pohoří Lotru a Paring vyzkoušeli šest outdoorových vychytávek:

1. Tričko pro suchá záda

Na túře s těžkým batohem v horách se zákonitě potíte jako kůň. Zastavit se to nedá (jde o zcela fyziologický mechanismus termoregulace těla), takže v mokrém bavlněném tričku permanentně riskujete ofouknutí a nastydnutí. Pokud ovšem nemáte tričko z funkčního materiálu, které pot stíhá odvádět a díky tomu vysychat rychleji než bavlna.

V Rumunsku jsem zkoušel tričko Coolmax Fresh PT Hory od českého Sensoru. K materiálu jsem byl nejdřív skeptický – na dotek až příliš připomínal umělotinu. Tvoří ho směs Coolmaxu fresh, micro polyesteru a Lycry. Vlákno má větší povrch, což umožňuje velmi dobrou regulaci a odvod par od povrchu těla. Vlákno má zároveň velmi nízkou nasákavost a usychá rychleji než jiná vlákna. Úplet vytvořený z vláken Coolmax je proto velmi lehký, jemný, prodyšný a odolný vůči pachům, což ještě podporuje obohacení ionty stříbra bránícími růstu bakterií.

Realita? Lepší tričko do hor jsem ještě nenosil. Zaprvé má volný střih, takže nikde neškrtí a netáhne. Zadruhé má ploché švy, takže ani pod popruhy a bederákem batohu nedře. Ale hlavně jsem v něm byl pořád v suchu. Výrobce si nevymýšlí – odvod potu je fantastický. Mokrá záda necítíte ani ve studeném větru při zastávkách na odpočinek. Nic jiného už na letní trek nechci.

www.sensor.cz

2. A co do žaludku?

Trekeři a outdooráci se dělí na „kuchaře“ a „zalévače“. Ti první si někde v horách dlouze kuchtí složitá jídla, ti druzí nalijí horkou vodu do sáčku se sušenou expediční stravou. Teď je tu nově třetí možnost, kterou jsem v Rumunsku vyzkoušel: sterilované poctivé jídlo Adventute Menu.

Proč byste měli na cestách jíst méně kvalitně než doma? Těšíme se na dovolenou, na expedici nebo jenom na víkend v přírodě strávený s rodinou nebo přáteli. Těšíme se na to celý týden, měsíc, rok. Proč si tedy tento výjimečný okamžik neužít naplno? Sušené jídlo nebude nikdy chutnat tak jako skutečné. Firma Adventure Menu na to proto šla jinou cestou, než je u outdoor jídel zvykem. Místo dehydratace zvolila sterilaci, při které jídlo zůstává v tzv. „tekutém stavu“. Následná příprava je tedy nejen velmi jednoduchá a rychlá (na rozdíl od zalévání horkou vodou jen ohřejete), ale sterilované jídlo si navíc i uchovává svou přirozenou chuť, vůni a vzhled.

Zkuste třeba jelení ragú s bramborovými špalíčky - jedinečnou chuť jeleního masa ve spojení s omáčkou z kořenové zeleniny s rybízovou marmeládou, červeným vínem a divokým kořením. Zapijte rumunskou kořalkou a budete se cítit jako v ráji.

Více ZDE, ZDE a ZDE

3. Funkční kalhoty bez zbytečných parádiček

Hledáte lehké univerzální outdoorové kalhoty ze zajímavého materiálu? Pak by vám neměl uniknout tenhle pružný všeuměl. Kalhoty Cruise 1.0 od liberecké firmy Direct Alpine jsou ušity z materiálu elastické Cordury (s příměsí Lycry), která je z vnější strany hladká a z vnitřní má plastickou strukturu. Látka je velmi odolná proti roztržení, pružná, dostatečně větruodolná a navíc opatření technologií Freshcool, což je repelent, který látku chrání před vlhkostí a špínou.

Pokud jde o střih, jsou kalhoty maximálně jednoduché a účelné. Na přesném tvaru nenajdete žádné záložky, zbytečné švy ani parády – prostě esence kalhotovitosti, dovedená dlouhým vývojem k zenové dokonalosti. Kalhoty mají dvě klasické kapsy na zip (dost hluboké na drobnosti) a na pravém boku jednu boční kapsu na zip. V pase jsou opatřeny klasickým poklopcem s drukem a stahovacím páskem s rychlosponou.

Výrobce Cruise 1.0 charakterizuje jako „lehké technické kalhoty pro univerzální použití (treking, horolezectví, turistika, kolo, město)“. Zároveň je zařazuje do řady Mountain Top Series, určené pro nejnáročnější aktivity v horských podmínkách, expedice a extrémní akce. Vyzkoušel jsem je proto na několika různorodých outdoorových podnicích. Jarní splutí Mastníku, trek slovenskými Bukovskými vrchy, kondiční cyklistika, několik celodenních výprav v Podkrkonoší a nakonec letní Rumunsko – to všechno mi umožnilo vystavit je různorodým podmínkám.

Asi nejlepším vysvědčením pro jakékoli kalhoty na ven paradoxně je, když o nich vlastně vůbec nevíte. Nikde vás neškrtí, netáhnou, neplandají, nedřou… A to se tady splnilo na jedničku.

www.directalpine.cz

4. Boty, které netlačí

Na vícedenním treku horami jsou boty absolutním základem. Můžete mít hlad, může vám být zima, ale jakmile máte puchýře a otlačeniny, máte mnohem větší problém. Já ho v Rumunsku neměl díky botám Yaru Tekno GTX od italské firmy Montura. Lehký, ale pevný model byl speciálně navržen pro horské záchranné týmy a horské průvodce.

Na rozdíl od většiny jiných pohorek jsou tyhle boty až neuvěřitelně lehké. Díky dvouzónovému systému šněrování poskytují maximální podporu a vysokou torzní stabilitu (česky řečeno si v botách tak snadno nezvrtnete kotník). Podrážka Signal od Vibramu je vybaven speciální zónou na patě pro maximální přilnavost při lezení. Adaptivní multi link stélka chrání nohu před nárazy, zaručuje vysoký stupeň tlumení nárazů a zvyšuje celkový komfort boty.

Ale hlavně mají boty membránu Gore-tex Extended Comfort, kterou nepronikne voda. Osobně vyzkoušeno při několika rumunských bouřkách!

www.monturashop.cz

5. Absolutní ochrana před deštěm

Pončo Glenarm 100 v Decatlonu nabízejí coby lovecké a píšou: „nepromokavá lehká pláštěnka určená pro lov nízké zvěře v dešti“.

My jsme v Rumunsku nic nelovili, ale prostě jen šli přes hory. Pončo ze 100% polyamidu s polyuretanovým zátěrem se přitom skvěle osvědčilo i v delším dešti. Dá se přetáhnout i přes objemný batoh, váží jen 375 gramů a je sbalitelné do malé kapsičky. Geniální!

www.decathlon.cz

6. Lehoučký stan pro dva

Ještě nikdy jsem neměl tak lehký stan! Model Helium Force 10 od anglické firmy Vango váží jen 1430 gramů. Prestižní britský outdoorový magazín Trail ho označil za „Best value“ – za svoje peníze dostanete nejvíc muziky.

Ultralehký stan pro dvě osoby tunelové konstrukce postavíte doslova za pár vteřin. Do dlouhého tunelu stačí zastrčit tyč, přidat dvě krátké vzpěry na obou koncích, vykolíkovat a je hotovo. Stan je klasicky dvouvrstvý (tropiko a vnitřní stan), což zaručuje odolnost i při průtrži mračen. To jsme v Rumunsku asi třikrát zažili, protože večer přicházely klasické letní bouřky z horka. Dovnitř nepronikla ani kapka vody. Vliv na to má asi i nízký profil stanu, díky kterému se do něj méně opírá nárazový vítr.

Stan má dva vchody, což zvyšuje komfort užívání ve dvou lidech. Po straně je malá absida na batohy, které tak nepřekážejí uvnitř.

V Česku stan dostanete na www.nalehko.com, což je e-shop (a liberecká kamenná prodejna) Petra Koska, specializujícího se na ultralehký trekking. Že si tenhle stan vybral právě on, je zárukou skutečně dobrého poměru hmotnosti a uživatelských vlastností. Tropiko je samostatně použitelné i bez vnitřního stanu – pak budete spát v suchu při hmotnosti jen jednoho kilogramu.

www.nalehko.com

Anketa

Na co se vymlouváte, že nemůžete vyrazit ven?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články