fb pixel 6 nesporných důkazů, že geniální umělci jsou především šílenci – G.cz
Vyhledávání

6 nesporných důkazů, že geniální umělci jsou především šílenci

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Největší díl inspirace nalezne člověk ve svém nitru. Čím šílenější je, tím kreativnějším se stává. O tom, že určité duševní poruchy jdou ruku v ruce s genialitou, svědčí životní příběhy i těchto 6 světově proslulých malířů.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 14.6.2018, 11:00

1. Louis Wain

Tento anglický malíř proslul především zobrazováním antropomorfizovaných (zlidštělých) a abstraktních koček, které si na přelomu 19. a 20 století anglická společnost velice oblíbila. Jeho život a s ním i umělecký rukopis ale převrátila schizofrenie, která se u něj rozvinula v 57 letech, krátce po úmrtí jeho matky. Většina psychologů se shoduje na tom, že průběh jeho nemoci lze názorně sledovat právě v rostoucí abstrakci jeho obrazů.

2. Mark Rothko

Americký malíř lotyšského původu proslul především jako průkopník takzvaných „barevných ploch“. Jeho abstraktně-expresionistický obraz Oranžová, červená, žlutá z roku 1961 se o 56 let později stal nejdráze prodaným obrazem vytvořeným po 2. světové válce. Ačkoliv se mu na poli výtvarného umění velice dařilo, celý život ho údajně zužovaly hluboké a bolestivé deprese, které jej nakonec dovedly k sebevraždě. Ani optimistické barvy na ní nic nezměnily.

3. Richard Dadd

Jeden z nejznámějších umělců anglické Viktoriánské éry proslul detailním vybrazováním orientálních a nadpřirozených scén, ale také paranoidní schizofrenií. Jeho první psychotická ataka se údajně dostavila na lodi na řece Nilu, kdy kolem sebe začal šermovat rukama a křičet, že do něj vstoupil bůh Osiris. Po návratu do Anglie začal věřit, že je jeho otcem ďábel, který jej nutil zabít jeho pozemské rodiče a následně vedl jeho kroky do Francie, kde se pokusil zabít turistu. Po tomto výstupu byl umístěn do psychiatrické léčebny, kde vytvořil mnohá ze svých pozdějších slavných děl.

4. Paul Gauguin

Jedna z vůdčích osobnosti impresionismu a blízký přítel Vincenta van Gogha miloval exotické kraje i exotické ženy. Ty se mu pravděpodobně staly také osudnými, neboť si od jedné z lásek odnesl také syfilitidu. Roku 1897 se pokusil o sebevraždu, ale byl zachráněn. Nakonec zemřel na zástavu srdce pod silnou dávkou morfia a alkoholu.

5. Edvard Munch

Nejznámější severský malíř dal světu fascinující malby, které nás nepřestávají udivovat i děsit. Jeho talent byl ovšem vykoupen těžkou závislostí na alkoholu, nervovým zhroucením a rychle postupující psychickou nemocí. Období pitek jej prý uvádělo do stavu halucinačních vizí, při nichž trpěl stihomamem. Měl záchvaty násilnictví, trpěl nespavostí a účastnil se rvaček, což vyústilo v to, že byl přijat na kliniku Dr. Daniela Jacobsena, kde si prošel například elektroléčbou. Nic ho však nezastavilo ani od pití, ani od práce.

6. Vincent Van Gogh

Nejznámější osobnost impresionistické malby sužovaly během života intenzivní deprese a epileptické záchvaty, které údajně pramenily z nadměrné konzumace absinthu, střídající se s manickými záchvaty absolutního štěstí a bezbřehé energie. Jeho nemoc jej bohužel stihla dohnat dřív, než on ji. Jeho už tak dost strastiplný život provázela navíc Menièrova choroba způsobující nenadálé záchvaty silných závratí, nevolnosti, zvracením, šelesty, pískáním a hučením v uších. Kromě toho, že si uřízl ucho, spáchal sebevraždu v pouhých 37 letech.

A jak ovlivnilo malíře to, zda byli leváci, praváci nebo obourucí?

Podobné články

Doporučujeme

Další články