fb pixel 6 fake news, které obletěly svět – nebo se o to alespoň pokusily – G.cz
Vyhledávání

6 fake news, které obletěly svět – nebo se o to alespoň pokusily

Hoax o četných transplantacích Davida Rockefellera se začal šířit, když zemřel. Kvůli tomuto záběru měl být slavný raper zatčen Žena předstírající po 28 let svou slepotu, byla smyšlená. Další fake news - prohlášení o zatčení Hillary Clintonové + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

V poslední době se nám rozmohl takový nešvar. Lidé sdílejí weby plné nepodložených a štvavých informací. Šíření tzv. fake news (falešných zpráv) napomáhají sociální sítě, kdy lidé hodnotí důvěryhodnost informace podle počtu sdílení. Z fake news se tak stala mocná zbraň, která má tu sílu rozhodovat například i o výsledcích voleb. Podívejme se na několik fake news z posledních let.

Václav Roman
Václav Roman 15.6.2018, 08:07

1. Miliardář s mnohokrát transplantovaným srdcem

Když v březnu 2017 ve věku 101 let zemřel miliardář David Rockefeller, zaplavila svět informace, podle které předtím prodělal 6 (některé „zdroje“ uvádějí 7) transplantací srdce. Po šesté transplantaci, kterou údajně podstoupil ve svých 99 letech, měl pronést, že s každým novým srdcem cítí dech nového života. Hoax ale šel ještě dál. Kromě srdce měl filantrop prodělat i opakovanou transplantaci jater a ledvin. Tuto fake news převzalo hodně médií a hodně lidí ji považovalo za seriózní.

2. Snoop Dogg zatčen za násilný čin

Virální se stala informace, že byl zatčen americký rapper Snoop Dogg. Teď není myšleno kvůli drogám, ale za podněcování k násilí vůči prezidentovi Donaldu Trumpovi. Zpráva se objevila poté, co byl zveřejněn klip ke skladbě Lavender, ve kterém rapper míří na klauna Ronalda Klumpa, představujícího amerického prezidenta v alternativní realitě.

3. Slepá Carmen

Španělka Carmen Jiménezová se vydávala 28 let za slepou! Tato zpráva zaplavila španělsky psaná média jak v Evropě, tak Jižní Americe. Carmen měla být tak věrohodná, že oklamala i svou vlastní rodinu. Dokonce i manžela! Proč si žena tento příběh vymyslela? Byla totiž hodně nespolečenská, nechtěla potkávat a zdravit lidi. Zpráva byla usvědčena jako fake news, když se objevila s jinými jmény v dalších jazykových mutacích.

4. Co Morgan Freeman neřekl?

Vyzval americký herec Morgan Freeman skutečně Donalda Trumpa, aby nechal zatknout Hillary Clintonovou? Herec byl citován, že by její uvěznění vrátilo důvěru lidí v americkou vládu. Článek byl doplněn o několik jeho jadrných vyjádření. Nic z toho však Freeman neřekl. Hillary Clintonovou dokonce podporoval v prezidentských volbách 2016. Falešná zpráva se dočkala vysokého počtu sdílení a spousty rozhořčených reakcí.

5. Anexe Texasu?

Texas jako součást Mexika? Mohou něco takového Palestinci myslet vážně? Zprávy o tom, že Palestina uznává americký stát Texas jako součást Mexika se rychle rozšířily poté, co bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že přesune americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Ze strany Palestinců se jednalo o satiru, která však byla interpretována jako skutečná zpráva.

6. Velký bariérový útes je mrtev! Nebo ne?

Klamavý byl také článek uveřejněný na Outside Magazine, který pojednával o tom, že Velký bariérový útes po dlouhé nemoci zemřel. Proti tomu se ohradili experti, podle kterých je velký rozdíl mezi mrtvými a umírajícími. Zdůraznili, že největší světový ekosystém je stále „naživu“, i když je velmi ohrožen. Zejména tzv. bělením korálů.

A o nebezpečí fake news (a nejen o tom) si můžete přečíst zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články