fb pixel 5 zajímavostí o národní vdově a komunistické ikoně Gustě Fučíkové – G.cz
Vyhledávání

5 zajímavostí o národní vdově a komunistické ikoně Gustě Fučíkové

Stárnoucí Gusta Fučíková byla komunisty prezentována jako hrdinka. Lidem byla ale spíše pro smích.
Zdroj: Profimedia.cz

Před 114 lety se v Ostředku na Benešovsku narodila Augusta Kodeřičová, řečená Gusta. Ta proslula zejména jako manželka novináře Julia Fučíka a hlavně jako žena, z níž si komunisté udělali ikonu v podobě národní vdovy. Po pádu komunismu a s historickým odstupem můžeme říci, že Fučíková byla ukázkovým příkladem toho, jak člověk, který toho objektivně moc nedokázal, může posloužit totalitní propagandě jako hrdina. Zde je pět zajímavostí o této kontroverzní osobnosti.

Jan Palička
Jan Palička 28.8.2017, 15:34

1) Dcera z dělnické rodiny, která propadla komunismu

Augusta Kodeřičová se 28. srpna 1903 narodila ve středočeské obce Ostředek do dělnické rodiny. V dětství jí zemřela matka a její mládí a dospívání tak probíhalo prakticky na pokraji chudoby. Gusta, jak dívce říkali její bližní, zažila pád Rakouska-Uherska a za první republiky přičichla ke komunistické ideologii, která k nám začala pronikat ze sovětského Ruska. Pracovala na ministerstvu školství národní osvěty, angažovala se v odborovém hnutí a sovětském obchodním zastupitelství. Jako překladatelka z ruštiny pracovala i pro komunistické Rudé právo. Život jí změnilo setkání s Juliem Fučíkem, kterého si těsně před vypuknutím druhé světové války vzala za muže a vstoupila díky němu do KSČ.

2) Hrdinka odboje, ale i kovaná stalinistka

Za druhé světové války se Gusta Fučíková spolu s manželem podíleli na komunistickém odboji. Fučíková byla v roce 1942 za odbojovou činnost zatčena a vězněna byla jak v Terezíně, tak v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Její manžel byl v roce 1943 nacisty za účast na odboji dokonce popraven. Po komunistickém převratu v roce 1948 se Fučík stal doslova ikonou. Komunisté usilovali o jeho praktické zbožštění jako levicového novináře, který padl za své ideály, když bránil vlast proti nacistům a jeho přeživší manželka byla pasována na strážkyni Fučíkova odkazu. Smutnou pravdou ale je, že oba manželé byli kovanými stalinisty a nejspíše to bylo právě radikální prosovětské smýšlení, které bylo důvodem, proč si z plejády popravených odbojářů vybrali soudruzi poúnorové KSČ zrovna Fučíka, přičemž jeho žena rozhodně neprotestovala.

3) Komunistická funkcionářka

Gustě Fučíkové se poté, co se komunisté dostali k moci, změnil život. Z kdysi obyčejné úřednice se stala významná komunistická funkcionářka. Byla členkou Výboru československých žen a posléze Rady československých žen, které dokonce i předsedala. V roce 1971 byla zvolena za členku Ústředního výboru KSČ, čímž si během normalizace ještě upevnila svou pozici a dokonce se stala i poslankyní. Spolu s Marií Kabrhelovou a Jiřinou Švorcovou tvořila Fučíková pomyslný trojlístek soudružek, které by měly být ženám v Československu vzorem. Ani jedna nicméně nebyla u lidí příliš populární a všechny tři se stávaly spíše terčem posměchu.

4) Vdova na plný úvazek

O Gustě Fučíkové se hovořilo jako o redaktorce a spisovatelce. Ve skutečnosti ale byla poměrně vychytralou ženou, která si spočítala, že největší kariéru udělá na odkazu svého zavražděného muže. Jediné knihy, které dala dohromady, byly memoáry o životě s Fučíkem a i její redakční práce spočívaly v tom, že upravovala a vydávala manželova díla. Národní vdova Fučíková se postupně stávala karikaturou sebe sama, která jako senilní stařenka obrážela besedy na školách, kde znuděným pionýrům vykládala o životě s "Julkem". Smát se na besedách soudružce Fučíkové a jejímu přerývanému blábolení nesmělo, ale o to víc si to nejen studenti, ale i jejich rodiče užili v soukromí.

5) Objekt zakázaného humoru

Když Gusta Fučíková v roce 1983 zemřela, byla ověnčena nejen několika komunistickými metály, řády a vyznamenáními, ale i tím, že se národu stala bohatým zdrojem zakázaného humoru. Kolovala například anekdota o tom, jak v televizní soutěži soutěžící na třetím místě vyhrál barevný televizor a když soutěžící na druhém místě zjistil, že jeho cenou je ručně pletený svetr od soudružky Fučíkové, naštvaně řekl moderátorovi, že soudružka Fučíková mu může políbit p*del, na což se mu dostalo odpovědi, že to tedy nemůže, protože to je první cena. Dalším oblíbeným vtipem bylo fiktivní prohlášení Gusty Fučíkové, že někteří soudruzi se mylně domnívají, že nejdůležitějším ženským orgánem je vagína, ale ve skutečnosti je to Rada československých žen. Do třetice připomeňme vtip o stařičkém Ludvíku Svobodovi, který se na procházce od své ošetřovatelky dozví, že na Hradě už nesedí on, ale Gusta, což senilní generál nevyhodnotí jako Husáka, ale právě Fučíkovou a poznamená: "Však si to holka zaslouží, měla to s tím Julkem těžký."

Zde si můžete přečíst o ženě, která se role vdovy z povolání ujala v dnešní době, Elišce Kaplický Fuchsové.

Podobné články

Doporučujeme

Další články