fb pixel 5 zajímavostí o bankomatu: Jak šel čas s vynálezem, bez kterého si už nedokážeme představit život? – G.cz
Vyhledávání

5 zajímavostí o bankomatu: Jak šel čas s vynálezem, bez kterého si už nedokážeme představit život?

Zdroj: wikiwand.com

Psal se rok 1967, když britská Barclays Bank nainstalovala v Londýně vůbec první bankomat na světě. Stroj na výběr peněz je tu s námi už půl století, ačkoliv jistý Luther George Simjan vymyslel tento zlepšovák zkostnatělého bankovního systému již o 20 let dříve. Veřejnost však byla vůči tomuto stroji nedůvěřivá, a tak si na svou dobu slávy musel ještě nějakou dobu počkat. Dnes už si bez něj nedokážeme život představit.

Martin Miko
Martin Miko 28.6.2017, 07:00

1) Peníze z banky i mimo pracovní dobu

Stačí jen zastrčit kartu do přístroje ve zdi, zvolit částku a vybrat peníze bez ohledu na to, kolik je hodin. Bankomat nám usnadňuje lidem životy už půl století. Nebýt Johna Shepherd-Barrona, kterému vadila pracovní doba bankovních domů a poboček, možná by tato metoda výdeje peněz nikdy nebyla zprovozněna a rozšířena po celém světě. Zajímavostí je i to, že Shepherd-Barron se při vymýšlení bankomatu nechal inspirovat automatem na sladkosti, ke kterému si něco na zub člověk také mohl přijít kdykoliv chtěl.

2) Začátky a technologický pravěk

První bankomat uměl vydávat pouze jednu bankovku v hodnotě 10 liber. Důležitý byl děrný štítek, který byl předstupněm dnešních platebních karet a znalost unikátního PIN kódu. Pro větší bankovky bylo zapotřebí použít více štítků. Tehdejší bankomaty neměly displej ani dotykový monitor, jak je známe dnes, ale zobrazovaly informaci za pomoci otočných válců podobných těm ve výherních automatech, které klienty banky informovaly o tom, co mají dělat. Otočné válce udávaly pokyny k vložení karty, zadání PIN kódu a odebrání peněz.

3) Za PIN kódem hledej ženu

Dnes je to až absurdní, ale první bankomaty nevracely karty. Po vybrání chtěné částky karta zůstala v bankomatu a vy jste si ji museli druhý den jít vyzvednout do banky anebo si ji od banky nechat poslat poštou. Dle Shepherd-Barrona měl mít původně PIN kód šest čísel. Z šesti čísel se nakonec staly čtyři, jelikož jeho manželka měla problém se zapamatováním více číslic. Nakonec tedy usoudil, že lidí jako jeho žena může být více a čtyři čísla budou optimální, neboť k ochraně před neoprávněným výběrem peněz dostačují. Čtyřmístný PIN se nakonec stal globálním standardem.

4) Bankomaty v Česku

Všechny zásadní události se pravděpodobně odehrály na Václavském náměstí v Praze a v jeho okolí. Kromě prvního otevřeného McDonaldu zde byl 1. 12. 1989 zprovozněn první bankomat v Československu. Zprovoznila ho Česká spořitelna a byl určen pouze pro zaměstnance banky a majitele sporožirového účtu. Během roku 1990 jich přibylo dalších 13 na území ČR. Začátkem roku 1992 spustila Komerční banka první online bankomaty.

5) Bankomaty dnes

V současné době funguje na našem území okolo 4 300 bankomatů a okolo 1 000 vkladomatů, kterých neustále přibývá. Vkladomat funguje na opačném principu než bankomat, tudíž vložená hotovost do přístroje je obratem připsána na bankovní účet. V roce 2016 Češi zrealizovali přes 180 milionů bankovních transakcí v celkové hodnotě přes 723 miliard korun českých. Dnešní bankomaty mají kromě výběru a vkladu hotovosti funkce zadávat jednorázové i trvalé platební příkazy, zaplatit paušál k mobilnímu telefonu či zajistit pojištění na cesty.

A zde najdete historii počítačové myši.

Podobné články

Doporučujeme

Další články