5 rad, jak správně a úspěšně smlouvat

Obrázek uživatele Ivan Brezina
02.11.2017, 08:11

Kdo to umí, srazí cenu až na třetinu. A hlavně se přitom královsky pobaví.

Chystáte se do světa? Pro jakékoli nákupy, služby, jízdy rikšou, bydlení atd. všude ve Třetím světě platí heslo: smlouvat, smlouvat a zase smlouvat. O cenu se smlouvá v levnějších hotelech (zvlášť mimo sezónu), při nákupu suvenýrů, všude na trhu, dokonce i při nákupu autobusových jízdenek některých soukromých společností. Nesmlouvá se snad jen v restauracích a v luxusnějších obchodech, kde mají na dveřích cedulku s nápisem "fixed price".

1. Je to hra

Smlouvání neberte jako boj, ale spíš jako veselou nezávaznou hru, v níž se obě strany snaží použít nejrůznějších psychologických triků. Prodavač vám na uvítanou nabídne zdarma šálek čaje, abyste se mu podvědomě cítili zavázáni. Bude se vám snažit namluvit, že jím nabízená cena je tak nízká jen proto, že jste jeho nejlepší přátelé (a to i když vás v životě neviděl), že jde o speciální sezónní slevu nebo že jste dnes jeho první či poslední zákazník, kterému se podle tradice dává všechno za polovinu. Američanům a Němcům prý prodává za trojnásobek, ale protože jste Češi... Když nekoupíte, budou mít jeho děti hlad, už takhle prodává za míň, než koupil a prodělává. Atd., atp., nejrůznějších psychologických chytáků je nepočítaně.

2. Protichvaty

bargaining hialbarshadubai.com Na vás naopak je, abyste použili protichvaty. Než vyrazíte do ulic, předem si promyslete, co vlastně chcete koupit a kolik jste za to ochotni dát. Projděte několik krámků se stejným zbožím a porovnejte ceny. O zboží neprojevujete příliš velký zájem, tvařte se, že vlastně ani nic kupovat nechcete. Dobrou službu vám prokáže kamarád, který vám bude koupi naoko rozmlouvat (a to klidně i v češtině – prodavač význam odhadne z tónu jeho hlasu). Nebojte se nabídnout i méně než polovinu požadované ceny a postupně ustupovat výš. Pomůže i vysvětlení, že jste chudý student z bývalé komunistické země, jemuž navíc doma shořel dům, rodiče přišli o práci a pole sežraly kobylky. Mistrovskou kartou je rozloučit se a odcházet. Prodavač za vámi často vyběhne na ulici a volá cenu, kterou předtím zuřivě odmítal akceptovat. Na zboží se snažte najít sebemenší chybičku, odřený lak či vadný šev a žádejte jakostní slevu. Pokud kupujete víc kusů jednoho druhu nebo děláte nákup za víc peněz, chtějte slevu za "good business".

Při dohadech o cenu bude obchodník často předstírat výbuch hněvu, bude křičet, že jste vaší nabídkou smrtelně urazili všechny jeho předky. Neberte to vážně, je to jen součást hry. Po dlouhém boji vás často požádá, abyste mu řekli vaši cenu, kterou jste ochotni za zboží dát. Nebojte se, že byste jej mohli příliš nízko nasazenou cenou doopravdy urazit. Pozor ale, jakmile svou cenu vyslovíte a obchodník na ni přistoupí, předpokládá se, že je obchod uzavřen a vy ji skutečně zaplatíte.

3. Smlouváme o hotel

Při smlouvání o cenu hotelu použijte argumenty o tom, že je v pokoji příliš slyšet hluk z ulice, že je tam málo světla, že vám nižší cenu poradili rikšáci, nebo že tu za ni nedávno bydlel kamarád. Pokud zůstanete víc nocí, je to důvodem ke slevě. Nenechte se omámit řečmi o super extra speciál deluxe pokoji, který má hoteliér rezervován právě pro vás - stejně super bývá jeho cena. Pokud má hotel více pokojů v různých cenových relacích, bude se vám majitel snažit namluvit, že je vše mimo drahé pokoje obsazeno. Když se budete mít k odchodu, většinou se náhle něco levného zázračně uvolní.

4. Jak ukecat taxíkáře

Před jízdou taxíkem či rikšou se předem někoho nezávislého zeptejte, kolik by vás měla cesta stát. Řidiči se vám budou snažit namluvit, že mají rozbitý taxametr (pokud ho vůbec mají), nebo že se ceny nedávno zvedly, ale oni bohužel ještě nemají přečíslovaný taxametr. Odpovězte jim, že tedy pojedete s jiným řidičem, jehož taxametr funguje správně - většinou se pak náhle taxametr sám od sebe opraví. Neplaťte žádné extra příplatky za zavazadla, čekání nebo jízdu moc daleko, které někdy řidiči požadují. Cestu také zlevní, když se domluvíte s ostatními cestovateli a podělíte se o cenu.

5. Zneužijte nadháněče

K asijskému koloritu patří nadháněči, kteří se snaží cizince přemluvit k ubytování v hotelu či návštěvě krámku, aby tak od majitele získali provizi. Číhají na nádraží a v okolí turistických památek, prohlašují se za vaše přátele či známé vašich známých, případně se maskují za učitele či studenty, kteří si jen chtějí o prázdninách nezištně procvičit angličtinu. Art-of-bargaining hialbarshadubai.com Nadháněči jsou fantasticky neodbytní a používají nejrůznějších psychologických fíglů. Pokud se jimi necháte zlákat, bude vás nákup či ubytování stát mnohem víc, protože nadháněči shrábnou na provizi až polovinu toho, co jste zaplatili. Také smlouvání o cenu bude těžší. Někteří majitelé hotelů odmítají nadháněčům za jejich služby platit. Protože jsou nadháněči i mezi řidiči rikš a taxíků, můžete se pak při cestě do vámi vybraného hotelu dozvědět, že je bohužel zachvácen morem, zamořen krysami, vyplaven monzunem, nebo je prostě zcela beznadějně obsazen, ale řidič zná naštěstí jiný, lepší. Aby vás taxíkáři ulovili, číhají často u nádraží a tvrdí, že autobus či vlak nejede, protože spadla silnice nebo se horkem pokroutily koleje. Důležitým pravidlem proto v Asii je nevěřit žádným samozvaným rádcům a každou informaci si ověřit z několika nezávislých zdrojů.

Nedejte také na povídačky o tom, že vám chce někdo ukázat "bratrův obchod", "přítelovu šperkařskou dílnu" nebo "hotel naší rodiny", vždy jde o nadháněče, který z vaší kapsy zinkasuje provizi. Služeb nadháněčů se dá využít jen v případě, že přijedete do města, kde neznáte žádný konkrétní hotel. Řekněte jim, že hledáte ubytování určité ceny. Tam, kam vás odvedou, požaduje majitel většinou víc, ale trvejte na tom, co vám vaši průvodci slíbili. Většinou nakonec sleví. Ne vždy ale tato metoda funguje - někdy slibují nadháněči naprosto nereálné věci, ukazují fotografie pohádkově levných a přepychově vybavených pokojů atd., ale realita je pak zcela odlišná.

A kdybyste se chtěli vydat na cestu a nějak se nemůžete rozhodnout kam, přečtěte si toto: 8 čistých důvodů, proč jet do tý špinavý Indie.


Komentáře