fb pixel 5 největších blbostí, ve kterých hrál Nicolas Cage – G.cz
Vyhledávání

5 největších blbostí, ve kterých hrál Nicolas Cage

Nicolas Cage měl kdysi celkem našlápnuto. Pár kritiků v něm dokonce vidělo ošklivějšího následovníka Marlona Branda. Bohužel zůstalo spíše u slibů než důkazů a tak jsme se rozhodli nejdřív Nicka trochu proprat, a pak si udělat malý přehled největších hovadin, které obdaroval svým talentem.

Přemysl Černík
Přemysl Černík 26.5.2014, 15:08

The-Complete-Guide-to-Nicolas-Cage www.nicolas-cage.org

Nicolas Cage se narodil jako Nicolas Coppola a ano, tušíte správně, jeho příbuzným, přesněji strýcem, byl oscarový režisér Francis Ford Coppola. Nicolas rád vypráví báchorku o tom, že začal používat pseudonymu Cage, aby se prosadil bez výhody provařeného příjmení. Toť je samozřejmě v prostředí největší čekárny kosmetického salónu na světě zvaném Hollywood, kde se ani Brooke Shieldsová neuprdne, aby o tom všichni nevěděli, absolutní kravina. Cage dostal první seriózní roli ve filmu Dravé Ryby, který neuvěřitelnou náhodou režíroval jeho strýc. Jak běžel čas a Cageovi ubývaly vlasy, přestával se čím dál míň objevovat v poloretardovaných romantických komediích. V 90. letech se blýskl v Lynchově Zběsilosti v Srdci a naplno zazářil ve Figgisově Leaving Las Vegas, za který dokonce získal nominaci na Oscara, když oblafnul porotu, která ještě netušila, že Nick vlastně vůbec nehrál, jen dělal to, co dělá normálně. Potom ale začal vyžadovat scénáře v audio-knižní podobě a bohužel u každého po 20 vteřinách usnul a protože se to bál přiznat, upsal se následně v podstatě jakékoli sračce, co mu byla nabídnuta. Možná se ještě párkrát náhodou strefil jako například v případě filmu Adaptace, ale většinou šel ve stopách Eddieho Murphyho a jeho jméno v úvodní titulcích se stalo synonymem pro nápis „totální blbost". Zde vybíráme 5 největších zhovadilostí, které kdy Nicolas Cage natočil. A popravdě je to opravdu těžký výběr.

 

1. Ghost Rider (2007)

ghostrider2 Falcon/Bonton

Pár mých kamarádů asi utrpělo nějakou krátkodobou hormonální dysfunkci, takže šlo na tuhle debilitu do kina. Jejich komentáře většinou vypadaly asi jako: „Ty vole, já normálně z kina nevodcházim, ale jako tohle až skoro bolelo." Nebo: „Kámo, byl sem tak zčouzenej, že bych dal i Doktora od Jezera Hrochů, ale všechno má svoje hranice." Já jsem si to jako správný slávista-masochista pustil doma a dokoukal a musím uznat, že Ghost Rider se vyrovnal kvalitou i Landovu opus magnu – dramatu ze závodnického prostředí Tacho (jakože tachometr). Stačí si někde na internetech najít oficiální text distributora a budete se divit, že Ghost Ridera ještě nedávali ve 3 ráno na TV Barrandov. Fakt, že má tenhle mistrovský kousek ještě pokračování, v rámci zachování dobré karmy radši jakože pomineme.

 

2. Lovci pokladů (2004)

treasure Warner Bros. CZ

Výhodou tohoto filmu je, že zároveň obsahuje jak verzi pro slepé, tak neslyšící. Kdykoli Cage v roli čínské napodobeniny Indiana Jonese nalezne nějaký artefakt, ukáže na něj prstem a řekne: „To je mapa!" popřípadě „To je klíč!" nebo „To je tajná místnost". Pokud máte rádi historky o templářích, raději si zahrajte Assassins Creed. Je to sice jen počítačová hra, ale má asi 666x lepší scénář než Lovci pokladů. Jediný filmový kritik, kterého znají lidé jménem, Roger Ebert popsal film jako: „Tak stupidní, že kdyby Monthy Python chtěli natočit parodii, mohli by použít stejný scénář." A věřte, že Nicolas to se svými dvěma mimickými svaly opravdu nezachránil. Samozřejmě, tahle pecka má i pokračování a chystá se třetí.

 

3. Next (2007)

next02 H.C.E.

Philip K. Dick měl oproti jiným sci-fi autorům štěstí, že většina adaptací jeho knih či povídek dopadla nečekaně dobře - přes kultovní Blade Runner, solidní Minority Report po revolučně graficky zpracovaný Temný obraz. Pak ale dali hlavy dohromady režisér Lee Tamahori a náš hrdina Nicolas Cage a nebožtík Philip začal v hrobě rotovat jako banán na veganské grilovačce. Next by se mělo povinně promítat na přednáškách z logiky jak na právnických, tak filozofických fakultách. Kauzalita Next totiž skvěle ilustruje teorii chaosu a jako bonus tu máme Cageho tvářícího se jako spráskaný baset, kterého vzal páníček na procházku do Fukušimy.

 

4. Rituál (2006)

wickernic Magic Box/Eusebius

Remake britské klasiky The Wicker Man byl již idiotský nápad sám o sobě. Nicméně citlivý casting, který vybral na místo charismatického a eklektického Edwarda Woodwarda sešlého a ztuhlého Nicolase, zasadil filmu levý direkt jak od Rockyho na pervitinu. Původní verze byla hlavně o tom, že se člověk měl bát – a taky se bál. Moderní adaptace je takovou hrou na to, koho Cageův znuděný obličej zlověstně se kroutící asi do dvou nebo do tří tvarů, nasere dřív. Zde platí to, co říká Al Pacino v roli Tonyho Montany z filmu Scarface: „Když si myslíš, že už si venku, tak tě to zase vcucne přímo zpátky." Když už si začínáte myslet, že to není zas taková blbost, jste bleskově ujištěni, že je.

 

5. Drive Angry (2011)

drive-angry-5073a9902654b Warner Bros. CZ/Magic Box

Honza Kalousek sice zpívá, že „do stejný řeky nevstoupíš", ale Nicolas Cage se tomuhle pravidlu úplně vymyká. Tentokrát se mu podařilo střihnout si jakousi soulož mezi jinými dvěma imbecilitami, co natočil, a Drive Angry symbioticky kloubí absolutní vykastrovanost Rituálu s čirou stupiditou Ghost Ridera. Možná by vás mohlo zmást, že na ČSFD dostal tento snímek od královny tohoto webu vystupující pod pseudonymem Kleopatra (která viděla přes 10 000 filmů a nikdy v životě nemasturbovala) celé tři hvězdy. Pravděpodobně měla malárii. V Egyptě je to časté. Koneckonců ale, pokud jste právě doposlouchali desku Eddie Stoilow, může to být ideální zábava pro sychravý večer.

  Cage-Pie althistory.wikia.com
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články