fb pixel 5 nadnárodních důvodů, proč nemakat v korporátu – G.cz
Vyhledávání

5 nadnárodních důvodů, proč nemakat v korporátu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Zaměstnanec korporace má nadřazený pocit, že je něco víc, avšak ve skutečnosti je na tom většinou stejně nebo hůř než běžný živnostník či zaměstnanec v malé firmě. To, že pracuje na pobočce banky nebo kopíruje smlouvy v nadnárodní pakárně, která mu dává podprůměrnou mzdu, mu dává pocit nadřazenosti, takže do běžné komunikace zapojí větu jako „My z ČSOB...“ nebo „U nás v Český...“ a tak dál. Tady je 5 důvodů, proč to oželet a v korporaci nepracovat.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 23.2.2020, 09:48

1. Nejste něco víc, jen si to myslíte

Lidé, kteří nastoupí jako pikolík do velké banky za přepážku, si dost často myslí, že jsou něco víc než ti druzí. Mají v sobě nadřazený pocit, že za nimi stojí velká společnost, která vydělává miliardy ročně, avšak oni samotní se dočkají tak maximálně vánočního bonusu ve výši pár tisíc korun. Tito lidé se však na svých sociálních sítích rádi pochlubí tím, že pojišťovna, ve které pracují jako pokladník nebo telefonní operátor, vydělala za předchozí rok miliardu a koupila konkurenční firmu.

2. Vyděláváte míň než dělňas

Ano, je hezké, že nosíte bílou košili a polobotky, na které vám jednou ročně přispěje firma, ale to nemění nic na tom, že v podstatě umíte hovno. Znalosti a zvyky, které si odnesete z banky, pojišťovny nebo jiného konglomerátu, se budou diametrálně odlišovat u konkurence, takže nic neumíte. Navíc jste na základních pracovních postech mizerně placení. Když pracovníci ČSOB dostávají po deseti letech 22 tisíc hrubého, tak to asi nebude taková výhra.

3. Otravujete korporátním slangem a pravidly

Práce v korporátu škodí nejen vám, ale i vašemu okolí, které neustále prudíte s interními řečmi, kterým nikdo nerozumí. Hovořit korporátním newspeakem v meeting roomu o breefu na pédéefku je pěknej voser. Když se sejdete se dvěma zaměstnanci jedné korporace na pivu, tak je to utrpení. „Včera mi padalo ELB, tak sem napsal skrz exkomku na support a nedostal jsem žádnej feedback, ale přitom sem to chtěl ASAP,“ říká jeden druhému. Jak u debílků.

4. V podstatě nic neumíte a nic se nenaučíte

Toto je samozřejmě obrazně řečeno, ale mnohem víc se naučíte, když nastoupíte do malé firmy, kde v podstatě děláte všechno od produkčních záležitostí, komunikaci až po samotnou exekutivu. V korporátu jste jen součást celku, která dělá celý den jednu činnost. Jeden přijímá a vydává peníze, druhý zvedá telefony, třetí odpovídá na maily a čtvrtý zadává čísla do tabulek. Takhle se nikdy nic pořádně nenaučíte. Najednou je vám 40 a vy zjistíte, že nic neumíte.

5. Máte podivné zvyky

Zatímco živnostníci a zaměstnanci malých firem platí většinou penězi, vy máte na vše stravenky nebo kartičky. Váš nízký plat je totiž kompenzován přídělovými kupóny, které vás mají nasytit, kulturně obohatit či vzdělat. Vám to nevadí, protože vás doteď hřeje v srdci vzpomínka na teambuilding, který jste strávili v lanovém centru, kde vám generální ředitel s platem 250 tisíc měsíčně podal ruku. Pak jste se hromadně vyfotili ve firemním tričku s velkým logem společnosti a tato fotografie nyní visí na vašem Facebooku v doporučených fotkách. Gratulujeme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články