13 nejulítlejších kostýmů rozkošně švihlé Björk

Obrázek uživatele Elsa K.
22.11.2014, 17:19

Björk měla včera narozeniny. Za 364 dní jí bude 50. Zpětně gratulujeme!

Bezesporu geniální islandská zpěvačka a herečka odstartovala svoji hudební kariéru už v 11 letech. Její první deska, kterou vydala ve 12 letech, se na Islandu stala platinovou a patří k vysoce ceněným sběratelským kouskům.

Přes punkrock, gothic rock a jazz se dostala až k elektronické hudbě, které zůstala dodnes věrná. V roce 1993 vydala své dnes již kultovní album "Debut", následované v roce 1995 albem "Post" plným textů o lásce a vztazích v elektronickém hávu s prvky lehce psychedelického rocku. V roce 1997 vyšla deska "Telegram" s remixy skladeb z alba "Post" a jednou bonusovou písní.

Dalším přelomovým albem bylo jemně surrealistické "Homogenic". Textově i hudebně v něm Björk popisuje pestrobarevnou islandskou krajinu. A je to vážně parádní výlet. V Americe získalo album v roce 2001 zaslouženě nejprve zlatou a poté i platinovou desku. Singl "All is Full of Love" byl vůbec prvním DVD singlem ve Spojených státech.

V roce 2000 si Björk zahrála slepou československou emigrantku Selmu ve filmu "Tanec v temnotách" od Larse von Triera. Za svůj výkon si odnesla Zlatou palmu z filmového festivalu v Cannes. K filmu nahrála skvělý soundtrack složený z autorských písní, které v něm zazněly s názvem Selmasongs. Filmu jsou často vytýkány chyby v československých reáliích a výslovnosti, ale to nic nemění na tom, že se jedná o skvělý film, ve kterém opět citový vyděrač Trier dosahuje svého. 

V roce 2001 spatřilo světlo světa album "Vespertine" plné citlivých vokálů a jemných beatů. V roce 2004 pak vesměs vokální a beatboxová "Medúlla" - improvizační album se spoustou rozličných hostů.

Na zahajovacím ceremoniálu letních olympijských her v Athénách v srpnu roku 2004 zazpívala píseň "Oceania", která vznikla přímo pro tuto příležitost. Během zpěvu se jí z šatů postupně odmotávala obrovská mapa světa (o velikosti 900 m²), která následně vlála nad hlavami všech zúčastněných sportovců. 

V pořadí šestá a zatím poslední deska se jmenuje "Volta".  "Tajemný islandský skřítek" se v ní vrací k odlehčené písničkové formě a opět na ní spolupracuje se zajímavými hosty, tentokrát z Afriky.

Björk je, kromě svého nenapodobitelného křehkého a zároveň neskutečně silného hlasu, který se vám zaryje pod kůži a možná i pod kosti, známá i výstředními, bláznivými, ohromujícími, barevnými a vtipnými kostýmy. 

 

1. Oceania (Olympijské hry v Aténách 2004)

brightestyoungthings-com brightestyoungthings.com bjork-fr-oceania bjork.fr  

2. Vlasatá kometa

animalnewyork-com animalnewyork.com floodmagazine-com floodmagazine.com  

3. Pampeliška

pampeliška-ilivierandkingsley-com ilivierandkingsley.com  

4. Pampeliška podruhé

afropunk-com-pampeliško-hellraiser afropunk.com  

5. Pták Noh

bjork-fr bjork.fr inhalemag-com inhalemag.com  

6. Roztržený atomový výbuch

blogs-scientificamerican-com-atomový-výbuch blogs.scientificamerican.com  

7. Stříbrný korál

gopixpic-com gopixpic.com onthisdayinfashion-com onthisdayinfashion.com  

8. Vločka

thecostumecafe-blogspot-com-vločka thecostumecafe.blogspot.com  

9. Bambule

thecostumecafe-blogspot-com-bambule thecostumecafe.blogspot.com  

10. Hadice

independent-co-uk independent.co.uk  

11. Škeble

gigwise-com-škeble gigwise.com  

12. Labuť

pixgood-com pixgood.com  

13. Homogenní gejša

thexdexperience-com thexdexperience.com   A nezapomeňte, že:   A jestli máte zájem, TADY máte 9 divných, ale roztomilých zvířecích oblečků.

Komentáře

Doporučeno pro vás