fb pixel 12 nejděsivějších katastrof, za které může člověk – G.cz
Vyhledávání

12 nejděsivějších katastrof, za které může člověk

Zdroj: 21stcentech.com
Jindra Bučan
Jindra Bučan Aktualizováno 8.11.2023, 15:03

1. Velký smog 1952

Koho by v té době napadlo, že když přijde zima a lidé začnou pálit více uhlí než obvykle, smog zůstane uvězněn v ulicích města? Ze začátku neměl nikdo podezření, a to proto, že na mlhu v Londýně byli prostě zvyklí. Jenže od prosince 1952 do března 1953 tento smog zabil tisíce lidí. Byl tak hustý, že často nebylo vůbec možné vidět na ulicích. Vnikal i do budov a musely kvůli němu být rušeny koncerty a divadla, protože nebylo vidět na jeviště. Měl také za následek přehodnocení přístupu k životnímu prostředí.

2. Černobylská havárie

Od nejhorší jaderné havárie neuběhlo ani 40 let. Dodnes je okolí elektrárny zamořeno radiací a bude trvat ještě dlouho, než bude zase obyvatelné. Po explozi jednoho z reaktorů se do vzduchu uvolnil nebezpečný radioaktivní mrak. Ten se rychle rozšířil přes východní Evropu a Skandinávii po celé severní polokouli. Těžká kontaminace zasáhla oblasti Ukrajiny, Běloruska a Ruska. Kvůli ní muselo být přesídleno přes 350 000 lidí. V některých oblastech stále probíhá dekontaminace a léčba nemocných. Dodnes není jasné, jak velké škody vlastně tato havárie způsobila.

3. Bhópálská katastrofa

V indickém městě Bhópál se v noci z 2. na 3. prosince roku 1984 stala katastrofa v pravém slova smyslu. Z americké chemičky se do okolí uvolnilo přibližně 27 tun methylisokyanátu, kyanovodíku a dalších nebezpečných látek. Do tří dnů zemřelo na 8 000 lidí a během následujících let dalších 25 000. Celkový počet zasažených přesáhl půl milionu.

4. Aralské jezero

Slané jezero, kterému se dříve přezdívalo Aralské moře, si dnes může o své staré přezdívce nechat zdát. Vše začalo obřím projektem SSSR, při kterém se jim povedlo odklonit řeky přitékající do Aralského jezera, aby mohli následně zavlažovat obrovská množství neúrodné půdy. A tak se jezero postupně rozdělilo na dvě menší, jedna půlka brzy zmizela a dnes z něj zbývá jen taková nudle s několika loužemi kolem.

5. Havárie elektrárny Three Mile Island

Stále není jisté, jak moc velký dopad na lidské zdraví a životní prostředí v okolí této elektrárny nehoda měla. Jisté je ale to, že chybělo jen málo a několik let před Černobylem mohli stejnou hrůzu zažít i v USA. V roce 1979 došlo v jaderné elektrárně ve státě Pensylvánie k havárii, která vedla k částečnému roztavení jednoho z reaktorů. Došlo k úniku radioaktivní páry do ovzduší a několik lidí se potýkalo se zdravotními problémy. Nikdo však podle oficiální zprávy nezemřel.

6. Tragédie Love Canal

Jedna z nejhorších přírodních katastrof na území Spojených států. William T. Love se v 90. letech 19. století pokusil vybudovat průplav a vedle něj město, ve kterém by všichni žili v dokonalé komunitě závislé jen na energii z vodní elektrárny. Nevyšlo to a tak se místo začalo používat jako skládka na chemický odpad. V 50. letech chemička vše zasypala zeminou a prodala rozsáhlý pozemek městu. Během krátké chvíle zde vyrostlo město a nešťastníci, kteří v něm žili v naivním domnění, že chemický odpad je v bezpečí hluboko pod zemí, měli smůlu. V 70. letech se potvrdilo, že celá oblast je silně kontaminována a mnoho dětí, které zde přišly na svět, mělo vrozené vady.

7. Syndrom Minimata

Vše začalo v japonském městě Minamata v roce 1956. Lidé, kteří se v této oblasti stravovali rybami z místních vod, byli vystaveni silné otravě způsobené těžkými kovy. Voda bylo totiž vážně znečištěna a nikdo, kdo v ní lovil, o tom neměl nejmenší tušení. Vše způsobila japonská chemická společnost Chisso Corporation, která vodu znečišťovala po několik let. V důsledku této neuvěřitelné ignorance postupně umíraly stovky lidí. V roce 2001 byl oficiální počet obětí stanoven na 2265.

8. Havárie plošiny Deepwater Horizon

K další katastrofě týkající se Spojených států došlo v roce 2010. Tentokrát to však bylo v jejich vodách. V Mexickém zálivu došlo k explozi na ropné plošině. Vrt, který se nacházel pod ní, zůstal otevřen a tím došlo k nejhoršímu zamoření pobřežních vod v historii USA. Příčina exploze je neznámá. Odhadovalo se, že z vrtu unikaly 2 až 3 milióny litrů ropy. Zřejmě však unikalo mnohem víc, a to až 16 miliónů litrů. Celkově tak uniklo přes 140 miliónů litrů ropy. 11 lidí zemřelo při explozi a tisíce zvířat po následném zamoření jejich ekosystému podél pobřeží. Škody byly vyčísleny na několik miliard dolarů.

9. Olejová skvrna Exxon Valdez

Do havárie plošiny Deepwater Horizon se na prvním místě v podobných neštěstích dlouho držel ropný tanker Exxon Valdez. Ten ztroskotal poblíž Aljašky v zálivu Prince Williama. 41 milionů litrů ropy, které se tak dostaly do tamních vod, zapříčinilo vyhynutí velkého množství planktonu, ekonomický kolaps města Cordova, které bylo závislé na rybolovu a celkové škody přesáhly 2 miliardy dolarů.

Zajímavostí je, že vrak tankeru byl použit ve filmu Vodní svět jako základna čmoudů.

10. Sveso 1976

Vedení chemické továrny v italském městě Sveso se několik týdnů snažilo utajit explozi, při které došlo k úniku jednoho z nejprudších jedů – dioxinu. Onemocnělo asi 200 lidí a někteří z nich v důsledku otravy dostali i rakovinu. Těhotné ženy dobrovolně podstupovaly potraty. Několik tisíc zvířat zemřelo a přes 100 000 jich muselo být poraženo.

11. Ničení vegetace ve Vietnamu

Během války ve Vietnamu nasadila americká vláda do boje novou zbraň. Jednalo se o stejný herbicid, který unikl ve Svesu. Látka, kterou používali, se nazývala Agent Orange a měla za úkol zničit bujnou vegetaci, ve které se ukrývali vietnamští vojáci. Jedovatý dioxin, jenž byl v látce obsažen, však působil vážné problémy temním obyvatelům. Minimálně jedna generace každé rodiny v postižených oblastech se potýkala s potraty, vrozenými vadami nebo předčasným úmrtím. Hanojská vláda tvrdí, že výše zmíněné problémy se týkaly více než 600 000 lidí.

12. Brána do pekla

Sovětští geologové v 70. letech prováděli vrty na území Turkmenistánu. Narazili na jeskyni plnou zemního plynu a ten začal unikat. Z bezpečnostních důvodů bylo nařízeno, aby byl unikající plyn zapálen a tak tam hoří dodnes. Ohnivý kráter měří v průměru 100 metrů a je hluboký 20. Nejedná se však o tak velkou katastrofu v porovnání s těmi ostatními.

A TADY se podívejte, jak to vypadá, když se potká žhavá láva se zmrzlou vodou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články