fb pixel Utrpení, hlad a tyfus: 11 fotek v živých barvách z koncentračního tábora v Dachau – G.cz
Vyhledávání

Utrpení, hlad a tyfus: 11 fotek v živých barvách z koncentračního tábora v Dachau

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

29. dubna 1945 byl osvobozen koncentrační tábor v Dachau, který ležel16 kilometrů severozápadně od Mnichova a stal se úplně první nacistickým táborem pro politické vězně. Za jeho zdmi trpěla i velká spousta Čechů. Z těch nejznámějších jmenujme Josefa Čapka nebo Františka Peroutku. Podívejte se na až příliš živé fotky z Dachau.

Radek Kovanda
Radek Kovanda Aktualizováno 29.4.2019, 09:31

Mrazivé snímky zpoza zdí koncentračního tábora

Celkem prošlo táborem přes 200 tisíc vězňů z třiceti zemí, z nichž dvě třetiny tvořili političtí vězni a téměř třetinu Židé. Původně byl tábor určen jen pro 5000 vězňů a měli být zde být umístěni především lidé, na které byla uvalena vazba. Postupem času sem však byli posíláni i odpůrci režimu, řeholníci, Židé a homosexuálové.

Uvádí se, že v táboře zemřelo celkem 25 613 vězňů. Mezi příčiny úmrtí patřily převážně nemoci, podvýživa a sebevraždy. Počátkem roku 1945 v táboře vypukla tyfová epidemie. Při následné evakuaci většina oslabených vězňů zemřela.

Následující fotografie pocházejí nejspíše z léta roku 1933, kdy v táboře ještě panovala zdánlivě bezstarostná nálada – alespoň v porovnání s tím, co mělo zanedlouho přijít. V galerii se navíc dočtete i zajímavosti o tomto nechvalně proslulém táboře.

Jeden masakr za všechny masakry

Liší se nejen svědectví, ale i oficiální počty zabitých německých zajatců. Americký kulomet jich skosil 15 až 50, o další bývalé dozorce v počtu několika desítek se pak postarali osvobození vězni.

Tábor byl osvobozen 29. dubna 1945 (byla to neděle) příslušníky americké 45. pěší divize v dopoledních hodinách. Později zde došlo k jednomu incidentu, který jeho očití účastníci popisují rozdílným způsobem.

Kromě 32 tisíc vězňů zde bylo na tři sta nacistických "hlídačů", z nichž asi padesát shromáždili Američané na ohraničeném prostranství určeném původně ke skladování uhlí.

Strážil je vedle jiných i kulometčík (ve skutečnosti tehdy devatenáctiletý kluk), který najednou spustil palbu. Když ho posléze od kulometu odkopli jeho starší kolegové, hystericky řval, že "ti Němci chtěli utéct".

Plukovník Charles L. Decker z úřadu vojenské prokuratury uzavřel šetření až na konci roku 1945 s tím, že možná došlo k porušení mezinárodního práva, ale "ve světle podmínek, které spatřily oči prvních vojáků při příchodu do tábora, není již možné při sebelepší snaze zkoumat a vyvozovat něčí individuální odpovědnost". Zbývá jen dodat, že nejen to, co spatřily oči prvních vojáků, ale také to, co ucítily jejich nosy – celý tábor byl totiž prostoupen silným a ohavným pachem smrti.

A tady máte 5 nejpozoruhodnějších českých Židovek, které přežily holokaust.

Podobné články

Doporučujeme

Další články