10 způsobů, jak se ubránit jarnímu znásilnění – G.cz
Vyhledávání

10 způsobů, jak se ubránit jarnímu znásilnění

Mgr. Pavel Černý je policejní podplukovník ve výslužbě a střelecký instruktor. Především je to ale asi jeden z největších českých "machrů", pokud jde o sebeobranné techniky. Vyučuje je i na zahraničních misích. Kdo jiný by měl ženám poradit?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 17.4.2014, 16:30

S jarem se zkracují sukně, osychají meze a v mužích se probouzejí hormony. Skvělé! Pokud ale potenciální partnerky neumíte k sexu "ukecat" společensky a právně přijatelným způsobem, máte smůlu. A jestli to chcete řešit násilím, jste nejen agresivní a tupé hovado, ale ještě vás to bude hodně bolet. Zvlášť pokud přepadnete ženu, která si přečte následující řádky. POL-099R Pavel Černý ví, jak to udělat, aby vám to nikdo neudělal proti vaší vůli  

1. Mozek

Základním způsobem obrany je přemýšlení, jak se útoku vyhnout. "Žena by měla pečlivě zvážit, kam chodit sama a kam už ne," vysvětuje odborník. "Temnému průchodu nebo nočnímu parku se může vyhnout nebo si přivolat doprovod. Chodit od nočního autobusu přes les sama a ještě v kapuci a se sluchátky v uších není dobrý nápad." Když už se nebezpečnému místu nemůžete vyhnout, doporučuje Pavel Černý bezpečnostní scénář. Představte si, co se může stát. Jak zareagujete, když vám někdo zastoupí cestu? Jak blízko k tělu si ho pustíte, než mu nastříkáte do očí slzák? To všechno byste měla mít promyšlené předem. Sebeobranný prostředek (třeba ten slzák) také musíte mít v ruce připravený k okamžitému použití. Na dně kabelky mezi doklady, rtěnkou, kapesníčky a dalším bincem je vám k ničemu – útočník nepočká, až ho vytáhnete. Pozor ale, abyste nedopadla jako žena, která v nočním parku potkala muže s roztaženýma rukama. Blížil se a ona si říkala: "Proboha, teď mě znásilní a když se budu bránit, třeba mě i zmlátí a zabije..." Rozhodla se proto, že mu bude "po vůli" raději dobrovolně. Svlékla se, lehla si na zem, roztáhla nohy... Muž s roztaženýma rukama přišel blíž a povídá: "Uhni kurvo, nesu sklo."  

2. Pepřový sprej (slzák)

Kopie - 5 Nejjednodušší a zároveň i nejdostupnější sebeobranný prostředek, který by podle Pavla Černého měla mít každá žena. "Zvládne ho použít i ta nejblbější blondýna," vysvětluje. "Sprej je navíc neletální – nehrozí, že s ním někoho vážně zraníte nebo zabijete. A dá se použít i na delší vzdálenost, třeba přes lavičku nebo přes auto. Útočník se k vám tedy vůbec nedostane." První generace takzvaných "kasrů" nebyla nic moc, protože stříkaly do stran mlhu v podobě vějíře. Mlhou sice nemusíte moc mířit, ale dostříkne jen na velmi krátkou vzdálenost. „Nevyhovovala ani tehdejší slzotvorná látka, označovaná jako CS," vzpomíná bývalý policista. „Její účinek je totiž individuální, a pokud útočník nedostane přímý zásah do otevřených očí, nejen že ho s CS nezastavíte, ale ještě ho naštvete. Bude sice kašlat a slzet, ale půjde po vás tím razantněji." Moderní kasry se od první generace liší jak účinnou látkou, tak způsobem její aplikace. Mlhu už většinou nahradil úzký paprsek tekutiny. Takovou "tekutou střelou" útočníka sejmete třeba i na pět metrů. Paprsek navíc není tolik citlivý na protivítr, takže se vám nestane, že oslepíte sami sebe. Novým trendem jsou kasry doplněné miniaturní diodovou svítilnou, kterou si můžete propátrat potenciálně nebezpečné kouty. Třeba noční park nebo sklep. Nejzásadnější revolucí je ale nástup tzv. pepřáků. Technicky vzato nemají s pepřem nic společného. Obsahují "OC gas" neboli kapsaicin, což je výtažek z paprik. Když se útočníkovi dostane do očí, nesnesitelně palčivou bolest doplňuje pocit dušení, panika a dezorientace. „Člověk zasažený pepřákem nejen že nemůže otevřít oči a pokračovat v útoku, ale bude mít co dělat sám se sebou," říká Pavel Černý. „Obvykle se svalí na zem a řve, takže buď v klidu odejdete nebo zavoláte policii." Odborník doporučuje koupit si kromě "ostrého" spreje i tréninkovou verzi, ve které je místo kapsaicinu jen voda. Pak poproste kamaráda, aby vás "přepadnul" a vyzkoušejte, jak efektivně sprej dokážete použít. Jak daleko dostříknete? Jak přesně se trefíte? Ale pozor: pokud se spletete a při tréninku omylem použijete "ostrý" sprej, váš kamarád už možná nebude vaším kamarádem. Dámské verze sprejů se vyrábějí i v podobě rtěnek nebo parfémů. Násilník se těší, že si před sexem jen přemalujete rty, a zatím... Základem úspěšné obrany ale je, aby byl sprej kvalitní. Nekupujte si ho proto na pouti, ale třeba na www.obrana.cz.  

3. Elektrický paralyzér

DSC_3433 Jeho nevýhodou je, že k použití potřebujete bezprostřední kontakt s útočníkem. Existují ale i paralyzéry kombinované s pepřovým sprejem. Na delší vzdálenost tedy stříkáte a když se netrefíte, pustíte do lumpa tisíce voltů. Dámské verze paralyzérů existují i v módních barvách, takže vám budou ladit s halenkou nebo s kabelkou.  

4. Teleskopický obušek

P1010011 Délka obušku v útočníkovi navíc vyvolá i pocit méněcennosti Tuhle nenápadnou věc můžete nosit všude s sebou. Je jen o málo delší než mobil. Stačí ale prudce trhnout rukou, a z pogumovaného tubusu s efektním zvukem vystřelí ocelová tyč, připomínající anténu tranzistoráku. „Síla teleskopu je v jeho jednoduchosti," říká Pavel Černý. „Úder je i v provedení začátečníka dostatečný na to, aby umravnil nepoměrně silnějšího a trénovanějšího útočníka. Teleskop vám prostě ,přidá' kila svalů a léta tréninku bojových sportů." Nevýhodou teleskopu ale je, že s ním musíte umět zacházet. A taky se nesmíte bát praštit tak, aby to pořádně bolelo.  

5. Palná zbraň (pistole)

Podle Pavla Černého ji sice nelze šmahem zavrhovat, ale pro každou ženu se nehodí. "Jako zkušební komisař často rozhoduju, jestli konkrétní člověk má pro držení palné zbraně patřičné znalosti a dovednosti," vysvětluje. "Spousta žen projde testy velmi dobře. Pokud ale nějaká žena během roku ztratí tři mobily a patery klíče, protože kabelku válí po fitkách, solárkách a nehtových studiích, je s palnou zbraní problém. Stejně jako sladit pistoli s ženským šatníkem, protože podle zákona ji musíte nosit skrytě. Zákon navíc porušujete, i když si kolegyněmi dáte na oslavě narozenin dvě deci vína a máte pistoli u sebe." Kromě velké míry odpovědnosti je k "připravenosti k obraně" palnou zbraní třeba i střelecký trénink a jeho průběžné opakování. Nesmíte totiž vyjít ze cviku. Pistole je navíc poměrně drahá a útočníka s ní skoro vždy vážně zraníte nebo i zabijete.  

6. Nůž

Bránit se nožem znamená útočníka bodnout, což představuje psychologickou překážku i pro většinu mužů. Navíc tím mizeru většinou efektivně nezastavíte. "Stříká z něj sice krev, ale i tak vás ještě může třeba pět minut škrtit," varuje odborník. "A pak navíc třeba umře..."  

7. Bolestivé techniky

Zaměřte se na oči, krk a varlata. "Dlouhý nehet z nehtového studia vražený do oční bulvy nejen způsobí ukrutnou bolest, ale i dezorientaci," doporučuje Pavel Černý. "Pokus o znásilnění tak s největší pravděpodobností už nebude pokračovat. Někdy se doporučuje svazek klíčů nastrkaný mezi prsty, ale takový 'boxer' bych moc neradil. Než si ho totiž připravíte a zasadíte ránu, útočník už může být dávno sexuálně uspokojený a sbírat síly na druhé 'číslo'."  

8. Bojové sporty

tumblr_llqmv7xWtY1qkq9z8o1_500 Tyhle dvě ne! Určitě jsou fajn, už proto, že při pravidelném tréninku se žena hýbe. Získá tak dynamiku a rychlost a zbaví se špeků, což jí dá větší šanci na rychlý útěk (žena v sukni poběží vždy rychleji než muž s kalhotami u kotníků). Problém je, že efektivní nácvik sebeobrany bojovými sporty trvá až několik let. A když se žena dostane do situace, že by to měla použít, často couvne. Psychologicky totiž není "naprogramována" k boji, na rozdíl od muže. "Seriály, kde hlavní hrdiny coby členky speciálních jednotek rozkopávají gaunerům hlavy, jsou jen fikce," varuje odborník. "Už proto, že muž modřiny nebo přeražený nos moc neřeší, ale pro ženu je to estetická tragédie. Při rvačce se proto bude proto vždycky víc hlídat."  

9. Křik

Jekem jak na lesy rozhodně nic nezkazíte, a to přesto, že lidé dnes bývají lhostejní. "Trochu to chápu, protože může jít třeba o běžnou hádku," říká Pavel Černý. "Kamarád byl na plese svědkem scény, kdy jakýsi muž fackoval ženu hlasitě křičící o pomoc. Probudilo se v něm rytířské srdce a pěstí mu přerazil nos. Útočník ležel v krvi a oběť křičela: 'Cos to udělal, ty kreténe?! Vždyť to je můj manžel!" Psychologové radí ženám nekřičet "Pomoc!" Za prvé to nepřitáhne takovou pozornost okolí a za druhé to některé sadistické útočníky ještě víc vzruší. "Lepší je křičet třeba 'Hoří!', protože se všichni přiběhnou na ten oheň podívat," doporučuje expert. "Jedna žena se před znásilněním zachránila pokřikem 'Hurá!'. Útočník chtěl vyděšenou oběť a ne jásající ženu, kterou konečně někdo přepadl. 'Hurá!' ho znechutilo natolik, že si zapnul poklopec a utekl."  

10. Vzhled

anorexia-3 Krasavice! (totalpict.com) Riziko sexuálního útoku můžete snížit tím, že nebudete přitahovat muže. Vyhnubněte na kost, nechte si zmenšit prsa, choďte v roztrhaných a špinavých hadrech, nemalujte se, nemyjte... Čas od času bohužel potkáme ženu, která tuhle sebeobrannou techniku velmi úspěšně aplikuje.

Více se dočtete na www.obrana.cz

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články