fb pixel 10 zlatých pravidel investování – G.cz
Vyhledávání

10 zlatých pravidel investování

Zdroj: Finex

Nikdo neříkal, že investování je snadné. Není to však ani kdovíjak složité. Nemusíte roky studovat, abyste se mohli účastnit na rostoucích trzích. Spálit se však je snadné, když netušíte, jak na to, a nejen proto byste se také měli mít na pozoru a vyhnout se začátečnickým chybám. 10 zlatých pravidel investování níže vám pomůže vyvarovat se těm nejhorším a nejbolestivějším chybám.

Komerční sdělení 3.1.2022, 11:39

1. Nikdy nesmíte přijít o peníze

S tímto pravidlem přišel Warren Buffett a mimoto má ještě také druhé pravidlo – „Nikdy nezapomeň na první pravidlo!“ Mohou nastat období, kdy se vaším investicím nebude dařit, jestliže ale využíváte např. finanční páky, nesmí dojít na moment, kdy přijdete o vše. Tím se připravíte o období růstu a celou tu dlouhou cestu musíte začít znovu.

2. Přemýšlejte jako vlastníci

Chris Graff přišel s touto radou a chtěl tím říci, že když si kupujete akcii, považujte ji ne za kus papíru, ale za kus podniku. Investujete přece do skutečných věcí, skutečných byznysů, za kterými stojí reálné ekonomické transakce. A přesně takto je nad tím potřeba přemýšlet. Pokud se dokážete sžít s celým podnikem, dokážete také držet jeho akcie i v nepříznivých dobách. V opačném případě byste se jejich akciím měli vyhnout.

3. Držte se plánu

Začněte osobním finančním plánem, abyste realisticky věděli, kolik peněz můžete každý měsíc investovat. Jakmile se naučíte ušetřit, začněte každý měsíc tím, že odložíte danou částku stranou a teprve pak budete utrácet. Tím si zajistíte, že vždy budete schopni investovat. Pak je potřeba mít investiční plán, tedy jak dlouho chci investovat, kolik chci mít naspořeno a jaké riziko můžu podstoupit? Z toho vám vyplynou také finanční produkty, které budete využívat.

Teprve pak nastává ten nejtěžší bod – buďte trpěliví a držte se svého plánu… po mnoho let.

4. Buďte chamtiví, když se ostatní bojí a buďte bázliví, když jsou ostatní chamtiví

Zatímco veřejnost obvykle nakoupí nejvíce na vrcholu a prodává na dně, vy se naučte dělat opak. Když přijde krize a trhy padají dolů do červených čísel, řada investorů a spekulantů se bojí a opouštějí trhy. Vy se v tu chvíli však nebojíte, cítíte příležitost nakoupit akcie a jiné produkty „ve slevě“. Právě v době recese se dají najít velmi zajímavé příležitosti za rozumnou cenu.

Toto pravidlo Warrena Buffetta je skutečně velmi promyšlené, ale pro nováčky není vůbec snadné. Málokdo ve svých počátcích dokáže koukat na své peníze, jak ubývají, a dokonce ještě v takové době investovat daleko více. Je to však strategie nejúspěšnějších.

5. Diverzifikujte, diverzifikujte a diverzifikujte

Naprosto elementární pravidlo, jehož nedodržení vás může stát celé jmění. Bylo by velmi smutné investovat do dluhopisu jediné firmy, které co čert nechce a vám zůstane jen bezcenná pohledávka. Stejně tak může být problém, pokud vyberete své investice (doposud dobře diverzifikované) a za všechny tyto peníze si koupíte např. investiční byt, který těsně před uzavřením pojistky vyhoří.

Jsou to velmi nešťastné události, které bychom nikomu nepřáli, avšak to neznamená, že se nemohou stát. Správná diverzifikace je skutečně velmi důležitá. Zkuste to např. podle pravidla 3 loukotí.

6. Nesnažte se časovat trh

„Draze prodávej a levně nakupuj,“ to zní velmi jasně, že? Ale převést toto přísloví do praxe je nesmírně těžké. Rozhodně to není něco, co se dlouhodobě podaří i nováčkům. Raději se o to ani nesnažte, jen vás to bude stát peníze.

Jak z toho ven? Pro nováčky může být daleko lepší varianta dlouhodobé pravidelné investování, kdy takřka slepě s železnou pravidelností posíláte peníze dle stanovené strategie a to nehledě na situaci na trhu. Pro svou jednoduchost se tomuto přístupu říká strategie pasivního investování, ale nenechte se zmást názvem, je to vynikající přístup – a nejen pro nováčky.

Řada podrobných průzkumů dokazuje, že to jsou velmi úspěšné strategie, které nedokáže porazit většina podílových fondů řízených profesionálními manažery.

7. Musíte rozumět všemu, do čeho investujete

„Neinvestujte do produktu, kterému nerozumíte, a před investováním se ujistěte, že vám rizika byla jasně sdělena,“ říká Chris Rawley, zakladatel a generální ředitel společnosti Harvest Returns. S tím prostě nelze, než souhlasit.

Škoda, že realita je často jinde. Lidé se pro investování nadchnout a až příliš se do toho ženou, posílají peníze do marketingově zajímavých produktů, které pak bohužel často končí neúspěchem. Jestli se chcete umět kvalitně rozhodovat a mít klidný spánek i v dobách nejistoty a neplnit kapsu finančnímu poradci, nezbyde vám nic jiného, než se vzdělávat. Zkuste si před svým začátkem přečíst pár knížek anebo alespoň online nezávislých příruček.

8. Čas od času přehodnoťte svůj plán

Skálopevně se držte plánu… a najednou říkáme, že jej máte měnit? Ano. Občas prostě můžete dojít k tomu, že vám určitý plán nevyjde nebo se vaše situace natolik změní, že bude na místě i přehodnocení celé investiční strategie. To neznamená, že ji musíte celou změnit o 180 stupňů, ale aktuální by měla být.

Mimoto plán, který si stanovíte ve svých počátcích, nemusí zohledňovat zkušenosti, které získáte později. Abyste neměnili svou strategii příliš často, zkuste ji přehodnotit maximálně jednou za půl roku, později i méně často.

9. Držte si železnou rezervu

Je naprosto nezbytné, abyste měli dostatečnou finanční rezervu. Život nám občas přinese výzvy, které mohou akutně vyžadovat naši peněženku. Investuje tedy jenom peníze, o nichž víte, že je určitě nebudete v dohledné době potřebovat.

Dobře nastavená rezerva zároveň není ani příliš vysoká. Odborníci na osobní finance se shodují, že ideální může být rezerva ve výši 3–12 měsíčních výdajů (tedy nákladů).

10. Býčí trhy jsou daleko zábavnější než medvědí – naučte se zvládat obojí

To platí pro většinu investorů, protože ceny v těchto obdobích rostou a rostou. Komu by se nelíbilo, když jeho zisky rostou? Snad jen těm, kteří akcie shortují. Shortování je, když sázíte na pokles ceny. Obchodníci, kteří používají tuto strategii, prodávají vypůjčené cenné papíry v naději, že cena klesne. Prodávající pak musí v budoucnu vrátit stejný počet akcií.

Nenechte se opít snadno vydělanými penězi, když se vám nějaké období povede. Mějte na paměti, že může přijít období propadu a skutečný investor si umí (nejen emocionálně) poradit i s tímto obdobím.

Závěrem

Investování znamená dělat nejen správné rozhodnutí, ale také vyhýbat se těm špatným. A uprostřed toho všeho je důležité ovládat své emoce, abyste se dokázali motivovat k tomu dělat správné věci, i když se mohou zdát riskantní nebo nebezpečné. Těchto 10 pravidel z vás sice ostříleného vlka z Wall Street neudělá, mohou vám ale pomoci vyhnout se drahým chybám a nasměrovat správným směrem už od začátku.

Pokud se chcete o investování a osobních financích dozvědět více, navštivte portál Finex.cz.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články