fb pixel 10 zemí, kde se toho sežere a vychlastá nejvíc – G.cz
Vyhledávání

10 zemí, kde se toho sežere a vychlastá nejvíc

Češi jsou možná pořád ještě největší pivaři, ale co se týče ostatních pochutin, předbíhá nás zbytek planety o pořádný parník. Jen si přečtěte, kde se nejvíc holduje zmrzlině, čokoládě, kávě apod.

Václav Rybář
Václav Rybář 3.8.2014, 16:39

1. Sýrožrouti

cheese_ Pokud jste si vsadili na holandskou goudu nebo na francouzský roquefort, budete zklamáni, největší spotřeba sýru je v Řecku s cca 32 kg na osobu za rok. Následuje Island, Francie a Německo. Česko se pohybuje kolem dvanácté příčky a na celé čáře tu vyhrává třicetiprocentní Eidam.  

2. Rybožrouti

Žádní japonští milovníci suši nebo skandinávské velrybářské výpravy, největší jedlíci ryb žijí v Portugalsku, kde zkonzumují 80 kg ryb a plodů moře na osobu za rok. Následuje Singapur, Malajsie, Jižní Korea a Brunej.  

3. Čokoholici

chocolate Švýcaři milují neutralitu, kukačkové hodiny a čokoládu. V žebříčku čokojedlíků suverénně vedou, a to s dávkou 12 kg na osobu za rok. Následuje Irsko, Británie, Rakousko a Belgie, Česko je osmnácté příčce s téměř pěti kilogramy na hlavu.  

4. Vodníci

Nejvíc vody v plastu samozřejmě vychlastají Američané, kteří snad už ani z kohoutku pít neumí. Trh s balenou vodou je tam největší a průměrný Američan vypije 79 litrů balené vody za rok. Přesto se tam prodá ještě víc ochucených sodovek a energetických drinků (ale je to opravdu jen o mizivé procento). Následují Mexiko, Čína a Brazílie.  

5. Zmrzlináři

icecream Američané jsou  ve zmrzlině přeborníci, ostatně 26 litrů na osobu za rok není zrovna malá porce. Následuje Nový Zéland s 23 litry, horká Austrálie a trochu překvapivě severské Dánsko.  

6. Masožrouti

Tipujete Američany s jejich závislosti na burgerech? Němce a jejich špek? Čechy a vepřové?  Kdepak, žebříček spotřeby masa vede Lucembursko s 136 kg flákoty, druzí jsou Američané se 125 kilogramy, třetí Australané a čtvrtí Novozélanďané. V žebříčku vedou bohaté země, v chudých zemích je maso vzácností. Poslední v žebříčku je tedy nepřekvapivě Indie s pouhými sedmi kilogramy na rok.  

7. Vinaři

wine Každý by chtěl žít nikoliv v Budějicích, ale v Lucemburku. Maličké lucemburské velkovévodství je znovu absolutní velmocí: má totiž nejvyšší spotřebu vína na osobu na světě. S úctyhodnými 55 litry na hlavu za rok včetně nemluvňat a abstinentů předhonilo i vinařské velmoci, jako je Francie nebo Itálie. A protože Lucemburčané mají jedno z nejvyšších HDP vůbec, krabičák tu opravdu nehrozí.  

8. Pivaři

Habsburská pivní monarchie stále žije. Češi se rádi chlubí tím, že jsou největší pivaři na světě. A také nejlevnější: kde jinde platí váš kamarád-abstinent dvojnásobný účet za točenou kofolu? Statistika to potvrzuje: průměrná spotřeba na hlavu je v tuzemsku 150 litrů na osobu za rok, zatímco druhé Rakousko se zmohlo už jen na 107 litrů a třetí Německo vypilo 106 litrů. Kdyby se ale Bavoráci počítali zvlášť, Češi by o své prvenství zřejmě přišli.  V některých statistikách se dokonce na špičce objevuje tichomořský ostrov Palau, ale v jeho případě jde zřejmě o neregulérní zásah do statistiky podnikovým zájezdem českých turistů.  

9. Kofeinisté

coffee Málo světla, hodně peněz, tuny kávy. Největší kávomilci žijí ve Finsku, kde spotřebují neuvěřitelných 12 kg kávy na osobu za rok. Následuje Norsko, Island a Dánsko, tradiční kavárenská velmoc Itálie skončila až dvanáctá. Česko je na 29. příčce se čtyřmi kilogramy.  

10. Pijáci čaje

Horký čaj na zahřátí? Kdepak, v první pětce zemí, kde pijí hektolitry čaje, jsou hned tři v horkém pásmu: vedoucí Turecko s 7,5 kg na osobu za rok, dále africké Maroko a Mauritánie. Třetí je Irsko a až pátá se umístila Británie s pomalu mizejícím čajem o páté a okurkovými sendviči. Česko obsadilo 79. místo s pouhým čtvrtkilem!   A jestli vás zajímají poslední jídla 13 odsouzenců na smrt, klikněte ZDE.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články