fb pixel 10 zásadních věcí, které už zvládla Babišova vládní parta v demisi. Bez důvěry funguje přes 70 dní – G.cz
Vyhledávání

10 zásadních věcí, které už zvládla Babišova vládní parta v demisi. Bez důvěry funguje přes 70 dní

Andrej Babiš se může klidně smát. Jeho vydání do rukou spravedlnosti je vzdálenější než kdy dřív. Ministr zemědělství Jiří Milek připravuje potravinářské kvóty, které zvýhodní Agrofert. Adam Vojtěch (s mikrofonem) chtěl být zpěvákem, ale nevyšlo to. A tak se stal politikem. + DALŠÍCH -1 FOTEK

Babišovu vládu jmenoval prezident 13. prosince 2017, 16. ledna 2018 jí pak Poslanecká sněmovna vyslovila nedůvěru, den na to si kabinet odhlasovat demisi. Už víc než 70 dní tak česká vláda funguje bez důvěry a s trestně stíhaným premiérem. Ani jedno z toho ministrům v demisi vůbec v ničem nevadí a snaží se urvat, změnit, vysát a vyčistit všechno, co se dá. Vybrali jsme 10 zásadních věcí, co už Babišova banda stihla (nebo je patrně brzy stihne).

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 27.3.2018, 15:05

1. Nechala vyměnit ředitele České exportní banky

Dozorčí rada nechala odvolat dosavadního generálního ředitele a předsedu představenstva ČEB Karla Bureše v pondělí 26. března. Mezi akcionáři má hlavní slovo ministerstvo financí. K fungování ČEB se Babiš několikrát kriticky vyjadřoval ještě jako ministr financí. Bureše nahradí dosavadní místopředseda představenstva Jaroslav Výborný.

2. Podpořila návrh referenda podle ČSSD

Návrh na zavedení obecného referenda pod ČSSD vláda v demisi poslala do Sněmovny se souhlasným stanoviskem. Na rozdíl od návrhu SPD v tomto chybí možnost občanů hlasovat o vystoupení Česka z EU a NATO s odůvodněním, že jde o příliš odbornou záležitost na to, aby o ní rozhodoval lid.

3. Nachystala novelu vedoucí k prolomení mlčenlivosti

Za přispění Pirátské strany vláda v demisi nachystala novelu zákona, která v důsledku může posílit pravomoci finanční správy a umožnit berním úředníkům prolamovat advokátní tajemství v případech daňových úniků.

4. Odvolala šéfy sedmi státních institucí a podniků

Za Babišovy vlády v demisi ve funkci skončili například ředitel ostravské fakultní nemocnice Svatopluk Němeček (ČSSD), šéfka Nemocnice na Bulovce Andrea Vrbovská, Karel Kučera, hlava agentury CzechInvest či generální ředitel České pošty Martin Elkán. Dále rezignovali Jitka Sosnová ze Státního zdravotního ústavu, Zdeněk Blahuta ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Pavel Surý, generální ředitel státní Správy železniční dopravní cesty.

5. Podpořila návrh KSČM o zdanění církevních restitucí

Proti návrhu vystoupili poslanci TOP 09, KDU-ČSL, ODS a také Starostové.

6. Chce vysávat peníze z privatizačního fondu

Začátkem března vláda v demisi schválila novelu zákona o zrušení Fondu národního majetku ČR. To umožňuje přesouvat peníze "pro strýčka příhodu" z privatizačních účtů do státního rozpočtu.

7. Znemožnila novinářům odchytávání ministrů

Novináři už nesmí jen tak postávat před Úřadem vlády a odchytávat tam jednotlivé ministry kvůli vyjádřením. Musí na ně čekat uvnitř budovy hodinu před zahájením jednání vlády, což znamená, že jim politici snadněji proklouznou.

8. Chystá novelu zákona o státní službě

Novela fakticky posílí pravomoc premiéra a usnadní výměny státních úředníků.

9. Babiš zahájil tlak na bezpečnostní složky

Začalo to snahou trestně stíhaného premiéra postavit mimo službu šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína a dosadit tam, alespoň dočasně, "svého" člověka. Babišův spor o vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů se může táhnout ještě měsíce.

10. Připravuje povinné kvóty pro potravináře

Ministr zemědělství chystá kvóty pro tuzemské řetězce na prodávané potraviny od českých výrobců. Jsou to normy, které nahrají do karet Agrofertu.

A kdo je vlastně kdo v Babišově vládě v demisi?

Podobné články

Doporučujeme

Další články