10 zásadních filmů Robina Williamse, které byste si rychle měli pustit

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
12.8.2014, 11:08
Robin Williams možná spáchal sebevraždu a svět určitě přišel o jednoho z nejlepších komiků. Jeho fóry a nakažlivý optimismus ale budou žít dál v jeho nejlepších filmech. Viděli jste je všechny?

1. Dobré ráno, Vietname

vietnam Film, který vás nakazí svým nadšením pro věc, Robin Williams v neuvěřitelné formě ze sebe sype vtipy vyšší kadencí než americké kulomety a postupně přesvědčí i zatrpklou armádní honoraci, že občasný úsměv nikoho nezabije. Naprostá klasika, dokonce i v českém dabingu. Ovšem slyšet Williamse v originále je prostě nezapomenutelné. Naprosto splachovací film, který si můžete dát kdykoliv. A dneska ráno by se zrovna hodil dvojnásob.  

2. Společnost mrtvých básníků

deadpoets Williams jako moudrý a vnímavý učitel na chlapecké akademii. Učí mnohem víc než je v knihách a rychle se stane trnem v oku ostatních učitelů kvůli vlivu, který na své žáky má. Neuvěřitelně silný film Petera Weira ve vás nechá spoustu příjemně "rozřešených" myšlenek, ale především dokazuje, že Williams byl hercem mnoha tváří. A tyhle serióznější role, ač v jeho kariéře mírně upozaděné, jsou opravdovým pokladem jeho kariéry.  

3. Moskva na Hudsonu

moscow Williams jako sovětský muzikant, který se uprostřed amerického nákupáku náhle rozhodne emigrovat a zjišťuje, že život v zemi neomezených možností není zase taková slast. Natočeno za studené války, takže je to tak trochu reklama na USA (od emigranta Mazurskyho, který natočil mj. i několik Policejních akademií), ale Williams dává film hlubší podtóny a posouvá ho dál od žánru průhledné agitky.  

4. Čas probuzení

casprobuzeni Další vážnější Williamsova role. Jako doktor léčící pacienty v umělém spánku se rozhodne i přes mírně laxní nadřízené prosadit léčbu experimentální drogou a... stane se zázrak. Pacienti se probírají, znovu získávají motorické schopnosti, znovu začínají mluvit a žít. Je to klasický hollywoodský doják, ale právě doktor Robina Williamse a rozkvétající pacient Roberta De Nira tenhle film posílají do trochu vyšší ligy, než ve které operuje Rosamunde Pilcherová.  

5. Král Rybář

kralrybar Jeden z nejlepších filmů Terryho Gilliama a naprosto úžasný Williams, který si tu nahrává s Jeffem Bridgesem. Král Rybář je o fantazii a o životě, o nekonečnosti obou zmíněných komodit a o naší kontrole nad nimi, kontrole, kterou si mnohdy necháváme dobrovolně vzít. A pak o ni musíme bojovat. Pokud jste zrovna teď na dně, Král Rybář vás vytáhne... je to taková udice plná rozjímání a hlubokých myšlenek, ovšem zabalených do rozkošně fantasmagorického kabátu, jak to umí jen Gilliam. Jeden z nejlepších filmů devadesátých let.  

6. Mrs. Doubtfire: Táta v sukni

doubtfire Asi nejslavnější Williamsův film vůbec, pokud jde o vnímání laické veřejnosti. Někomu to může připadat jako laciné převlekové pitvoření, ale tahle komedie ustála důkladný test času. Vznikla celá řada jejích klonů a reprízy po celém světě skoro dosahují českých čísel Mrazíka. Téma je možná okoukané, ale exekuce je dokonalá. Hlavně díky Williamsovi, který ten film táhne kupředu býčí sílou.  

7. Jumanji

jumanji Možná sem patří spíš Spielbergův Hook, kde hraje Robin Williams Petera Pana, možná třeba Hračky, kde se prezentuje jako infantilní "dospělé dítě", ale já mám nejradši Jumanji, protože ačkoliv tam má Williams jen malou roli, jde o part zásadní... hraje dítě, které uvízlo v deskové hře a bylo nuceno dospět v jiném světě, daleko od svých rodičů a přátel. Williams tu roli hraje s veškerým dopadem, aniž by však ovlivnil nevinnou atmosféru celého snímku, který se stal novodobou dětskou klasikou, navíc s trikovými záběry, které ani bezmála dvacet let od premiéry nijak výrazně nezestárly.  

8. Dobrý Will Hunting

willhunting Další mentorská role, tentokrát v oscarovém dramatu o... dobrém Willu Huntingovi. I když se tu snaží veškerou pozornost uzmout pro sebe Matt Damon (sám si ostatně napsal scénář), bez Williamse by se snímek rozpadl. Jeho monolog, když na lavičce mluví Damonovi do duše, je jednou z těch památných chvil, kdy budete vděční za to, že filmy existují.  

9. Jak přicházejí sny

dreams Neuvěřitelná nálož smyslových vjemů ve filmu, který se odehrává v očistci, nebi a pekle. Robin Williams na začátku filmu umře a shledává se s dětmi, o které už dříve přišel během autonehody. Jejich matka a jeho manželka ovšem spáchá sebevraždu, protože osamělý život odmítá dál snášet. Sebevražda ji ovšem pošle do pekla, kam se pro ni Williams musí vydat, aby byla rodina hezky pohromadě v nebi. Zní to kýčovitě a příliš fantaskně? Přesně takové to je. Jde o film, na který prostě musíte mít náladu.  

10. Expres Foto

expesphoto Velmi netradiční, skoro až záporná Williamsova role, se kterou se smíříte až po skončení filmu (jestli vůbec). Zaměstnanec fotokiosku skrz vyvolávání fotografií svých zákazníků prožívá cizí životy. A v případě jedné rodiny se mu to tak trochu vymkne z rukou. Velmi znepokojivé s mimořádně zajímavou pointou, která má dlouhý ocas. A Williams tu opět září, i když je to, podobně jako v kriminálce Insomnie, role naprosto proti jeho typu.  

Komentáře

Doporučeno pro vás