fb pixel 10 nejabsurdnějších robotů světa – G.cz
Vyhledávání

10 nejabsurdnějších robotů světa

Už to bude pomalu sto let, co je takhle jeden z bratří Čapků pojmenoval, a od té doby se více či méně nenápadně stávají součástí naší práce, zábavy a prostě života vůbec.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 1.11.2014, 14:52

    Ach ano – staří známí roboti.  Napadá vás nějaká oblast, kde by se dnes neuplatňovali? Už jen tenhle článek budete číst pouze díky počítačům = robotům – tomu svému, našemu a těch, které umožňují přenos informací po internetu. Při jízdě v autě vám pomáhají roboti – máte-li automatickou převodovku nebo používáte-li navigaci. A vlastně většina dnešních motorů je řízena elektronicky (= roboticky). Mobil? Kapesní robůtek. Facebook? Softwarový robot fungující na robotech hardwarových. A to vůbec nemluvíme o daleko podstatnějších nezbytnostech, jakými jsou výrobní linky včetně těch, které vyrábějí (součástky pro) další roboty, nebo teď aktuálně bezpilotní rakety zásobující ISS (bohužel kvůli lidským chybám to dopadá target="_blank">takhle) a výzkumná vozítka na Marsu. Tin_Grins_by_tin_robot Tohle všechno ale všechno dobře známe a není to nic překvapivého. Co ale překvapivé je, jsou někteří následující bizarní roboti. Člověk by skoro řekl, že je nesestrojili vědci, nýbrž nějací pomatenci. Člověk s rozvinutým sociálním smýšlením by snad i prohlásil, že jsou to možná vědci, ale mají nějak podezřele moc peněz a času, když se věnují těmhle věcem a ne jiným, daleko potřebnějším. Buchertovo moudro č. 88 Že takoví lidé se zajímavě rozvinutým sociálním smýšlením skutečně existují, dokazuje tento článek uveřejněný v MF DNES dne 31. března 2010 (bůhvíproč ho na internetových stránkách tohoto deníku nenajdete)   Ale ať už si kdokoli myslí cokoli, absurdní roboti prostě existují. A nejabsurdnějších je zaručeně těchto deset.    

 1. Flappy Bird Bot

Flappy Bird je hra pro mobily, která si nedávno zažila rychlý vzestup následovaný ještě rychlejším pádem (více viz ZDE.) Je nadmíru obtížná, a to už dnes obecně lidi moc nebaví, trávit nad něčím dlouhé hodiny, než si to dostatečně natrénují a začnou vyhrávat. Navíc je taky otravně monotónní. Nicméně, sami její tvůrci Shi Xuekun a Liu Yang a sestrojili tohohle robota, jehož jediným úkolem je hrát (a vyhrávat) hru Flappy Bird.    

2. Automato

Přemýšleli jste někdy o tom, že může existovat i jiný způsob dopravy kečupu na pokrm, než že sáhnete po lahvi a potřísníte se jejím obsahem? Inženýři Bill Fienup and Barry Kudrowitz vymysleli a zkonstruovali robota jménem Automato - jako odpověď na předcházející otázku.

   

3. E-delicious

Source: NIA.or.th (Thailand’s National Innovation Agency website)

Tenhle "ochutnávací robot" vznikl na objednávku a pod záštitou thajské vlády v reakci na množící se stížnosti na kvalitu thajského jídla, zejména v restauracích mimo Thajsko. Robot rozeznává chutě tak, že měří vodivost jídla při různých úrovních napětí, čímž získá cosi jako "unikátní chuťovou stopu". A tu pak srovná s "chuťovou normou" založenou na speciální databázi chuťových preferencí (video ZDE). Poněkud absurdní je skutečnost, že tahle databáze byla sestavena pomocí lidí - dobrovolných ochutnavačů i profesionálních degustátorů. Ostatně musela být, protože robot sám o sobě žádné "lidské" chutě nemá. Vývoj robota e-delicious stál v přepočtu přes dva miliony korun a desetitisíce stojí výroba každého kusu. Takže nebylo by v tom případě levnější a zároveň spolehlivější nechat tuhle práci na normálních lidských ochutnavačích?

   

4. Kámen-nůžky-papír

Oficiálně se jmenuje Janken Robot, vznikl v Tokiu a jeho úkolem je hrát kámen - nůžky - papír. A mít přitom 100% úspěšnost. Jak to dělá? Má v sobě vysokorychlostní kameru a software naprogramovaný k rozpoznávání tvarů při různém postavení dlaně a prstů. Čili jen reaguje na protihráčova gesta tak rychle, že to lidské oko nedokáže zaznamenat. Proč to dělá? Nic kloudného nás nenapadá.

   

5. Shiri

Podle umělce a vynálezce Nobuhira Takašiho je tento robot pokusem "vytvořit organickou koncepci robota s citlivým a jemným humanoidním chováním". Prostší lidé v tom ovšem vidí pouze robotická hýždě (japonsky shiri), která reagují na dotyky a údery lidské dlaně stahováním či naopak uvolňováním "svalstva".

   

6. Ženská postava

Další technické a zároveň umělecké dílo od Newyorčana Jordana Wolfsona (1980). Podobně jako Shiri má tahle robotická tanečnice kameru a "rozpoznávací software", tentokrát ale na lidské tváře. Nejen, že se ráda kroutí před zrcadlem, ale jakmile spatří jinou lidskou tvář, přitančí k ní a nehne se od ní na krok. Když se lidská tvář (návštěvník galerie) zastaví, ustrne i robotka. A bude na vás upírat dlouhý, nehybný pohled... dokud se zas nepohnete.

   

7. Sysmac and Delta Ping-Pong

Podobných robotů existují snad už celé zástupy, tenhle byl ale japonskou korporací Omron sestrojen tak, aby s ním mohl hrát i méně zkušený lidský hráč. Na propagačním videu to vypadá, že se tvůrcům záměr splnil, ale skuteční hráči na nedávném technologickém "expu" v Tokiu tvrdí opak.

   

8. Peter - kreslící/gumující robot

Umělec a výzkumník v oblasti robotiky Patrick Tresset vytvořil ve skutečnosti hned dva roboty - první byl Paul, druhý Peter. Zatímco Paul je je prostě "jednoduchý" kreslící robot, který skicuje lidské tváře díky "mechanickému oku" a robotické ruce držící pero, Peter má o něco absurdnější úkol. Nejenže kreslí, ale zároveň i maže různé čáry, což dělá, aby si dle slov svého tvůrce "ukrátil čas". Díky kameře dokáže snímat pohyby v okolí, které vyhodnocuje jako "všeobecnou náladu", a podle té se pak chová - kreslí pomalu nebo rychle, případně učiní nějaký velmi nečekaný pohyb.

   

9. Bionický klokan

Není to první zvířeti podobný robot od německé firmy Festo. Úspěch zaznamenal před třemi lety třeba jejich rackem inspirovaný SmartBird. Jistě, zvláště technická stránka je velmi impozantní (viz ZDE), přesto se dost těžko bráníme podlehnout dojmu, že je to celé... velmi absurdní.

   

10. Průmyslový robotický masér

Americko-kanadský tým dvou vědců - Madeline Gannonové a Zacka Jacobson-Weavera - se už dva roky snaží prozkoumávat nová pole působnosti průmyslových robotů. Nejde ani tak o to, že by nás stroje mohly masírovat lépe než lidé. Jde prý o to vůbec naučit roboty se lidí dotýkat, a dotýkat se jich bezpečně.   Dalších devět robotů, kteří proti lidstvu rozhodně nikdy nepovstanou, najdete TADY. Ano víme, ten kečupotron je stejný.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články