10 důvodů, proč přespat v zimě pod širákem

Obrázek uživatele Ivan Brezina
02.3.2016, 18:03

...protože chlap prostě musí sám sobě něco dokazovat. Pořád dokola!

Na první pohled je to kolosální nesmysl. Na sněhu je zima, můžete nastydnout, je to nepohodlné, musíte mít drahý spacák, prošvihnete televizi a novinky na Facebooku, pokud s sebou vezmete partnerku, musíte na sněhu zapomenout na sex... Ale klady únorové noci pod širákem prostě převažují. Minulý víkend jsem si to znovu ověřil na přechodu šumavského Trojmezí na sněžnicích.

1. Zjistíte, jak málo věcí v životě potřebujete

Reklama v nás neustále vytváří pseudopotřeby a tlačí nás k tomu, abychom si kupovali pořád další a další „nezbytnosti‘. V zimní noci ale stačí jen pár prověřených věcí (viz bod 4). Svět kolem vás se tam totiž scvrkne jen na jednu základní potřebu: udržet tělo přes noc v teple.

2. Překonáte lenost a nechuť

Hory miluju, ale vždycky, když se někam chystám, se musím prát sám se sebou. Vytahat věci ze skříně, nacpat je to batohu, vymyslet, co na sebe, nakoupit jídlo, zjistit vlak… Člověk je prostě od přírody líný jako prase. Když si pak ale lebedím ve spacáku na sněhu, říkám si: „To je dost, že ses překonal, ty starej vole!“

3. Dokážete si, že nejste sračka májová

Ano, na sněhu jsem spal už nejmíň stokrát. Ano, vím, že to dokážu i po stoprvé. Ano, s dobrou výbavu je to hračka. Ale přesto z toho mám pořád pocit vnitřního uspokojení. Chlap prostě sám sobě musí pořád něco dokazovat…

4. Ověříte si, co opravdu funguje

Více než čtvrt století se v terénu na vandrech a trekách zabývám testováním nejrůznějšího outdoorového vybavení. Troufám si tedy tvrdit, že o něm něco vím. A právě mrazivá zimní noc je pro výbavu ultimátním měřítkem: buď vám prostě bude zima, nebo vám zima nebude.

Pod Třístoličníkem jsem přespal na čtyřsezónní nafukovačce Klymit Insulated V Lite ve dvou spacících Ferrino Lightec 800 Duvet. Kombinaci spacáků mám zimními akcemi už dlouho prověřenou. Jeden spacák je sice určen jen do –2 C, ale když si dám do sebe dva, ve výsledném “sendviči” hravě přečkám i teplotu o více než deset stupňů nižší. Dvě vrstvy peří mají totiž lepší izolační vlastnosti než jeden tlustý spacák.

Pro případ, že by z nebe v noci něco padalo, jsem byl zalezlý v gore-texovém bivakovacím pytli (žďáráku) Carinthia Survival Bivy Bag, který používají piloti sestřelených stíhaček, než je najde záchranný tým. Do celé sestavy mi pak už stačilo jen léty osvědčené termoprádlo Devold Expedition a zateplovací bunda Ketil od šumperského Tilaku. Tu jsem potřeboval i proto, abych si mohl ve spacáku číst verneovku Zemí šelem (ruce jsem tedy musel mít venku ze spacáku). Měl jsem ji na sobě poprvé a nadchla mne! Lehoučká, skvěle sbalitelná a přitom hřeje jako péřovka.

5. Splníte si sen o načtených dobrodružstvích

Jack London, Sven Hedin, George Mallory, Jan Eskymo Welzl… Všichni tihle moji oblíbení hrdinové spali na sněhu, a už proto to dělám taky. Mám díky tomu pocit, že jsem tak trochu jako oni. Ano, je to dětinsky banální, ale prostě si nemůžu pomoct.

6. Odpočinete si od žen

Naprostá většina žen by noc na sněhu nedala. Bály by se, že jim bude zima, bály by se, že je v noci něco sežere, bály by se, že se ráno nebudou mít kde umýt… Ale hlavně by jim to připadalo zbytečné, nudné a otravné. Čest výjimkám! Existují, ale myšlením to vlastně nejsou ženy, ale muži, kteří prostě jen nemají v gatích pindíka.

Zimní noc se tak stává filtrem, díky němuž si odpočinete od žen, i když je jinak ke svému životu potřebujete. Kamarád (muž) vás nenutí žvatlat o nesmyslech. Když není co sdělovat, prostě spolu ve spacácích krásně mlčíte.

7. Poslechnete si noční přírodu

Ve tmě slyšíte zvuky, které z domova neznáte. Fouká to, šustí, ševelí, vyje, štěká, píská… I když dobře víte, že vás v Česku nic nesežere, někde vzadu v hlavě cítíte podvědomý strach a napětí: „Přežiju do rána?!“ Rozum vám říká, že je to blbost, respektive zděděný atavismus z dávných dob, kdy naše předky ještě v nočním lese něco sežrat mohlo.

Pod širákem spím odmalička a pravidelně, ale i tak je to pro mne pokaždé stejný lehce tísnivý pocit. Miliony let budované instinkty pro přežití člověk neokecá. Ale nakonec, proč by to dělal? Ta krása, usínat s přiměřenou dávkou iracionálního strachu!

8. Nafotíte si originální post na Facebook

Moje fotky ze zimního noclehu dostaly 40 lajků, takže jsem se nafouknul jako kozel. Pánové, kdo z vás to má?

9. Zvednete si rating u žen a u kamarádů

Je to prosté – vybočíte z řady, což ženy milují a kamarádi oceňují. Funguje to ale jen v případě, že se nepohybujete mezi cestovatelskými a horolezeckými magory a nejste šéfredaktorem časopisu Outdoor jako já. Pak totiž v okruhu vašich známých spí v zimě pod širákem skoro každý a vy si tím jen plníte „povinnost“.

10. Zjistíte, že máte v pořádku prostatu

Před usnutím na sněhu si samozřejmě dáte horký grog – raději více než méně. Uvařil jsem ho na vařiči Jetboil a rovnou přidám osvědčený tip – plynovou bombu si nezapomeňte na noc strčit do spacáku. Pokud to totiž neuděláte, plyn v bombě zmrzne a na ranní kafe budete muset zapomenout.

Večerní grog vás zahřeje, ale uprostřed noci vás pak celkem logicky probudí plný močový měchýř. Boty máte ve spacáku, aby vám do rána nezmrzly jako ta bomba. Tahat je ven a obouvat je se vám nechce. V ponožkách se proto domotáte na kraj celty a snažíte se z něj dočurat co nejdál – tak, abyste si tu celtu nepočurali. Všimněte si žluté barvy vlevo na fotce:

Hurá! Proud mám ještě pořád stejně silný, jako když jsem býval malý parchant, co čural tak akorát do nočníku!

A TADY si si přečtěte, proč vám spaní pod širákem nemůžou zakázat nejen ochranáři, ale ani policajti, myslivci nebo někdo jiný.

Zkusíte to taky?

Anketa se načítá...

A TADY se podívejte, co je to láska.


Komentáře