fb pixel 10 chátrajících olympijských areálů – G.cz
Vyhledávání

10 chátrajících olympijských areálů

Je to už ohraná písnička. S olympiádou přicházejí radosti a medaile, ale pak i starosti a pomníky. Příklady deseti bývalých olympijských areálů hovoří docela jasně. A zvlášť při pohledu na stav řeckých a čínských sportovních svatostánků mrazí.

Václav Rybář
Václav Rybář 16.8.2016, 19:20

1. Paříž 1924

Hlavní stadion byl původně hipodromem, který Francouzi narychlo přestavěli a nafoukli na kapacitě. Nutno dodat, že se ho snažili využívat i v dalších letech, např. v roce 1938 se tu konalo finále MS ve fotbale. V sedmdesátých letech ovšem stadion přestal vyhovovat normově i kapacitně. Zelenou plochu čas od času využívají rugbyové týmy, ale tribuny jsou napůl zřícené a interiér je v dezolátním stavu.

2. Berlín 1936

Opulentní komplex 145 budov sloužil krátce před druhou světovou válkou jako vojenská škola. Po válce ho dlouhé dekády okupovala sovětská armáda. Dnes jsou to chátrající ruiny. Na dobré slovo tu stojí už jen necelé tři desítky budov a je pouze otázkou času, kdy půjdou k zemi.

3. Londýn 1948

Tady se během londýnské olympiády soutěžilo v šermu. Dnes je prostorná hala ve Wembley jen odstínem svého původního já. Značná část byla zdemolována a zbytek se používá jako skladiště.

4. Helsinky 1952

Co dodat? Obrázek hovoří za vše, tenhle olympijský bazén už hodně dlouho nikdo nenapustil. Helsinky tehdy vyhrály pořadatelskou bitvu nad Amsterdamem a pěticí amerických měst. Až do roku 2008 to byly nejúspěšnější letní olympijské hry, co se týče nových rekordů.

5. Mnichov 1972

Bahnhof München Olympiastadion se stal neviditelnou obětí her v roce 1972. Město tu postavilo velkou zastávku S-Bahnu, která ovšem během několika měsíců začala chátrat. Pak se potichu odmontovaly koleje vedoucí z nejbližší výhybky. Místo je dnes rájem ostřikovačů stěn. Některé místní graffiti jsou tak vyvedené, že je mnohými toto místo považováno za turistickou atrakci. Takže vlastně úspěch!

6. Moskva 1980

V estonském Tallinnu se jezdily na sovětských letních hrách všechny veslařské disciplíny. Areál se stavěl narychlo, a proto teď zbytečně chátrá. Značná část jeho budov je totiž považována za neopravitelnou a nikdo nemá ani peníze na to, aby je zboural a začal znovu stavět na zelené louce.

7. Lake Placid 1980

Americká vynalézavost našla pro většinu olympijských areálů využití. I když byla část budov olympijského areálu v Lake Placid stržena, případně rozmontována a postavena jinde, některé budovy dnes slouží jako sklady, prodejny nebo třeba hospody (viz obrázek), aniž by ovšem zapřely svou olympijskou historii. Klasické kruhy nebo přídomek „olympijský“ (třeba „Benův olympijský autoservis“) tu najdete všude.

8. Sarajevo 1984

Ze sarajevských areálů se po olympiádě stala bojová zóna. Koryto bobařů na obrázku bylo např. během války využíváno jako improvizované zákopy a dodnes je skrz naskrz provrtáno nepřátelskou střelbou. U některých budov je s podivem, že vůbec ještě stojí. Nejsou ani tak pomníkem olympiády jako připomínkou krveprolití, které se v jejich okolí odehrálo.

9. Atény 2004

Řecký komplex zchátral za dvanáct let neuvěřitelným způsobem. Řekové chtěli za každou cenu pořádat další olympiádu, a tak za obrovské peníze postavili haly a sportoviště, pro které nemají žádné využití. Co nezničila příroda, to zničili naštvaní Řekové v době, kdy se země dostala do krize. Jedenadvacet z dvadvaceti sportovišť je doslova zdevastováno a bez značných investic je nelze dále využívat. Smutná vizitka.

10. Peking 2008

Čína hry uspořádala, aby světu ukázala, že na to má. Byl to velký marketingový a mocenský tah, ovšem zcela bez návazných opatření. Většina sportovišť je určena k provozování sportů, které v Číně jednoduše nemají členskou základnu, případně jsou natolik exotické, že by další provoz hal a sportovních arén nebyl finančně únosný. Proto haly leží ladem, sportoviště jsou oplocena a celý olympijský areál tiše trpí a snáší první šrámy způsobené zubem času.

A ještě se podívejte na těchto 10 strašidelně opuštěných, ale přesto nádherných míst.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články