Zvířata ve válce: protitankoví psi a výbušné kozy

Až se k vám v parku rozběhne čokl, podívejte se, jestli nemá na zádech batůžek. A taky pozor při sexu s domácím zvířectvem!

Obrázek uživatele Ivan Brezina
„Svět patří těm, co se neposerou.“

Islámský stát do boje proti iráckým milicím nedaleko Mosulu vyslal psa opásaného výbušninami. „Co to zvíře udělalo?! Islámský stát nemá žádné svědomí,“ říká jeden z mužů na videu zde:

Podle Novinek je to „zoufalá taktika“ a české pejskaře to pobouřilo. Souhlasíme, že přivazovat ke psům bomby je zrůdné. Zároveň ale upozorňujeme, že přesně stejně nehoráznou a krutou taktiku používali i sověti za 2. světové války. A to v mnohem větším měřítku než dnes islamisté.

Způsoby fungování protitankových psů s náložemi byly dva. V prvním případě měl psovod speciálně vycvičené psy navádět pod jedoucí německý tank povely píšťalkou. Zvíře tam mělo doběhnout, zuby uvolnit a aktivovat nálož a po jejím odhození se vrátit do zákopu. Pokusy ale ukázaly, že to nefunguje, protože pes není zas tak chytrý (nebo blbý?).

Ve druhém případě byli proto psi mnoha opakováními naučeni, že pod maketou tanku najdou nějakou lahůdku. Učili se to s pomocí dlouhého trápení hladem. Netušili ale, že pod skutečným tankem místo masité kosti najdou smrt ve chvíli, kdy tyčový spouštěč až desetikilové nálože na jejich hřbetě narazí na podvozek. Prostě psí kamikadze. Podle sovětských zdrojů se jim podařilo zničit až tři sta německých tanků. Kam se na to hrabe Islámský stát s jedním jediným čoklem?

Němci ale tehdy sověty překonali, aspoň pokud jde o etiku chování ke zvířatům. Místo protitankových psů vyvinuli pod názvem Goliath jakýsi pozemní dron, ovládaný na dálku. Fungoval takhle:

Mimochodem, mezinárodní koalice proti Islámskému státu nasazuje do boje kozy nacpané trhavinou se spouštěčem v zadku. Muslimský kozomrd spatří vytoužený sexuální objekt, stáhne si kalhoty a odlétne přímo k Alláhovi:

A TADY se podívejte na deset zvířat, která vás mohou zabít v Česku.

Komentáře