fb pixel Ztroskotání lodi SS Edmund Fitzgerald: Na Hořejším jezeře zasáhla obrovskou nákladní loď silná bouře a jedenáctimetrové vlny – G.cz
Vyhledávání

Ztroskotání lodi SS Edmund Fitzgerald: Na Hořejším jezeře zasáhla obrovskou nákladní loď silná bouře a jedenáctimetrové vlny

Zdroj: Neznámý autor - United States Army Corps of Engineers, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14758698

Dne 10. listopadu roku 1975 se na Hořejším jezeře v systému takzvaných Velkých jezer v Severní Americe potopila nákladní loď SS Edmund Fitzgerald. Během katastrofy zahynulo všech 29 členů posádky na palubě lodi. Jednalo se o nejhorší nehodu v historii Hořejšího jezera.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 10.11.2023, 09:20

Největší loď Velkých jezer

Loď SS Edmund Fitzgerald vážila více než 13 000 tun a byla 222 metrů dlouhá. Na vodu byla v roce 1958 spuštěna jako největší přepravní loď na Velkých jezerech a stala se první lodí, která převezla více než milion tun železné rudy přes zdymadla Soo.

Loď byla oblíbená mezi fanoušky vodní dopravy, neboť je kapitán Peter Pulcer bavil při plavbě v blízkosti pobřeží přehráváním hudby přes lodní interkom.

Ztroskotání

Dne 9. listopadu loď Fitzgerald opustila přístav Superior ve Wisconsinu s 26 000 tunami rudy a zamířila do Detroitu v americkém Michiganu. Následujícího odpoledne se Ernest McSorely, kapitán lodi a 44letý veterán, spojil s další lodí jménem Avafor, která plula po jezeře, a oznámil, že jeho loď narazila na „jednu z nejhorších bouří, v jaké se kdy objevil“. Vlny dosahovaly výšky až 11 metrů. SS Edmund Fitzgerald přišla o radarové zařízení a silně se nakláněla na jednu stranu.

O několik hodin později se s kapitánem spojila jiná loď a obdržela zprávu, že se Fitzgerald drží na místě a nad hladinou. O několik minut později však loď Fitzgerald zmizela z obrazovek radarů. Následné vyšetřování ukázalo, že k potopení lodi došlo velmi náhle, nebyl vyslán žádný nouzový signál a stav záchranných člunů naznačoval, že byl učiněn jen malý nebo žádný pokus o opuštění lodi.

Jednou z možných příčin ztroskotání je, že loď vezla příliš mnoho nákladu. Kvůli tomu se paluba lodi nacházela blíže k hladině a byla tak zranitelnější vůči náhlému zaplavení velkou vlnou. V oficiální zprávě se také uvádí možnost, že poklopy do nákladového prostoru mohly být vadné, což vedlo k náhlému posunu nákladu, který loď převrátil.

160 metrů pod hladinou

Loď Fitzgerald byla nakonec nalezena 160 metrů pod hladinou, asi 30 kilometrů od zátoky Whitefish Bay na severovýchodním cípu Michiganského poloostrova. Loď se rozlomila na dvě části, které byly nalezeny přibližně 45 metrů od sebe. Vzhledem k tomu, že žádný z členů posádky katastrofu nepřežil, nebude zřejmě nikdy s jistotou nalezeno definitivní objasnění potopení lodi Fitzgerald.

Potopení lodi SS Edmund Fitzgerald bylo nejhorším ztroskotáním plavidla na Velkých jezerech od 29. listopadu roku 1966, kdy při potopení lodi Daniel J. Morrell v Huronském jezeře zahynulo 28 lidí. Katastrofa byla následujícího roku zvěčněna v písni kanadského folkového zpěváka Gordona Lightfoota „The Wreck of the Edmund Fitzgerald“.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články