fb pixel Známý právník spáchal sebevraždu v centru Prahy. Skokem z okna zablokoval tramvajovou dopravu – G.cz
Vyhledávání

Známý právník spáchal sebevraždu v centru Prahy. Skokem z okna zablokoval tramvajovou dopravu

Docent Herczeg byl nejen uznávaným advokátem, ale i velmi oblíbeným vyučujícím trestního práva na pražské právnické fakultě. Jeho smrt zasáhla stovky studentů i absolventů.
Zdroj: ceska-justice.cz

Na pražském Senovážném náměstí se dnes dopoledne rozhodl skokem z okna ukončit svůj život osmačtyřicetiletý muž. Jeho sebevražedný pád přímo do tamvajového kolejiště v místě na zhruba hodinu zastavil tramvajovou dopravu. Podle dostupných informací by se mělo jednat o uznávaného právníka Jiřího Herczega. Ten působil jako oblíbený vyučující trestního práva na právnické fakultě Univerzity Karlovy a zároveň bylo jeho jméno slyšet v souvislosti s kauzou Davida Ratha.

Jan Palička
Jan Palička 27.7.2017, 16:01

V dopoledních hodinách se lidem pohybujícím se na Senovážném náměstí v centru Prahy naskytl děsivý pohled. Osmačtyřicetiletý muž se rozhodl ukončit svůj život a spáchal sebevraždu skokem z okna jednoho ze zdejších domů. Ač bezprostředně po jeho dopadu přímo do kolejiště tramvají pod okny byla přivolána záchranná služba, muži již nebylo pomoci. Jeho sebevražda na zhruba hodinu zastavila provoz náměstím projíždějící tramvajové linky č. 9.

Policie ani záchranáři nezveřejnili identitu sebevraha. Podle informací dostupných na internetu by se ale mělo jednat o respektovaného právníka a experta na trestní právo Jiřího Herczega. "V centru Prahy exponovaný právník dnes vyskočil z okna. Zraněním podlehl," píše na svém facebookovém profilu publicista Miroslav Motejlek. Na facebookových skupinách sdružujících studenty právnické fakulty Univerzity Karlovy se mezitím dočteme, že oním mužem, který si vzal na Senovážném náměstí život, by měl být právě Jiří Herczeg.

Herczeg jako docent patřil na pražské právnické fakultě mezi nejpopulárnější vyučující trestního práva. U studentů byl oblíbený nejen pro expertní znalosti oboru, ale i díky jeho lidskému přístupu k výuce a zkoušení. Mimo výuky a vědecké a publikační činnosti byl Herczeg rovněž uznávaným advokátem specializujícím se na trestní právo. Jeho jméno zaznívalo i v souvislosti s trestní kauzou exministra zdravotnictví Davida Ratha.

Podle názorů expertů to byly myšlenky, které Jiří Herczeg formuloval ve svém článku „Zásada „nemo tenetur“ (zákaz donucování k sebeobviňování) a práva obviněného v trestním řízení“, který publikoval již v roce 2010 v odborném časopise Bulletin advokacie, jimiž se inspirovali soudci Vrchního soudu v Praze při rozhodování v Rathově kauze. S rozhodnutím soudu se následně Herczeg ztotožňoval při rozhovoru pro server Česká justice, kde mimo jiné rozebíral i problematiku nezákonnosti odposlechů, které byly proti Davidu Rathovi použity.

Co docenta Herczega vedlo k fatálnímu rozhodnutí spáchat sebevraždu, není jisté. V diskusích studentů pod příspěvky oznamujícími Herczegovo úmrtí se hovoří i o těžkých zdravotních problémech. Česko každopádně ztratilo jednu z předních právních kapacit a člověka, který bude chybět nejen své rodině a blízkým, ale i stovkám studentů, které obohatil svými znalostmi a během studia na fakultě jim pomohl porozumět trestněprávní problematice.

Podobné články

Doporučujeme

Další články