Kvůli chatě na Lipně končí jihočeský hejtman Zimola. Považuje to za nový Mnichovský diktát

Po krajských volbách loni na podzim byl Jiří Zimola jedním z mála tahounů ČSSD, kteří dokázali porazit ve svém kraji hnutí ANO Andreje Babiše. To mu zaručilo poměrně silné postavení, které ve spojení s tím, že byl jedním ze stranických oblíbenců prezidenta Miloše Zemana, slibovalo další postup po kariérním žebříčku a slibnou politickou budoucnost. Místo vzestupu ale přišel pád a Zimola ve vedení kraje končí. Osudnou se mu stala jeho chata na Lipně, kterou staví za podivných okolností. S nuceným odchodem z postu hejtmana se Zimola příliš nevyrovnal a označil ho za spiknutí.

Poslední krajské volby nebyly pro ČSSD zrovna radostné. Z devíti krajů se sociálním demokratům podařilo obhájit jen dva, zbytek buď smetlo modré tsunami hnutí ANO nebo žlutá síla KDU-ČSL vedená Jiřím Čunkem ve Zlínském kraji. Lídry, kterým se podařilo udržet ve svém kraji oranžovou nadvládu, byli pouze nestraník Jiří Běhounek na Vysočině a Jiří Zimola v Jihočeském kraji. Ze Zimoly se tak právem stal jeden z největších vítězů voleb a to nejen z pohledu ČSSD.

Po volbách se o Zimolovi začalo mluvit jako o jedné z největších nadějí sociální demokracie. Oblibu jihočeského hejtmana nijak netajil ani prezident Miloš Zeman. Zimola byl totiž mezi účastníky nechvalně proslulé schůzky v Lánech, během které Zemanovi blízké křídlo ČSSD plánovalo sesazení Bohuslava Sobotky z křesla předsedy strany. Ostatně Sobotka je k Zimolovi nebývale kritický, ač sociální demokracii vyhrál v kraji volby, označil ho předseda za loutku jak Miloše Zemana, tak Andreje Babiše, s jehož hnutím ANO uzavřel Zimola na kraji koalici.

Stejně jako na vládní úrovni byla i kolice ČSSD a hnutí ANO v Jihočeském kraji křehká. Zatímco na vládě i přes četné vzájemné výpady představitelů obou stran koalice drží, ta jihočeská padla. A s koalicí padl i hejtman Zimola. Muž, kterému ještě na podzim mnozí věštili slibnou kariéru, teď hrozí, že díky zdánlivé banalitě upadne v politickou nemilost. Za krachem koalice totiž stojí aféra s chatou na Lipně, kterou si hejtman nechává za podivných okolností vystavět.

Na Lipně rozvířil Zimola vlny kontroverze už v létě, kdy zde jako hejtman otevíral areál olympijského parku za 60 milionů korun. Ač polovina peněz šla s krajského rozpočtu a ze samé podstaty olympijských her by měl být i multifunkční areál apolitický, Zimola v rámci kampaně do krajských voleb pózoval v kýčovité olympijské kolekci, a s projektem, který nakonec nenaplnil očekávání co do příjmů kraje z návštěvnosti, se kasal jako svým velkým úspěchem. Na Lipně se Zimolovi očividně zalíbilo a tak se rozhodl, že si zde postaví chatu.

Kamenů úrazu se Zimolovou chatou je hned několik. Kromě toho, že hned vedle staví jeho náměstek Jaromír Slíva, chaty (respektive poměrně luxusní domy) se staví na pozemku ředitele krajských nemocnic Martina Bláhy a obě stavby probíhají pod jeho jménem, prý kvůli úspoře nákladů. Bláha je přitom ze své pozice Zimolovým zaměstnancem a to zaměstnancem přímo královsky placeným. Ročně si v čele nemocnic vydělá přes 7 milionů, což je více, než bere za rok například německá kancléřka Angela Merkelová.

Nic z výše uvedeného sice nepřijde Zimolovi divné, ale jak opozice, tak ve finále i koaliční partner v situaci spatřovali poměrně zásadní problém. Namísto vysvětlení celé záležitosti včetně enormního platu Martina Bláhy raději nechal Zimola koalici padnout a z vedení kraje se stáhl. O dokonalém nezvládnutí situace svědčí i to, že než aby vše udělal se ctí, začal kolem sebe Zimola kopat a na sociálních sítích svůj nedobrovolný odchod označil za spiknutí podobné Mnichovské smlouvě. Tak určitě.

Otázkou je, kam bude směřovat slibně rozjetá kariéra Jiřího Zimoly. Skončí po skandálu s chatou a koaličním debaklu v politickém zapomnění, nebo se mu podaří krizi překonat a chytit druhý dech?

Leteckými pohledy na jihočeské vesnice se můžete pokochat ZDE.

Komentáře