fb pixel "Zimní král" Pilný po volbách v politice končí. Babišův nástupce je smutnou ukázkou vyprázdněnosti hnutí ANO – G.cz
Vyhledávání

"Zimní král" Pilný po volbách v politice končí. Babišův nástupce je smutnou ukázkou vyprázdněnosti hnutí ANO

Ivan Pilný je smutnou postavou české politiky. Andreji Babišovi posloužil jako náhradník na ministerstvu, ale jinak je vlastně nepotřebný.
Zdroj: Profimedia.cz

Ministr financí Ivan Pilný potvrdil, že po říjnových volbách v politice končí. Nástupce Andreje Babiše tak v ministerském křesle stráví 5 měsíců a pak upadne v zapomnění. Pro Babišovo hnutí ANO je to smutnou ukázkou toho, jakými personálními nedostatky trpí, když ani ten, kterého Babiš určil, aby jej na ministerstvu nahradil, nechce v jeho barvách v politice pokračovat.

Jan Palička
Jan Palička 22.6.2017, 11:44

Jedním z výsledků květnové vládní krize bylo i to, že Andrej Babiš opustil ministerstvo financí a stal se tak do říjnových voleb řadovým poslancem. Za svého nástupce určil poslance hnutí ANO Ivana Pilného, o kterém hovořil jako o ideálním muži na tomto důležitém postu. Nyní se ukazuje, že Pilný byl jen překlenovacím řešením a jeho osoba je zcela nahraditelná.

Už předtím, než byl Pilný určen za Babišovu ministerskou náhradu, se hovořilo o tom, že se jedná o poslance, se kterým hnutí ANO do budoucna nepočítá. To nyní definitivně potvrdil i sám Pilný, který oznámil, že s úderem podzimních voleb v politice končí a do voleb ani nebude kandidovat. Stává se tak pomyslným "zimním králem" (respektive v jeho případě spíše králem letním) současné české politiky.

5 měsíců, které Pilný stráví v čele ministerstva, není žádná dlouhá doba. Pravdou ale je, že jsme v historii zažili i ministry, kteří své resorty vedli mnohem kratší dobu. Absolutní rekordmankou je pak Karolína Peake, která byla ministryní obrany pouhých 8 dní. Nejde ani tak o to, že Pilný byl na ministerstvo usazen na přechodné období, což nejspíše od počátku sám věděl. Jeho jmenování je v prvé řadě demonstrací toho, jak moc velkou personální krizí trpí Babišovo hnutí ANO.

Největší kritikou Babišova hnutí je to, že se jedná o Babišův politický projekt, kde je veškerá pozornost soustředěna na osobu Andreje Babiše jako předsedy a ostatní jsou až na pár čestných výjimek jen stafáž. To se ukázalo i v případě Pilného. Muž, který měl být v rámci hnutí nejvhodnějším kandidátem na post ministra, se ukázal být nahraditelným komparsistou. Na to, aby si odkroutil pár měsíců na ministerstvu, když už to Babiš dělat nemůže, je dobrý, na nic ostatního už ne.

Hnutí ANO je sice dominantní stranou všech volebních průzkumů, nicméně vše stojí a padá jen a pouze na Babišovi. V hnutí je pár výraznějších tváří jako Jaroslav Faltýnek nebo Martin Stropnický, ve finále ale stejně valná většina lidí hodí hnutí hlas kvůli Babišovi, kterého znají a nějakým způsobem mu důvěřují. A důvěřují mu i v tom, že si na kandidátky postaví lidi, za kterými si nějak stojí.

Problém ale je, že politické kultuře moc nepřidá, když model "lidé, kterým Andrej Babiš důvěřuje" spočívá v tom, že se vybere nějaký člověk typu Pilného a když mu skončí životnost, bude nahrazen. Mottem členů hnutí ANO by tak mohlo být: "Babiš bude, my nebudem". Ač se Babiš stavěl proti kumulování funkcí, volebními lídry v krajích se stanou pro sněmovní volby krajští hejtmani, protože jiné výrazné lidi v krajích Babiš nenajde. Hřát u srdce ho může alespoň to, že jeho osobní kouzlo na lidi stále funguje a tak nějaké výrazné lidi kolem sebe vlastně ani nepotřebuje.

Zde se pak můžete přesvědčit o tom, že Babišův slib, že nebude jako politik a bude makat, příliš nevyšel.

Podobné články

Doporučujeme

Další články