fb pixel Zásadní zvrat: z Kapitána Ameriky se stal mávnutím kouzelného pera největší zrádce – G.cz
Vyhledávání

Zásadní zvrat: z Kapitána Ameriky se stal mávnutím kouzelného pera největší zrádce

Marvel je opojený finančním úspěchem svého nejnovějšího filmu, Captain America: Občanská válka, který už vydělal přes miliardu dolarů celosvětově. Na komiksové frontě však oblíbenému hrdinovi právě uštědřil pořádnou ránu. Co se vlastně stalo?

Václav Rybář
Václav Rybář 27.5.2016, 08:03

Předem bych chtěl upozornit, že pokud komiksy čtete a jste natěšení na nového komiksového Kapitána Ameriku, který právě začal vycházet v sérii pojmenované prostě Steve Rogers, pak byste zřejmě měli kliknout na jiný článek. Na následujících řádcích totiž prozradím zvrat z prvního dílu téhle série, který momentálně třese celým marvelovským vesmírem. Všichni o něm mluví zejména proto, že jde o zvrat pitomý a krátkozraký, evidentně vykalkulovaný s úmyslem nalákat čtenáře na novou sérii a stáhnout je každý týden o peníze za nový sešit.

Než si vše prozradíme, tak snad malá rekapitulace, to abyste věděli, co všechno se v komiksu událo za posledních... hmm... šedesát let? Vám ale vlastně bude stačit, když si budete pamatovat filmy. Steve Rogers byl útlé děcko z Brooklynu, které vyrostlo v ekvivalent vojína Jasánka. Supersérum mu však napumpovalo svaly a udělalo z něj hrdinu a okovanou spojeneckou pěst. Už za druhé světové války se utkal s Red Skullem, šéfem Hitlerových okultních jednotek a jeho organizací Hydra. Vzájemné měření sil poslalo Rogerse k ledu - doslova - odkud ho vytáhli až v současnosti. Povedlo se ho oživit a on se musel vyrovnat s aktuální geopolitickou situací, to jste ostatně mohli vidět ve filmových Avengers nebo dalších pokračování Kapitánových filmů. Spolu s ním ovšem přežila i Hydra a má o dost tužší kořínek, než ta filmová, na to můžete vzít jed.

V komiksech mimochodem už Steve Rogers stačil úspěšně zestárnout a odložit štít ve prospěch Falcona, který za Kapitána Ameriku zaskakuje. A vlastně stihnul i umřít, protože v komiksové verzi Občanské války je Steve Rogers zastřelen, když kráčí k soudu (na rozdíl od filmu, ve kterém na konci uteče do ilegality spolu s hrstkou věrných). V marvelovském vesmíru ale skoro žádná smrt není permanentní, takže se Steve vrátil a zestárnul, aby ho teď pomocí magické Kosmické kostky znovu omladili a poslali do boje. Jenže Kostka umí mnohem víc než jen omladit, umí také přepisovat předivo samotného vesmíru (ať už to znamená cokoliv), a tak se v nové sérii na konci dozvíte šokující pravdu. Steve Rogers je celou dobu agentem Hydry!

Ano, symbol Ameriky a největší z Mirků Dušínů byl už od dětství vychováván k tomu, aby se infiltroval do amerických řad jako nejproradnější agent zločinecké organizace. Filmová Občanská válka možná Rogerse nezabila, ale na komiksové frontě ho teď nová generace pisálků usmrtila ideově.

Všichni jsou z toho samozřejmě zmatení nebo rozčarovaní (a to mluvím o těch jemnějších reakcích), v komiksových krámcích v New Yorku to doslova vře - viděno na vlastní oči - a scenáristé se snaží vše hasit tím, že v druhém sešitě se vše vysvětlí, aniž by ovšem připouštěli, že jde o nějakou kulišárnu. Rogers opravdu JE agentem Hydry a momentálně to ví jen on sám a čtenáři. Všichni ostatní avengeři a spřátelené postavy mají pořád pocit, že Steve je ten největší dobrák pod sluncem. A prý to dokonale zapadá i zpětně, čemuž lze jen těžko věřit, když byla Hydra Kapitánovým úhlavním nepřítelem. Bylo to celé habaďůra? A proč teda Hydra nechala Kapitána půl století u ledu? Zápletka se začíná rozpadat už při prvních argumentech, ale scenáristé si zjevně myslí, že nás dovedou přechytračit a ještě nám vytáhnou z kapes peníze.

Nedovedu si představit děcka, která natěšená z filmové Občanské války naběhnou do krámku s komiksy, kde mají nového Kapitána Ameriku, a přečtou si právě tohle. O šokovou terapii jde zjevně Marvelu především. Tady si ale zahrává s jednou z nejcennějších značek a nepočíná si při tom zrovna obratně. Pokud chcete vidět, jak lze z podobného zvratu vybruslit, sežeňte si Superman: Red Son - uzavřenou sólovku, která přemítá nad tím, co by se stalo, kdyby Supermanovo vesmírné plavidlo nespadlo na území USA, ale tehdejšího Sovětského svazu. Supermanovy souboje s odbojářem Batmanem a americká naděje v podobě talentovaného vědce Lexe Luthora a jeho kryptonitu, to všechno jsou chytrá pomrknutí ve stylu "co by kdyby". Jenže přesně tak byl Red Son míněn, jako hravá odbočka od oficiální časové linie. Tady se ovšem tvůrci tváří, že budují novou tvář Kapitána Ameriky, ať se nám to líbí nebo ne.

Můžete vsadit výplatu, že za pár měsíců bude všechno jinak, i kdyby měl přijít někdo vybavený kosmickými hodinkami s vodotryskem a celou tuhle zbytečnou alternativní realitu vymazat z existence. Kdo nechápe, že to takhle u Marvelu chodí už desítky let, ten je v komiksech novopečeným greenhornem. Hrdinové už prošli mnohem zásadnějšími metamorfózami a prakticky vždy se vše podařilo zvrátit. Je ovšem logické, že se teď kolem všeho dělá větší haló, když začínají komiksy číst i filmoví fandové, nepolíbení marvelovsky drzým stylem vyprávění, který se datuje čtyřicet, padesát let dozadu.

A TADY se podívejte na 10 nejdražších komiksů všech dob.

Podobné články

Doporučujeme

Další články