fb pixel Zakážou nám nosit nepromokavé oblečení z Gore-texu? – G.cz
Vyhledávání

Zakážou nám nosit nepromokavé oblečení z Gore-texu?

Chodíte po horách? Pak by vás mělo zajímat, že Evropská komise omezuje používání škodlivých chemických látek zvaných fluorokarbony (PFC). Jenže je to trochu složitější...

Ivan Brezina
Ivan Brezina 1.7.2017, 15:50

V poslední době se v českých médiích často píše o údajném konci membránového oblečení na ven. iDnes nedávno informovala o „zákazu látky, která dělá oblečení nepromokavým“ a Nova varovala: „Nepromokavé oblečení v ohrožení! Škodí lidem!“. Web Ekolist.cz citoval Greenpeace: „Oblečení, v kterém chodíte do přírody, dost možná přírodě škodí“ a Eurozprávy dodaly: „Evropští politici se rozhodli zakázat průmyslové užití fluorokarbonů, látek, které mají unikátní vlastnost nepropouštět vodu dovnitř. To znamená, že řada firem vyrábějících nepromokavé oblečení a boty bude muset vymyslet novou alternativu, což vůbec nebude jednoduché. Češi se tak mohou rozloučit například s technologií typu Gore-Tex.

Jenže je to celé nesmysl. Naprostá většina českých novinářů se totiž mýlí, respektive směšuje jablka a hrušky. Udělejme si v tom trochu pořádek.

Neškodný teflon

Nepromokavým a zároveň prodyšným dělá outdoorové oblečení membrána, která může být buď neporézní, nebo porézní. Druhý typ membrán je rozšířenější a až na výjimky jde o produkty americké firmy Gore. Čistě technologicky vzato je to obyčejný teflon (PTFE), roztažený do tenké mikroporézní struktury.

Princip fungování Gore–texu je velmi jednoduchý: miniaturní póry v teflonové mebráně jsou sice dost velké na to, aby jimi zevnitř ven prošly molekuly vodní páry (pot v plynné fázi), ale příliš malé na to, aby jimi zvenčí dovnitř pronikly vodní kapky (déšť). Srozumitelným příměrem je otevřené sklepní okénko. Moucha jím ven proletí, ale slon dovnitř neproleze.

Teflon najdete nejen v outdooru, ale i v celé řadě dalších odvětví. Namátkou třeba v kuchyňských pánvích, ve skluznicích některých typů lyží, v medicíně (implantáty) nebo v kabelech. Chemicky i biologicky je to zcela inertní látka, která životnímu prostředí nijak neškodí. Problém tedy není s teflonem, ale až s fluorokarbony (obecně označovanými zkratkou PFC), které se používají k impregnaci outdoorového oblečení. Proč?

Jednoduchý detox

Samotná membrána ve vaší outdoorové bundě na ven je dokonale vodotěsná a bez impregnace by se tedy obešla. Jenže tenoučkou membránu nespatříte – zvenčí je na ni nalaminována vnější látka, a ta už impregnaci potřebuje. Svrchu mokré outdoorové oblečení by jinak bylo zbytečně těžké a studilo by. Jde tedy už jen o to, aby vnější látka nad membránou odpuzovala vodu – ne o nepromokavost oblečení.

Teflonová membrána mnoho alternativ nemá (snad jen polyuretan v neporézních membránách), ale u impregnace vnější látky se dá prostě a jednoduše sáhnout po té bez PFC. Na trhu je už dnes celá řada zelenějších alternativ „PFC free“ impregnace, založených třeba na silikonu, polyuretanu, vosku nebo na nanočásticích.

Takže je to celé jen kosmetická záležitost. Nepromokavé a prodyšné outdoorové oblečení fungující na principu mikroporézní teflonové membrány zůstane zachováno a chystaný zákaz PFC se ho nijak nedotkne. Jen se prostě začne impregnovat něčím neškodným. Gore–tex prodělá jednoduchý detox. Proč je kolem toho taková aféra?

Plus: trocha zajímavé teorie

Mezi fluorokarbony (PFC) patří třeba perfluorooktanová kyselina (PFOA), perfluorononanová kyselina (PFNA) nebo perflurooktan sulfonát (PFOS). Tyhle organické látky mají s teflonem společnou chemickou strukturu, ve které byly v kratších uhlíkových řetězcích atomy vodíku nahrazeny atomy fluoru. V přírodě se PFC přirozeně nenacházejí a vyrobil je až člověk. Jsou hydrofobní – díky změně povrchového napětí odpuzují vodu, která pak nedokáže namočit nic, co bylo PFC ošetřeno. Právě proto se taky PFC používají jako impregnace outdoorových oděvů. Dešťové kapky se pak do látky nevsakují, ale vytvářejí kuličky, které po látce doslova sjíždějí.

Fluorkarbony (PFC) mají díky mimořádné pevnosti vazby uhlíku a fluoru nejen unikátní chemické a fyzikální vlastnosti, ale také jsou velmi odolné proti rozkladu. Pokud se tedy dostanou do životního prostředí, zůstanou v něm až stovky let. Putují potravními řetězci a hromadí se v živých organismech včetně lidského těla.

Problém je, že u některých z nich byly prokázány nepříznivé a zdraví škodlivé účinky. PFC poškozují játra, ledviny a štítnou žlázu, narušují plodnost, u těhotných žen způsobují poruchy vývoje plodu a vyvolávají rakovinné bujení. Vědci je spojují i se zvýšenou hladinou cholesterolu, nemocemi zažívacího traktu a dalšími závažnými zdravotními problémy. Existuje třeba vážné podezření, že PFC poškozují imunitní systém a že fungují jako tzv. endokrinní disruptory (látky rozvracející správné fungování hormonů).

Jak fluorokarbony souvisejí s outdoorem? Z některých z nich se vyrábějí fluorované polymery s delšími řetězci, mezi něž patří i teflon (PTFE), který je základem porézních membrán v oblečení na ven. Jiné fluorokarbony se následně používají k úpravě povrchu teflonu, respektive k impregnaci outdoorového oblečení (DWR úprava). V prvním případě stačí zamezit úniku PFC z výroby do odpadních vod, protože ze samotného teflonu (Gore–tex) se už nic škodlivého neuvolňuje (je biologicky inertní). Ve druhém případě se jen změní chemické složení impregnace

(Autor na Přf UK vystudoval systematickou biologii a ekologii a jako novinář se dlouhodobě zabývá životním prostředím a extrémními zážitky v přírodě).

Podobné články

Doporučujeme

Další články