fb pixel Za všechno může Kalousek: Předseda TOP 09 již nebude obhajovat funkci, nechce bránit sjednocení pravice – G.cz
Vyhledávání

Za všechno může Kalousek: Předseda TOP 09 již nebude obhajovat funkci, nechce bránit sjednocení pravice

Miroslav Kalousek v čele TOP 09 po volebním debaklu končí. Na listopadovém sjezdu strany již nebude kandidovat.
Zdroj: Profimedia.cz

Povolební sebereflexe dostihla i Miroslava Kalouska. Jeho TOP 09 se ziskem 5,31 % neměla do poslední chvíle vůbec jisté, že se do Poslanecké sněmovny dostane. Tři dny po volbách oznámil Kalousek, že na listopadovém sjezdu strany již nebude obhajovat svůj post a bude jen řadovým poslancem. Dodal, že nechce bránit sjednocování pravicových stran, které považuje za nezbytné.

Jan Palička
Jan Palička 24.10.2017, 13:49

Výsledky sobotních voleb byly pro nejednu stranu debaklem. Předsedům těchto stran tak nezbývá než nést na svých bedrech tíhu odpovědnosti. Jako první na svou funkci rezignoval předseda Zelených Matěj Stropnický, následoval ho předseda Lidovců Pavel Bělobrádek, který oznámil, že na celorepublikovém sjezdu KDU-ČSL dá svou funkci k dispozici. Třetím předsedou, kterého žalostné volební skóre bude stát místo v čele strany, se stal Miroslav Kalousek. Na tiskové konferenci TOP 09 oznámil, že na listopadovém stranickém sjezdu již nebude kandidovat na post předsedy ani na žádnou jinou volenou funkci.

TOP 09 poté, co Miroslav Kalousek v jejím čele vystřídal Karla Schwarzenberga, zažívala strmý pád, který vyvrcholil současným volebním výsledkem. Počet získaných poslaneckých mandátů klesl z původních 41 křesel v Poslanecké sněmovně získaných v roce 2010 na pouhých 7 poslanců. Stranu opustil značný počet nejen voličů, ale i členů. Mnozí z nich se nestyděli naplno říct, že jejich odchod ze stranických řad je z velké míry ovlivněn právě osobou Miroslava Kalouska v čele strany. Na rozdíl od široce populárního Schwarzenberga se Kalousek dlouhodobě řadí k nejméně oblíbeným politikům v Česku. A to si nyní vybírá svou daň.

Kalousek ve svém prohlášení uvedl mimo jiné i to, že si uvědomuje, že je kontroverzní osobou, která by nejspíše stála v cestě ke sjednocení českých pravicových stran, které osobně považuje za zcela nezbytné. Na funkci poslance Kalousek nerezignuje a hodlá z této své pozice nepolevit v kritice Andreje Babiše, který podle něj představuje největší nebezpečí pro liberální parlamentní demokracii v Česku. Je nicméně otázkou, kým bude Kalousek v čele strany v listopadu vystřídán. Žhavým kandidátem, jehož jméno je v posledních dnech v této souvislosti nejvíce skloňováno, je europoslanec Jiří Pospíšil, který za TOP 09 ve volbách do Evropského parlamentu kandidoval jako nestraník, avšak po volbách se stal řádným členem.

Pokud by opravdu do čela TOP 09 byl zvolen Pospíšil, stala by se tak topka první stranou, která by fakticky byla řízena z Bruselu a Štrasburku, kde Pospíšil jako europoslanec tráví nejvíce času. Na jednu stranu by to bylo jasným podtržením všech prohlášení, že TOP 09 je silně prounijní stanou, na druhou stranu by ono pomyslné přenesení vlivu z národní do unijní sféry mohlo být tím, co straně již definitivně zlomí vaz. Hovoří se i o tom, že by v čele mohla zasednout znovuzvolená poslankyně Markéta Adamová nebo současný místopředseda Marek Ženíšek, který svůj poslanecký mandát neobhájil. To se ale nezdá starším členům a zakladatelům TOP 09. "Pokud k tomu dojde, potom prosím bude na českém politickém tržišti k dispozici volných 5 % liberálních voličů. Nechci už TOPce radit, ale za jedinou šanci považuji najít osobnost mimo stávající establišment," píše na svém facebookovém profilu František Laudát.

A TADY si přečtěte, že české volby potvrzují celoevropský trend.

Podobné články

Doporučujeme

Další články