fb pixel Z lokální televize se stal hudební gigant, hudební stanice MTV nás naučila milovat videoklipy – G.cz
Vyhledávání

Z lokální televize se stal hudební gigant, hudební stanice MTV nás naučila milovat videoklipy

Zdroj: mtv.com

Začátek 80. let ve světě s sebou přinesl nejen barevné legíny, šílené účesy a ikonické rádio boombox, které se nosilo na rameni, ale hlavně vznik první primárně hudební televizní stanice na světě. Řeč je samozřejmě o MTV, což je zkratka pro Music Television. 1. srpna 1981 zahájila hudební televize své vysílání příznačně hitem Video Killed the Radio Star od kapely Buggles. A o šest let později ji už mohli naladit diváci v Evropě. Od té doby jede vysílání v podstatě 24 hodin denně.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 2.8.2021, 10:43

První hudební televize

Zahájení vysílání MTV s sebou neslo dnes již legendární hlášku jednoho z tvůrců MTV Johna Lacka, který na kameru prohlásil: „Dámy a pánové, rock & roll“, čímž bylo vysílání odstartováno. Následoval videoklip od skupiny Buggles, jenž byl prvním vysílaným materiálem, který se objevil na novém kabelovém kanálu a který symbolicky pojednával o tom, že budoucnost hudby patří videu. Původně byla MTV určena pouze domácnostem v některých oblastech New Jersey, jelikož jinde její vysílání nešlo naladit. Postupem času se však kanál stal jednou z nejpřínosnějších platforem ve vývoji populární hudby a popkultury obecně.

MTV znamenala revoluci, která přinášela nekonečný příliv té nejnovější hudby pro Spojené státy americké a následně i Evropu, Asii a Latinskou Ameriku.

Začátky programové části MTV se však skládaly pouze z přehrávání videoklipů, o které se staral VJ neboli video jockey. Videoklipy poskytovala nahrávací studia a společnosti zcela zdarma, jelikož se jednalo o skvělou reklamu pro jejich interprety. Byla to obrovská příležitost pro hudební průmysl, a proto se hudební labely předháněly v tom, kdo vytvoří lepší a dražší videoklip. Nahrávací společnosti si na tuto práci dokonce najímaly hollywoodské režiséry a producenty, kteří vytvářeli videoklipy pro špičkové umělce jako například Madonnu, Michaela Jacksona nebo Prince.

Vlastní pořady byly ku prospěchu věci

Stavět obsah hudební televize pouze na videoklipech a reklamách však nešlo donekonečna. Na konci 80. let se vedení MTV rozhodlo, že se zaměří na výrobu vlastních hudebních i nehudebních pořadů pro mladé a dospívající. Výsledkem bylo několik desítek pořadů, které si získaly oblibu, a mnohé jsou dnes považovány za kultovní. Kromě klasických reality show z prostředí celebrit (The Osbournes) a zlaté mládeže v USA (My Super Sweet 16) vznikla i spoustu dalšího obsahu. Za zmínku stojí například animované seriály Beavis a Butthead či Daria nebo velmi oblíbené animované souboje celebrit pod názvem Celebrity Deathmatch.

Mezi nejoblíbenější hudební pořady patřil YO!MTV Rap, kde se pravidelně objevovali američtí rappeři ze „zlaté éry“ hip hopu. Pořad byl vysílán mezi lety 1989 až 1995 a vystřídalo se zde stovky interpretů jako například LL Cool J, Gang Starr, 2Pac, Redman nebo Public Enemy.

MTV dlouhodobě ovlivňuje životy dospívajících především v určování trendů nejen ve světě hudby. V roce 1984 se například rozhodli založit své vlastní hudební ceny MTV Music Video Awards a o 8 let později i MTV Movie Awards.

Ačkoliv se nacházíme ve světě, kde vládne internet, streamovací služby a iTunes, přesto však MTV patří i nadále mezi nejvlivnější hudební média na světě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články