fb pixel 10 běžných potravin, které mohou být pro vaše zvíře smrtící – G.cz
Vyhledávání

10 běžných potravin, které mohou být pro vaše zvíře smrtící

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Domácí mazlíčci sežerou často vše, na co přijdou. Tyhle poživatiny byste ale měli schovat někam, kam jejich nenechavé čumáky nedosáhnou. Mohly by totiž být tím posledním, co v životě pozřou.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 2.4.2016, 09:07

1. Kakao, čokoláda

O toxicitě kakaových produktů obsahujících alkaloid theobromin se šuškalo už koncem 19. století. Po 2. světové válce uhynulo několik prasat a slepic pravidelně krmených kakaovými lusky. První známé otravy psů po požití theobrominu, který se vyskytuje i v čokoládě, byly popsány v roce 1942. Psi, které jejich majitel krmil podomácku připravenou směsí s theobrominem, tehdy uhynuli. Předtím ale trpěli průjmem, hyperaktivitou a štěkali jak pominutí. Ze studií, které byly provedeny později, vyplývají i další příznaky otravy kakaovým alkaloidem – třes, zvracení, zvýšená tepová frekvence a přehřátí. Čokoláda ani kakao tak do psí tlamy rozhodně nepatří. Methlyxantiny – aktivní přísady kávy a kakaa – totiž jejich organismus vylučuje ve srovnání s člověkem mnohem pomaleji.

Jak se pes s čokoládou vypořádá, závisí jednak na jeho velikosti a také na tom, zda šlo o čokoládu hořkou či mléčnou, ve které je theobrominu méně. Pouhých 25 gramů hořké čokolády dokáže otrávit psa o hmotnosti 20 kilogramů. Jeden čokoládový bonbón váš pes nejspíše rozdýchá, ale pokud snědl čokoládu celou, nebo i menší množství čokolády hořké, neváhejte a jeďte k veterináři. Ten vyvolá u psa zvracení, případně mu provede výplach žaludku. Čas v tomto případě hraje velkou roli.

2. Cibule a česnek

V kuchyni jsou nepostradatelné, ale kočky a psi by se k nim přibližovat neměli. Pozor si dejte i na pórek a pažitku. Kočky jsou na účinné látky v nich obsažené ještě citlivější než psi. A to nejen na součásti, které používáme k vaření. Požití hlízy, ale i stonku a květu česneku nebo cibule u nich může vyvolat tzv. hemolýzu (porušení membrány červených krvinek a jejich předčasný zánik). Nebezpečné jsou pro ně i v práškové formě – jako koření. Toxicita se sušením nezmenšuje. Česnek sice pomáhá lidem proti parazitům, ale zvířatům ho s tímto úmyslem rozhodně nepodávejte!

Obě poživatiny obsahují sirné sloučeniny, které reagují s krví zvířat tak, že přestává být schopna vázat kyslík. Narušením přenosu kyslíku dochází k tkáňovému dušení. Příznaky se objeví se zpožděním, někdy i dvou týdnů. Pokud ale kočka nebo pes sežerou cibule či česneku víc, účinek se může dostavit mnohem dříve. Projeví se depresí, nechutenstvím, zrychleným dýcháním, zvýšenou srdeční frekvencí a průjmem. Smrt nastane v důsledku hypoxie – tělu se nedostává kyslíku.

Pokud ale odvezete zvíře k lékaři, nic není ztraceno. Může ho zachránit podáním krevní transfuze, doplněním iontů, antioxidantů, vitaminu E a další vhodnou terapií.

3. Hroznové víno a rozinky

Tohle lahodné ovoce, a to i v sušené formě, má také na svědomí těžké otravy psů. Poprvé se o tom začalo mluvit až začátkem tohoto tisíciletí, ale časté a spolehlivě zdokumentované případy se začaly objevovat čím dál tím více. Po 6–24 hodinách po pozření můžete u psa pozorovat příznaky jako je např. průjem, zvracení, bolesti břicha a letargie. Lékař následně odhalí zvýšenou hladinu vápníku a fosforu v krvi. Příčinou smrti pak bývá akutní selhání ledvin. Ohrožující množství je 2,8–57 mg na 1 kg váhy zvířete. Je ale znám i případ, kdy jezevčíkovi selhaly ledviny po pěti bobulích vína.

V případě, že pes pozře víno nebo rozinky ve větším množství a pozorujete u něj výše uvedené příznaky, musí být hospitalizován a velmi intenzivně léčen. K úmrtí dochází v 50–75 % případů, a pokud pes několik dní nemočí, je prognóza bohužel více než nepříznivá. Ale pokud se k veterináři dostane včas, má šanci na vyléčení.

4. Avokádo

Na avokádo reagují nejcitlivěji ptáci – kanárci, andulky, ale také pštrosi. Příznaky otravy toxinem jménem persin jsou letargie, slabost, rozčepýřené peří, srdeční arytmie, dušnost a otok krku a hrudi. Otrávit se ale mohou i krávy, kozy a králíci – u těch, a koneckonců u všech savců, dochází k zánětům mléčných žláz. Byly popsány i otravy psů a koček. Terapie je pouze symptomatická. Pokud je postižena mléčná žláza, produkce mléka zůstává snížená nebo se může úplně zastavit. Pokud jsou zasaženy plíce a srdce, bývá prognóza nejistá.

5. Makadamové ořechy

Počátečními příznaky otravy psů lahodnými makadamovými ořechy jsou letargie, slabost nohou, zvracení, porucha koordinace pohybů, svalový třes a zvýšená teplota. Mohou se objevovat i bolesti svalů a oteklé klouby. Otrava naštěstí nebývá smrtelná (pozor ale na kombinaci s čokoládou). Psi by neměli konzumovat ani mandle.

Příznaky otravy většinou pominou do druhého dne, ale návštěvou veterináře nic nezkazíte. Podá vašemu psovi léky proti zvracení nebo mu nasadí kapačku pro urychlení odplavení toxických látek z těla.

A TADY máte 11 dechberoucích fotografií mořských vetřelců.

Podobné články

Doporučujeme

Další články