Vzpomínáte na poslance Chaloupku? Odsouzený rasista z Věcí veřejných chce být prezidentem

Politický strana Věci veřejné nedopadla zrovna slavně. Po pádu vlády Petra Nečase, které byly Věci veřejné členem, strana zanikla, někteří její členové stanuli z různých důvodů před soudem a následně upadli v zapomnění. Jedním z nich byl i poslanec Otto Chaloupka, který byl odsouzen k podmíněnému trestu za rasistické výroky vůči Romům. Zapomenutý exposlanec nicméně zatoužil po návratu do politiky a rovnou do té nejvyšší. Na svém webu Chaloupka oznámil, že bude kandidovat na prezidenta.

Věci veřejné byly na české politické scéně jedním z projektů s krátkou, ale poměrně bouřlivou kariérou. V roce 2010 se strana stala součástí koaliční vlády Petra Nečase, nicméně už před jejím pádem se začaly mezi členy projevovat rozbroje. Netrvalo dlouho a po vyslovení nedůvěry kabinetu se rozpadly i Věci veřejné. Někteří členové strany se kvůli svým aktivitám dokonce dostali před soud. Jedním z nich byl i bývalý poslanec Otto Chaloupka.

Chaloupka nebyl mezi těmi, které by jako jeho bývalého stranického kolegu Víta Bártu do soudní síně dohnala korupce. Spravedlnosti se dostal do hledáčku kvůli svým nevybíravým výrokům směřovaným vůči Romům. Chaloupkovy rasistické řeči následně soud shledal za protizákonné a poslance odsoudil k půlročnímu podmíněnému trestu s ročním odkladem.

Odsouzený poslanec Věcí veřejných se poté, co mu vypršel mandát, pokoušel o znovuzvolení za stranu Republika, které se stal předsedou. Nevyšlo mu to ani ve volbách do Poslanecké sněmovny, ani když za stranu kandidoval do Senátu, jeho volební zisky nedosáhly ani půl procenta. Dva neúspěšné pokusy o comeback mu nejspíše byly málo a tak si řekl, že do třetice všeho dobrého bude kandidovat rovnou na prezidenta.

Plejáda prezidentských kandidátů se tak rozrostla o dalšího z řady těch, kteří mají více ambicí než šancí na zvolení. Nevadí, že nejspíše nenasbírá ani zlomek z potřebných 50 tisíc podpisů k tomu, aby mohl reálně být vůbec volen, do té doby po delší době získá mediální prostor, kde v rozhovorech pro více či méně obskurní média bude jako prezidentský kandidát moci prezentovat své názory.

Chaloupka pochopil, že nesnášenlivost vůči Romům stejně jako Věci veřejné už vyšla z politické módy a bez problémů se tak přeorientoval na stejnou nesnášenlivost vůči uprchlíkům a islámu. Drobnou obměnou v rámci současné protiuprchlické politiky je jen to, že Chaloupka neadoruje Vladimíra Putina a Miloše Zemana, ale prvního považuje za diktátora a druhého za arogantního lháře.

Těžko říct, co by člověk jako Chaloupka mohl Česku nabídnout. Nicméně zatím to vypadá, že nic moc jiného než krátkodobá politická připomínka zkrachovalých Věcí veřejných okořeněná trochou demagogie a populismu to nebude.

Pokud bizarních lidí s politickými ambicemi nemáte dost, TADY si přečtěte něco o Tomáši Ortelovi, který se také rozhodl pro vstup do politiky.

Komentáře