fb pixel Vzpomínka na ostudu Českých aerolinek: Na konci 90. let museli jejich zaměstnanci označovat Romy mezi pasažéry – G.cz
Vyhledávání

Vzpomínka na ostudu Českých aerolinek: Na konci 90. let museli jejich zaměstnanci označovat Romy mezi pasažéry

Na palubě letadel a lodí registrovaných v České republice platí český trestní zákoník, takže bacha.

Před 24 lety se České aerolinie přiznaly k tomu, že v rámci letových linek z Prahy do Velké Británie označovaly v seznamech pasažérů Romy. Označování Romů na letištích bylo součástí domluvy s imigračními úřady, které chtěly mít přehled o počtech potenciálních azylantů do Velké Británie. Právě v té době zájem Romů o vystěhování se na Britské ostrovy značně vzrostl. Zvláštní časová shoda...

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 26.10.2023, 11:24

Rasistické aerolinky

O této aféře, která se stala před 24 lety, informoval média manažer ČSA v Londýně David Thomas. Ten se nebál přiznat označování Romů a všech lidí, kteří vypadali jako Romové na seznamech cestujících z Prahy do Velké Británie. České aerolinie měly za úkol v Praze podávat informace o počtech Romů, kteří by teoreticky mohli letět žádat o azyl v Británii. ČSA se posléze samy přiznaly, že se něco takového doopravdy dělo, avšak prý jen pár měsíců v roce 1999, a poté z nápadu sešlo.

Pro iDnes.cz tehdy řekl Generální ředitel zastoupení ČSA v Londýně Ladislav Weider, že k těmto nezvyklým praktikám skutečně docházelo, ale nemělo to prý nic společného s rasovou diskriminací. Šlo prý o provozní důvody. Evidování Romů v seznamech cestujících mělo urychlit odbavování cestujících na letišti. Britským imigračním úředníkům seznam pomohl k tomu, aby mohli s Romy jednat o možnosti azylu, avšak ne na přepážce, nýbrž ve speciálních prostorech, které byly pro tyto žádosti určeny.

O těchto praktikách nikdy nikdo z žádné aerolinky pravděpodobně neslyšel a argument, že to pomáhalo urychlit odbavování byl naprosto zcestný. Každý ví, že když nemáte platnou letenku nebo doklady, tak se do letadla nedostanete, takže toto označování absolutně nedávalo smysl.

Samozřejmě, že jakmile tehdy padlo první obvinění, tak ČSA označování „černých“ pasažérů okamžitě zrušily. A když se o tuto kauzu začala zajímat média, dostala se celá záležitost až k ministrovi zahraničí Janu Kavanovi. Ten po ČSA samozřejmě žádal vysvětlení. O celé aféře do té doby neměl tušení.

Podle všeho se takto jednalo v zájmu Velké Británie, která měla na konci 90. let obavy z přílivu českých a slovenských Romů do země. Například v srpnu roku 1999 jich v Británii požádalo o azyl 255.

Podobné články

Doporučujeme

Další články