Vytunelovaný obličej Michaela Kocába, připomínka lidské blbosti

Pražský výběr? Spíš si ho pamatujeme jako muže, který zbohatl na úkor druhých.

Obrázek uživatele Ivan Brezina
„Svět patří těm, co se neposerou.“

iDnes v rámci seriálu o velkých kriminálních případech 90. let oprášila i kauzu kolosálního tunelu v privatizačním fondu Trend. Je to záslužné i vzhledem k tomu, že to snad pár lidem otevře oči, pokud jde o čítankový prototyp lidskoprávníka, politického korektníka a pravdoláskaře. Prostě dobrosera.

Privatizační fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Martin Kratochvíl a Michael Kocáb. Už to samo o sobě smrdí – že někdo píše hezké písničky, přece nevypovídá vůbec nic o tom, že by měl rozumět investicím a dalším finančním operacím. Pomaleji myslící lidé se ale rozhodují podle principu: „Jeho tvář znám z televize, takže to jistě bude fajn člověk...“

Kocáb byl z obou Trendařů ten známější. Hrál v Pražském výběru, coby vládní zmocněnec prosadil odsun sovětských vojsk, kamarádil s Havlem, každou chvíli se motal v televizi… A jeho ksicht zafungoval – kuponové knížky svěřilo Trendu asi sto tisíc akcionářů. Z jakéhosi podivného důvodu uvěřili, že právě Kocáb se o jejich investici postará nejlíp.

V roce 1995 oba hudebníci privatizační fond prodali firmě Královéhradecká brokerská v čele s Miroslavem Hálkem. Novému majiteli stačil jen rok, aby majetek v hodnotě dvou miliard korun vytuneloval. Pak si to mezi sebou pinkaly soudy a padly nějaké ty rozsudky, až v roce 2013 zloděje omilostnila prezidentská amnestie. Ale to už není podstatné.

Za svůj podíl v Trendu dostal Kocáb přes třicet milionů korun. Platil z nich bizarní projekty – třeba Literární noviny, které s pomocí podvodu Ludvíka Vaculíka navzdory výsledkům konkurzu na šéfredaktora ovládl zelený fanatik Jakub Patočka.

Kocáb nic neukradl ani nevytuneloval – stalo se to, až když už mu privatizační fond nepatřil. Jeho právní vina je nulová, ale jeho morální vina stoprocentní. Nikdy se k ní nepřihlásil a všude roztruboval, že prý on nic, on muzikant. A to přesto, že doslova a do písmene vytuneloval svůj vlastní obličej. Stal se symbolem muže, který se zaklíná Dobrem, ale peníze mu nesmrdí. A to přesto, že zklamal sto tisíc lidí.

Když se Kocáb později za Stranu Zelených cpal do politiky, po Praze se objevila antikampaň: „Volit Kocába je Trend!“ Stručné, jasné a hlavně až mrazivě výstižné.

Ten si to krásně zavařil... Nikdo ho neměl rád:

Posloucháte Pražský výběr?

Anketa se načítá...

A jaké by to bylo, kdyby Hitler vyhrál, uvidíte ZDE.

Komentáře