fb pixel Vědci z NASA v časech před Powerpointem – G.cz
Vyhledávání

Vědci z NASA v časech před Powerpointem

Tomáš Gold 1.10.2016, 18:28

V dobách, kdy ještě nebyl na světě prográmek Powerpoint, byli nuceni chlubit se výzkumníci z NASA svými znalosti mnohem pracnějším způsobem: pomocí křídy, giga školní tabule a pravděpodobně i slzami námahy. Snažili se ale o sto šest a nebylo to marné už proto, že v roce 1961 vysvištěl do kosmu první maník. Jenže mluvil rusky, takže Amerika měla další důvod zabrat a usilovně se snažila svého rivala předehnat.


Fotograf se nejspíš někde za rohem domluvil s vědátory, aby tabuli zaplnili komplikovaně vypadajícími rovnicemi simulující výstřel. Vesele tedy načmárali teorii všeobecného pohybu, což není nic, co by se nedalo zveřejnit. Dodnes se ale neuchovaly záběry na žádné konkrétní výpočty nebo referenční rovnice ze samotného „space“ programu. Úmyslně, kvůli utajení. Abychom byli spravedliví – byla to éra kosmického závodu, zápolení a soutěžení kdo dřív, výš, rychleji. Tehdy se rozhodně nepouštělo do světa nic jiného, ​​než co by snesly stránky časopisu ABC.
Před nástupem elektronických kompjůtrů do praxe označoval termín "počítač" člověka, ne stroj. Byl to název pozice, pojmenování někoho, kdo vytvořil šílené matematické rovnice a výpočty s tužkou v ruce svou hlavou. K provedení nudných výpočtů se často sešly celé týmy lidí a vypily se barely kafe. Práci si rozhodili tak, aby celý úkol zpracovávali paralelně, souběžně. V mnoha případech si pro zjednodušení a zrychlení práce vyvinuli záludně sofistikovaná elektromechanická zařízení a udělátka.


Pro krkolomné rovnice, které se zabývají časovými posloupnostmi a navazují mnohdy zpět na své začátky, dostávali prominentní myslitelé z NASA "matematické smyčky". Každý borec měl za úkol zvládnout jednu část rovnice. Takže první kádr s kravatou udělá svou část, předá ji dalšímu parťákovi a tak dále. Nakonec poslední hlava otevřená v řadě předá výsledky zpět prvnímu a ten pracuje s novými vstupy, ale posunutými v čase o 1ms dále. Sranda, ne? Po několika hodinách práce z tohoto spolku bílokošiláčů vypadl čistý graf událostí v rozmezí 1-2 sekund. Právě takto se prováděly spousty kalkulací, potřebných k sestrojení prvních jaderných reaktorů, nukleárních bomb a hromady výpočtů, nutných k ovládnutí kosmického prostoru. Vzhůru na Mars!

Podobné články

Doporučujeme

Další články