fb pixel Unikátní objev v chorvatské Bapske, který přepíše dějiny! Revoluční kamna z pravěku, na kterých vaří i Jamie Oliver! – G.cz
Vyhledávání

Unikátní objev v chorvatské Bapske, který přepíše dějiny! Revoluční kamna z pravěku, na kterých vaří i Jamie Oliver!

V chorvatské vsi Bapska objevili archeologové kamna stará 6500 let! A co je na nich tak převratného? Na stejném principu totiž pracují i slavné sporáky značky AGA. A ty má v oblibě třeba slavný britský kuchař Jamie Oliver. Jejich vynálezce, švédský chemik a nositel Nobelovy ceny Nils Gustaf Dalén si je ovšem nechal patentovat teprve roku 1922!

Eva Jeřábková 9.4.2017, 16:50

Tipnete si, kdy si naši předkové začali ohřívat potravu? Dodnes se mezi historiky vedou spory. Podle některých to bylo už před milionem let, jiní kladou počátky vaření pár stovek tisíc let zpět a někteří dokonce jenom tisíce let zpět!

Potraviny tak pravěcí lidé zpracovávali různými způsoby. Nejčastěji přímo na ohništi nebo na rozpálených kamenech. Až nedávný nález v chorvatské vesnici Bapska odhalil jejich genialitu! Zemědělci v neolitu totiž vymysleli kamenná kamna na vytápění příbytků a ohřev teplé vody. Ta fungovala na podobném principu jako dnešní AGA sporáky!

Neolitičtí lidé si stavěli své příbytky z proutí a slámy, tedy velice hořlavého materiálu. Jakýkoliv vaření na otevřeném ohni uvnitř tedy bylo velice riskantní. A tak se zrodilo toto mistrovské řešení. Na vrch pece umístili kamenný kryt. Ten chránil jak před rizikem požáru, tak zároveň výborně absorboval teplo i při malém ohni a hřál ještě dlouho poté. Získané naakumulované teplo využívali k ohřevu vody, vytápění příbytku i tepelné úpravě pokrmů. Stejně jako dnes využíváme sporáky AGA.

„Kamna topila permanentně po celý dlouhý den. Když se obyvatelé vrátili na konci dne z polí domů, jedli teplé jídlo, které si na kamnech uvařili, umyli se v teplé vodě a šli spát do vyhřátého pokoje, který byl vytopen tou stejnou pecí. Tak jak to dělají některé kuchyňské sporáky i dnes,“ vysvětloval Marcel Burić z Oddělení prehistorické archeologie na přednášce na Filozofické fakultě v Záhřebu.

To však není jediný převratný objev, který archeologové učinili. Ve stejném domě totiž nalezli kus roztavené železné rudy. „Nelze říci, k čemu měla být přesně použita, ale je to vskutku významný nález,“ poznamenal Marcel Burić. Nález roztavené rudy je totiž důkazem, že lidé byli schopni tavit rudu a vyrábět tak železo o tisíce let dříve, než se původně předpokládalo! Pokud se to skutečně potvrdí, tak takový objev jistě přepíše dějiny a změní časovou osu.

Skutečně vzrušující představa, že?

A pro někoho možná ještě více vzrušující bude těchto 5 ‚vibrátorů‘ z doby kamenné a ledové, které rozehřívaly pravěké ženy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články