fb pixel UNESCO rozzuřilo feministky: Kulturním dědictvím byl prohlášen posvátný japonský ostrov, na který smí jen muži – G.cz
Vyhledávání

UNESCO rozzuřilo feministky: Kulturním dědictvím byl prohlášen posvátný japonský ostrov, na který smí jen muži

Japonský ostrov Okinošima byl zařazen do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. To se nelíbí feministkám.
Zdroj: telegraph.co.uk

UNESCO, tedy Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu, rozšířilo seznam památek, které se těší statusu světového kulturního dědictví. Zařazení japonského ostrova Okinošima ale vyvolalo pozdvižení mezi feministickými kruhy. Na ostrov, který je Japonci považován za posvátný, totiž smí vstoupit jen muži, a to navíc v přísně omezeném počtu.

Jan Palička
Jan Palička 12.7.2017, 11:36

Tak jako každý rok rozšířila Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) seznam světového kulturního dědictví. Status kulturního dědictví je pro památky po celém světě prestižním dokladem jejich neobyčejného významu. V Česku se jím honosí 12 památek, například centrum Prahy a Českého Krumlova, zámky v Kroměříži a Litomyšli nebo brněnská vila Tugendhat. Nyní na seznam přibyl japonský ostrov Okinošima, což rozlítilo feministky po celém světě.

Ostrov Okinošima je v Japonsku vnímán jako posvátný. Problém je ale ten, že již po staletí je na něj umožněn přístup pouze mužům, přičemž v posledních letech je jejich počet omezen na 200 ročně. V tom bojovnice za ženská práva spatřují diskriminaci a patriarchální útlak a požadují, aby místo reprezentující tyto hodnoty bylo ze seznamu vyškrtnuto. Odborníci nicméně tuto kritiku považují za absurdní a nepochopitelnou.

Celý ostrov, vzdálený 55km od nejbližšího pobřeží, je již od 4. staletí šintoistickou svatyní. Jediným jeho trvalým obyvatelem je správce chrámu Okitsu-gu a několik málo kněží, kteří se ale na ostrově střídají. V minulosti byl místem, kam jezdili japonští námořníci předtím, než vypluli do bitvy. Před vstupem na ostrov byli rituálně očištěni a strávili zde několik dní v meditacích. Dnes je na ostrov umožněn přístup jen vybraným mužům, kteří rovněž musí projít očistným rituálem.

Podle expertů UNESCO je kritika feministických organizací bezpředmětná i proto, že je stejně nelogická jako kritika mužského kláštera či kláštera abatyší, kam rovněž nesmějí zástupci druhého pohlaví a ani osoby, které nesložily řeholní slib. Nadto se nepředpokládá, že z ostrova Okinošima by se stala turistická atrakce. Japonské úřady ubezpečují návštěvychtivé cestovatele, že na pravidlech pro vstup na ostrov se nebude nic měnit a budou se i nadále týkat jen věřících Japonců. Právě v této neposkvrněné izolaci tkví krása a kulturní hodnota ostrova.

Zde naleznete varování a pádné důvody proč nikdy nic nemít s feministkou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články