Účet za dotační podvody ve sportu se vyšplhal na půl miliardy. Za tohle asi Pelta ven jen tak nepůjde

Korupční kauza předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty nabývá konkrétnějších rozměrů. Fotbalový boss, na nějž byla minulý týden spolu s náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou uvalena vazba, se měl podle vyšetřovatelů podílet na dotačních podvodech za bezmála půl miliardy korun. Pokud se vše prokáže, Pelta se nejspíše na svobodu jen tak nepodívá. Jeho manželku zajisté nepotěší ani to, že vyšetřování odhalilo fakt, že Pelta s Kratochvílovou udržoval milenecký poměr.

Minulý týden nebyl kritický jen pro členy vlády, ale i pro špičky českého sportu. Během razie v sídle Fotbalové asociace ČR byl zadržen její předseda Miroslav Pelta a v poutech spolu s ním skončila i náměstkyně ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Simonou Kratochvílovou. Na oba byla následně uvalena vazba pro podezření z trestné činnosti týkající se ovlivňování přidělování dotací na sport a reálně hrozící možnosti ovlivňování svědků.

Souběh vládní krize s dotační aférou Pelty a Kratochvílové vedl k rezignaci ministryně Kateřiny Valachové, která Kratochvílovou nejen zaměstnávala jako náměstkyni, ale zároveň byly i blízkými přítelkyněmi. Podle vyšetřovatelů měl nicméně Pelta s Kratochvílovou ještě bližší vztah. Odposlechy odhalily, že spolu udržovali intimní poměr a v pronajatém bytě kromě schůzek za tímto účelem i rozhodovali o rozdělování sportovních dotací.

Vyšetřování už vyčíslilo i výši škody, kterou měl Pelta společně s Kratochvílovou způsobit. Ta dosahuje astronomické výše 454 milionů korun. Pelta ze své pozice žádal o přidělování dotací mimo výběrová řízení a Kratochvílová mu pak poskytovala informace, ke kterým se ostatní případní žadatelé o dotace nemohli a neměli jak dostat. Pelta tak předem věděl, jaké dotační programy budou vyhlašovány a jaké budou jejich podmínky, a měl dostatek času k tomu připravit vše tak, aby právě jeho žádost jako jediná vše splňovala.

O investičních dotacích v téměř půlmiliardové výši tak Pelta s Kratochvílovou rozhodli ještě dříve, než na dané téma vůbec zasedla příslušná expertní komise ministerstva. Pokud se orgánům činným v trestním řízení podaří vše prokázat, Peltovi hrozí, že se na svobodu pár let nepodívá. Pro jeho manželku Simonu Peltovou je nicméně nejpíše mnohem větší ranou fakt, že se díky korupční kauze dozvěděla, že jí manžel byl dlouhodobě nevěrný s její jmenovkyní Kratochvílovou.

Celá kauza měla dopad i na český fotbal, kterému byly ze strany ministerstva veškeré dotace pozastaveny. Poněkud absurdně pak vyznívá skutečnost, že vězněný Pelta, který je původcem této pro FAČR potenciálně kritické situace, hodlá v červnu opětovně kandidovat na post předsedy, což mnozí fotbaloví fanoušci, ale i hráči a funkcionáři, považují za naprostou ztrátu soudnosti a sebereflexe. O jeho místo se hodlá ucházet i dosavadní místopředseda fotbalového svazu, neméně kontroverzní a neoblíbený Roman Berbr. Pro fotbal to tak, pokud se nenajde ještě nějaký třetí kandidát, bude doslova Sofiinou volbou mezi dvěma špatnými možnostmi.

O tom, jak se fotbaloví fanoušci radují z Peltova uvěznění více ZDE.

Komentáře