fb pixel Trumpův poradce Bannon: nácek nebo svérázný kariérní Forrest Gump? – G.cz
Vyhledávání

Trumpův poradce Bannon: nácek nebo svérázný kariérní Forrest Gump?

Nyní je Bannon jedním z nejbližších poradců Donalda Trumpa. Za sebou má dosti neobvyklou kariéru.
Zdroj: breitbart.com

Americký prezident Donald Trump je sám kontroverzní osobností a máloco pomůže odvést pozornost lépe než najmout do svých služeb někoho ještě kontroverznějšího. Tuto roli pro Trumpa sehrává jeho strategický poradce Steve Bannon. Ten je pro mnohé pouhým ultrapravicovým žvanilem, nicméně jeho příběh je o dost pestřejší. Bannonova kariéra připomíná osudy legendárního Forresta Gumpa.

Jan Palička
Jan Palička 28.3.2017, 05:00

Sotva se odpůrci Donalda Trumpa stačili vyrovnat s tím, že jejich nejhorší noční můra se s Trumpovým zvolením naplnila, zasadil jim nový prezident další ránu. Na významný post strategického poradce jmenoval člověka, kterého liberálové nenávidí snad ještě více než Trumpa Samotného. Tím je třiašedesátiletý Steve Bannon.

O Bannonovi mnoho Američanů, ale i liberálně smýšlejících lidí všude jinde na světě bez okolků hovoří jako o neonacistickém lháři a propagandistovi. Na vině je skutečnost, že než se stal prezidentským poradcem, vlastnil kontroverzní zpravodajský server Breitbart, který zveřejňuje texty zaměřené proti muslimům, černochům, homosexuálům a transsexuálům a dalším menšinám.

Jak ale ukazuje Bannonova profesní minulost, spíše než kovaným rasistou a ultrapravicovým extremistou je vychytralým podnikatelem, který se s Breitbartem svezl na vlně, která ostatně dopomohla i Trumpovi do Bílého domu. Během života se Bannonovi podařilo být u hned několika zásadních momentů, že si nelze nepředstavit jeho srovnání s Forrestem Gumpem.

Po vystudování univerzity nastoupil Bannon k námořnictvu. Jeho loď byla součástí doprovodu letadlové lodi USS Nimitz na cestě do Perského zálivu, čímž se nachomýtl k jedné ze zásadních vojenských operací konce 20. století. Když v roce 1980 zvítězil v prezidentských volbách Ronald Raegan, podařilo se Bannonovi v námořnické uniformě dostat se na oslavu jeho vítězství, aniž by ho kdokoliv pozval nebo dokonce i znal.

V osmdesátých letech se Bannon stal investičním bankéřem na Wall Street. Pomohl zbohatnout nejen sobě, ale například i Mittu Romneymu, dalšímu z republikánských miliardářů, kteří se v minulosti ucházeli o prezidentské křeslo. Díky investici do produkční firmy Castle Rock Entertainment si zahrál v populárním sitcomu Seinfeld.

Bannonova kariéra byla ještě o poznání bizarnější. Stal se ředitelem projektu Biosphere 2, který zkoumal možnosti přežití v uzavřeném prostředí po konci světa, napsal rapovou operu adaptující Shakespearova Corialana do prostředí bitvy černošských gangů v Los Angeles a nebo drama Titus Andronicus do prostředí vesmírného sci-fi. Vlastnil i produckční společnost, která se zaměřovala na distribuci nezávislých snímků s tématikou LGBT. Kde nakonec skončil, všichni dobře víme a nutno dodat, že právě práce pro Trumpa je pro jeho místy dosti obskurní kariéru ideálním zlatým hřebem.

O tom, jak Bannonův nynější zaměstnavatel Donald Trump zneužil orla bělohlavého, si přečtete TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články